Profilový obrázek

Jana Květoňová

Jana Květoňová

Komentáře 1 057

Od nejnovějších
  1. Sázka na smrt
    Sázka na smrt (1988)
    6
    Já asi ty Callahanovky nějak nesledovala. Měla jsem po porodu v 80. letech jiné starosti, nemohu tudíž soudit, která z nich byla tou nejslabší. No ale nebylo to nejhorší. Napřed jsem se dost nudila, ale jak se rozjel ten závod s autíčkem na dálkové ovládání, tak mě to "chytilo". Sice jsme si doma pořád řikali, že by to autíčko přece nemohlo mít až takovou výdrž, no ale Amerika je země neomezených možností. Že?! :-) Šlo skutečně o fantastickou honičkou v ulicích San Franciska. A zdálo se nám, že se snad muselo natáčet i v Praze na náměstí Míru, poznali jsme kostel sv. Ludmily, no ale nikde jsem to nenašla. Každopádně jsme to s přítelem vykřikli současně a on je rozený Pražák, tak je nepravděpodobné, že by to nebylo točeno u nás na Vinohradech. Harry je drsný, možná méně než v jiných dílech, ale to nevím, každopádně prakticky každá scéna s ním skončí přestřelkou, výbuchem a nebo alespoň vybije okno něčí hlavou. Reportérka Samantha Walkerová je pěkná a sympatická a společně jim to moc sluší. Rozhodně se tento film nemá za co stydět.
  2. Úsvit
    Úsvit (2023)
    5
    Bylo to pro mě zklamání. Křenková nesympatická, scénář špatný, místy jsem vůbec nerozuměla. (Točeno jistě tím moderním a mně nepříjemným způsobem.) A nuda značná! Zvláštní, chladné, odtažité, navíc žánrově značně zmatené.
  3. Zdenka Braunerová - malířka česká
    Zdenka Braunerová - malířka česká (2024)
    1
    Zdenka Braunerová je má oblíbenkynê a přečetla jsem i knihy o jejím životě. Tohle je ale příšerný dokument. Nemám slov!!! Protože jsem totálně v šoku, nic nevymyslím. Ale PLNĚ se ztotožňuji s jedním pánem, který na ČSFD napsal: "Těšil jsem se na toto krásné téma, ale zažil jsem šok! Po stránce režie i scénáře katastrofa, jak produkce z blázince. Jeden z nejhorších dokumentů, jaký jsem kdy viděl. Nezachraňují to ani vstupy odbornic, vše se nakonec vždy rozpouští v chaotické teatrální břečce. Takto zabít výjimečnou osobnost, jakou Braunerová byla, je až trestuhodné. Na toto ČT dává peníze?!!!"
    Bylo to ještě horší než ta pocta Smetanovi. Opravdu trestuhodné! To má pán pravdu!!
  4. Tajemství života Bedřicha Smetany
    Tajemství života Bedřicha Smetany (2024)
    5
    Tajemství života Bedřicha Smetany zůstalo i po hodině tajemstvím. Jinými slovy - tajemství bylo zachováno. Nikdo nic po sto čtyřiceti letech od Smetanovy smrti neví, všechno to jsou jen domněnky, mozek Bedřicha Smetany je kdoví kde. Každý si může myslet, co chce, co mu vyhovuje. Ale jak řekl představitel Smetany na závěr dokumentu: Proč všichni pátrají po tom, jak jsem umřel? Proč je spíš nezajímá, co jsem učinil pro národ? Tak, tak. Souhlasím.
  5. Smetana
    Smetana (2024)
    5
    Tak jsem ten "skvost" k 200. výročí narození Bedřicha Smetany viděla. A myslím, že podruhé už to vidět nemusím. Bláznivý nesympatický Smetana (Václav Neužil), který o sobě píše, že je prý zakladatelem české hudby, nesympatická smilná Betty v podání Sarah Haváčové (nikdy jsem nic nečetla o tom, že by mu byla nevěrná!), no jedině snad ta Denisa Barešová coby Eliška Krásnohorská se dala přijmout. Kdybych zas vzpomenula nostalgicky na Krškův film "Z mého života" s Karlem Högerem v roli Smetany, byla bych zajisté označena za staromilce, který už sem na tento svět nepatří. Ale zamýšlím se nad tím, zda je to skutečně HOLD našemu hudebnímu skladateli číslo 1. A proč se často divíme, jaká je naše mládež? Jaké má ona vzory? Smetana hluchý blázen, Němcová coura, erotomanka, ... Já vím. Je potřeba používat mluvu takovou, aby jí rozuměli i ti nedávno narození. Ale přiznám se, že mi to trochu vyrazilo dech, když Smetana říká Elišce Krásnohorské: "Cos čekala? Že budem' courat po lese?! Já na takový srandičky nemám ani čas, ani náladu." Bóže!!! To už jí mohl říct klidně "ty krávo pitomá!" (Ostatně lékařům řekl do očí, že jsou pitomci.) A ona mu mohla říct: "Ty vole, jdi do prdele." Taky mě překvapilo, že Krásnohorská a její opatrovnice Lízinka (Jana Plodková) nebyly v tomto filmu lesby. To je dnes přece téměř v každém filmu! Mimochodem kdo neví, že Krásnohorská odešla z domova do Prahy, kde se o ni starala opatrovnice, tak si mohl myslet třeba že je to její matka, nebo (to spíš) jedna ze sester. Tak tolik pár mých připomínek. Snad stačí. Je potřeba dát prostor i těm nadšencům, kteří tento film budou hodnotit pozitivně.
  6. Kalifornie
    Kalifornie (1993)
    8
    Překvapivě dobré drama, výborně napsaný scénář. Kontrast povah v kombinaci s napětím a výbuchy násilí umocňují jejich představitelé, především Brad Pitt. Ten byl skutečně perfektní. Mnohem lepší než David Duchovny. Líbila se mi i Juliette Lewis v roli naivní dívky Adele. Bylo mi jí líto. Tolik Earlymu věřila! Netušila jsem, že mě tato americká road movie tak "chytne za srdce". Konec byl takový typicky americký s tím happy endem pro Briana a Carrie. Nicméně Dominic Sena prokázal své nesporné režisérské kvality a rovněž kamera Bojana Bazelliho a hudba Cartela Burwella nezklamaly. Rafinovaný film. Jen co je pravda! Thriller jak má být!
  7. Záhadné případy
    Záhadné případy (2024)
    5
    To je jak když to točil Strach! Vůbec to není "moje parketa". A Miroslav Donutil, vynikající doktor Martin Elinger, tady není nikterak výrazný, a to spojení se synem a snachou - no, nevím, ale nepozdává se mi to. Hudba stále intenzívně navozuje mysteriózní atmosféru, ale celkově bych řekla, že se to nepovedlo a nebude to mít zřejmě velkou odezvu.
  8. Stopy zločinu: Recept na rozloučenou (1989)
    2
    Mizerná detektivka z konce 80. let. Detektivky sedmdesátých let byly lepší. Dnes by taková detektivka neuspěla vůbec. Jednak je to velice nudně natočené, z herců vůbec nikdo není nadprůměrný, ani Navrátil, ani Bartoška, ani jejich šéf Otakar Brousek
    starší, takže řekla bych podprůměr.
  9. Abstinent
    Abstinent (2019)
    4
    Dost mě tento film zklamal. Doporučila jsem ho a pak jsem si říkala, že to jsem neměla dělat, dokud jsem ho neviděla. Ten film nikoho nevezme za srdce tak, aby přestal pít. To je mi jasné!! A herecké výkony rovněž nic moc. Josef Trojan je velmi pěkný okatý kluk. A talentovaný. Má být po kom. Ale tady nějaký mimořádný výkon tedy nepodal. Rozhodně za to nemohl. Jednak to byla jeho první hlavní role, a pak - se scénářem nic nenadělá. To je jasné! Někde jsem četla, že ve filmu působí spíš jako student teologie. To mě rozesmálo a plně se s tímto názorem ztotožňuji. Šimon Fridrich, jehož otec hraje ve filmu terapeuta, který byl svého času též závislým, je vůbec nevýrazný. Docela mě překvapilo, že tento Kamil je syn Vasila Fridricha, kterého mám ráda. Kristýna Frejová - vynikající herečka. Tady? Nijaká matka devatenáctiletého hlavního hrdiny, která mu do léčebny přinese medvídka: "Broučku, poď sem", ... Hmm... A ta hudba Petra Iljiče Čajkovského? Mám ho ráda. Ale hodí se to sem? Pouštěli by si ho snad mladí do sluchátek?! Ti by si spíš pouštěli techno než Čajkovského! V naší kinematografii máme několik skutečně úžasných filmů o alkoholicích. Tento nudný snímek se k nim však nezařadí. Režisér nedokáže vygradovat situaci, pracovat s herci tak, aby působili autenticky. Ještě že jsem na ten film nešla do kina! Do bych si nejspíš z nudy okousala všechny nehty!!
  10. Velký dar
    Velký dar (2017)
    6
    Není tu negativní ohodnocení. Já rovněž nebudu psát, že je to blbost s nijakými hereckými výkony. No ale že bych byla nějak unešena z toho Evanse, nebo že by mi to dítě bylo sympatické, to se nedá říct. Ale osobně si myslím, že žádný genius není nějak extra sympatický, ať už v dětském, nebo v dospěláckém věku. Jsou to podivíni. Nějak mimořádně mi nebyla sympatická ani černošská přítelkyně Roberta, ani učitelka Bonnie, a vlastně ani ten jednookej kocour Fred. O babičce nemluvě. Ta mi sympatická ani být neměla jako kariéristka, která se sedm let o vnučku nezajímala. No a že to není typicky americky natočené? Já bych řekla, že dost. Ale zas: je to americký film, tak je to natočené americky. Jak jinak?!
  11. Last Sunset, The
    Last Sunset, The (1961)
    8
    Typický americký western ze 60. let se vším všudy s charismatickým Kirkem Douglasem v roli Brena O'Malleyho v době, kdy byl ještě při síle a na vrcholu, a půvabnou Dorothy Malone v roli Belle, někdejším "hezkým malým děvčetem v hezkých malých žlutých šatech". Ale hezká je stále! To se musí nechat. Ani její (a Brenova) téměř šestnáctiletá dcera Missy v podání Carol Lynleyové nevypadá špatně. A hudba Ernesta Golda s filmem pěkně koresponduje. Je jí tam tak akorát, neruší a děj pěkně doplňuje. (Třeba ve scéně krocení psa Jacka.) Western může působit trochu jako "červená knihovna", ale já bych spíš řekla, že je okořeněný špetkou psychologie, což není vůbec na závadu. Mnoho střeliva se ve filmu nevyplýtvá. Akce tady hraje menší roli. Přesto si příběh ve vrchovaté míře dokázal uchovat jakési neuchopitelné kouzlo širých dálek, neboť vypráví o dávno zašlé slávě opravdových mužů s kolty proklatě nízko, za které mluvily činy. A nutno dodat, že vypráví velice jasnou a výmluvnou řečí.
  12. Buď chlap!
    Buď chlap! (2023)
    4
    Hrůza! Já od toho žádnou filozofii nečekala. Věděla jsem, že to bude "oddechovka". Ale že to bude tak stupidní, to jsem tedy vážně nečekala. Nejen, že jsem se nudila, já se místy až styděla! Děs-běs. Dřívější české komedie, to byl pojem! Terminus technicus! Hlášky z těch filmů se nám vžily a běžně je používáme. Jak to, že se to tak rapidně změnilo?! Teď když si pustím nějakou českou komedii, tak si připadám jako misantropická baba bez jakéhokoliv smyslu pro humor! Ach jo! To jsem si dala! Dávám 4, ale přivírám obě oči. Nechci být až tak moc zlá.
  13. Bílý tesák
    Bílý tesák (1973)
    8
    Charismatický a urostlý Franco Nero a úžasný Bílý tesák dělají z tohoto více než 50 let starého filmu perlu. Drsný příběh s krásnou hudbou Carla Rustichelliho si nezadá s knihou Jacka Londona. Skvěle natočeno a vynikající herecké výkony. Je to příjemný rodinný snímek přátelství malého indiánského chlapce a vlka od režiséra, který se později proslavil režírováním hororů, ale ty už mě neoslovovaly. Franco Nero byl v těch letech opravdu velká hvězda. Každý film, v němž hrál, byl vždy kasovní trhák. Také exteriéry působí v tomto filmu úchvatně. Je to nesmírně akční. Zuřivost zvířat je až zdrcující. Souboj Bílého Tesáka s medvědem působí tak realisticky, že z toho až mrazí. John Steiner je ukázkový filmový padouch, kterému slizkost a zákeřnost musí každý věřit.
  14. Návštěvníci 2: V chodbách času
    Návštěvníci 2: V chodbách času (1998)
    7
    I když byla vyměněna herečka v hlavní roli, což nesnáším, zdála se mi tady ta "dvojka" lepší, vtipnější, zábavnější. Byla tam spousta vtipných hlášek (např. "Givone, komu smrdí nohy, nemusí být ze středověku") a o něco málo ztřeštěností, i když i tak si jich divák užije ažaž. Ovšem také se v ději často dočista ztrácí. Komedie s Louisem de Funèsem jsou rovněž ztřeštěné. Ale jinak. Vždycky mají hlavu a patu, což se o těchto komediích ani říct moc nedá. Nejhorší je, že nás čeká ještě třetí díl, zasazený do Velké francouzské revoluce 18. stol. Na jednu stranu si říkám, že bych měla vidět díly všechny, na druhou stranu do toho nemám už vůbec chuť, protože jsem si přečetla, že je to veliký kýč, plný trapného humoru.
  15. Vyrovnávání účtů
    Vyrovnávání účtů (1971)
    7
    Je to dobrý, mírně netradiční western s Gregory Peckem, který je v každém filmu krásný a skvělý, a malou šestiletou holčičkou, která je drzá i roztomilá zároveň. Western má pomalejší tempo, ale příroda je nádherná, i hudba Daveho Grusina. Líbilo se mi, jak vdova Juliana (Patricia Quinn), u které Gregory Peck holčičku hodlal nechat, říká svému synovi, že by si mohl vzít do postele učebnici. A on na to praví: "No, tak svěží zase přece jen nejsem."
  16. Návštěvníci
    Návštěvníci (1993)
    6
    Mám ráda francouzské komedie, herce Rena i Claviera, a rovněž různé propady do jiných časů. Ale tomuto filmu nějak nemohu přijít na chuť. Samozřejmě jsou tam vtipné nápady (např. jak se rytíř Godefroy se svým sluhou Jacquouillem umývají v záchodové míse), ale jinak je to na můj vkus až příliš ztřeštěné. Neustálé hysterické výbuchy samy o sobě nerozesmějí; Místy mě to docela i nudilo, nebo jsem začala myslet na jiné věci. Ovšem "plechový oř" (auto), to si musím pamatovat!
  17. Maršál
    Maršál (1969)
    10
    Úžasný western! John Wayne si za něj Oscara bezesporu zasloužil. A Kim Darbyová byla v roli dospívající dívenky Mattie Ross prostě skvělá. Hudba Elmera Bernsteina je rovněž vynikající. Film má momenty, kdy divák málem zapomene dýchat. Zejména k závěru. A to je tento western 55 let starý!! Nemám chuť vidět remake bratří Coenů. Mám ráda ty staré poctivé westerny, které jsou drsné a zároveň i zábavné. A i když už se ve westernech i dost orientuji, musím říct, že dlouho jsem neviděla tak opravdu dobrý western jako právě tento. Všechna čest všem, zejména pak režisérovi Henry Hathawayovi.
  18. Grošák
    Grošák (1966)
    7
    Ve westernech obvykle koně nejsou hlavními postavami. Tady je grošák hlavní postava, kolem které se všechno děje. Je krásný. Má puntíkatý zadek, je divoký a rovněž bych ho chtěla zpátky, kdyby mi ho někdo ukradl. Film má krásnou hudbu, skvělou kameru, střih, scenérie, atmosféru, Marlon Brando je krásný chlap, i když už má nejlepší léta za sebou. Western má pomalejší tempo a je vystaven na konverzaci, nikoli na akci. To ale nevadí. V žádném případě nenudí. Udrží pozornost až do samotného zavěru.
  19. Děti Nagana
    Děti Nagana (2023)
    8
    Takový klukovský film. Ale dobrý. Dobré dětské výkony a dobré výkony známých herců jako Hynka Čermáka, Otakara Brouska ml., nebo Kláry Issové. Děj plyne pomalejším tempem. Ale ono dosáhnout jakéhokoli snu nikdy není zadarmo. Chce to hodně potu, dřiny, odříkání, pevné vůle.
  20. Mrtvý nebo živý
    Mrtvý nebo živý (1988)
    9
    Velmi zajímavý, poctivě natočený western! Moc mě zaujal. (Zejména to, že syn říkal svému otci "pane"! Vykání, to prosím beru, ale "pane"?!)
    Charizmatický Kris Kristofferson v roli Nobleho Adamse jako nemilosrdný stopař banditů je opravdu skvělý. A nejen on. Hlavní padouch John Stillwell, který měl vždycky v botě schovanou malou pistolku, byl rovněž vynikající. Konec mě pak zvláště dostal! A líbila se mi i hudba Sylvestera Levaye a lokace. Užívala jsem si to a byla jsem naprosto spokojená. Hluchá místa film nemá. Nenudila jsem se ani chvíli. Je to drsný western. Ale nějak takto to zřejmě na Divokém Západě kdysi vypadalo.
  21. Nedotknutelní
    Nedotknutelní (2011)
    9
    Mám ráda francouzské filmy, protože si myslím, že Češi mají k francouzskému humoru blíž než k anglickému. Vzpomeňme jen na "četnické komedie" s Louisem de Funèsem, které české diváky baví i po mnoha letech. Přitom téma této komedie je vlastně smutné. Kdo by chtěl být po zbytek života na vozíčku?! Je to neštěstí! Ale přesto je to film, nad kterým se člověk zasměje a má i o čem si popřemýšlet. Moc mě to bavilo. A oba hlavní představitelé byli skvělí.
  22. Den, kdy nevyšlo slunce
    Den, kdy nevyšlo slunce (2001)
    6
    Nepodařená kriminálka na hranici kýčovitosti, bez tempa, bez napětí, natočená navíc zastaralým způsobem. Celé to má chuť těžké deprese, k čemuž přispívá i hudba. A dalo by se najít poměrně dost míst (nebudu je tady vyjmenovávat), která jsou nevěrohodná a nelogická. Vladimír Dlouhý potvrdil svou výjímečnost. Petra Jungmanová hrála rovněž skvěle. Díru do televizního světa tato inscenace ovšem neudělá. Je to jen jedna z mnoha podobných kriminálek. Od režisérky Němcové by člověk jaksi čekal víc.
  23. Jmenovec
    Jmenovec (2006)
    7
    Zajímavý indicko-americký film, přibližující divákovi ne příliš informovanému kulturu a zvyky Indů. Líbila se mi hudba Nitin Sawhney.
    Film je citlivě natočený, je možná poměrně dost dlouhý (téměř dvouhodinový), ale ty kontrasty těchto dvou světů, indického a amerického, jsou natolik značné, že chce-li je režisérka dokonale vystihnout, nevejde se do nějakých 120 minut. Obě kultury, styl života, hodnotový žebříček, to je nebe a dudy, jak se říká. Na jedné straně indický život, překypující radostí ze života, energií, barvami, láskou, na druhé straně typický americký styl života, citově mnohem chladnější, uspěchaný, mravně zkažený. Mira Nair všechny tyto odlišnosti ukazuje s citem pro bengálské tradice a s maximálním pochopením zachycuje každý aspekt smyslu života. Film dává realisticky nahlédnout na život imigrantů a pro mě to byl jeden z nejlepších filmových zážitků poslední doby.
  24. Rio Bravo
    Rio Bravo (1959)
    8
    Příběh o pravém přátelství a smyslu pro čest a spravedlnost.
    V městečku Rio Bravo vyvolávají napětí bratři Burdetové. Starší Nathan patří k největším rančerům v kraji a drží ochrannou ruku nad mladším Joem. Když Joe zastřelí neozbrojeného člověka, šerif John T. Chance ho zatkne a uvězní. Prokáže tím neobyčejnou odvahu, protože proti Burdetovým lidem je ve městě téměř sám. Po boku mu stojí jeho dva pomocníci, věčně opilý Dude a napůl chromý starý Stumpy. Přesto se pokusí postavit několikanásobné přesile. 65 let starý western s neodolatelným Johnem Waynem a jeho hláškami patří k tomu nejklasičtějšímu, co můžeme v americkém westernu najít. No prostě je to klasika. John Wayne se v tomto filmu sešel s režisérem Howardem Hawksem, který se proslavil filmy jako "Hluboký spánek", "Červená řeka" aj. Dvě a půl hodiny je poněkud dlouhá stopáž. Klidně to mohlo být o hodinku (nebo alespoň o půl) kratší. No ale že tam hraje hlavní úlohu John Wayne, tak to omlouvám. Kamera poněkud statická. No ale musíme si uvědomit, kdy byl film natočen! Russell Harlan rozhodně nebyl špatný kameraman. Každopádně tento western má všechno, co k westernu zákonitě patří: statečnost, krásná žena, přátelství, padouši, humor a krásnou písničku jako třešinku na dortu. A samozřejmě Happy End :-)
  25. Zoufalé ženy dělají zoufalé věci
    Zoufalé ženy dělají zoufalé věci (2018)
    0
    Tak já JSEM, prosím, žena, ale vůbec nemůžu říct, že by se mi tato snůška pitomostí líbila. Přejmenovala bych to na "Zoufalé scenáristky a zoufalí režiséři dělají zoufalé věci." Často čtu o nějakém herci, že vstoupil do nekonečného seriálu "Ulice" z finančních důvodů. No jak jinak?! Že?!! Já se zas divím, že jinak dobří herci vstoupí do takové "komedie". Že s něčím podobným souhlasí. Ne každý film se povede. Ale omlouvám se - tohle se nedalo dokoukat!!! Měla jsem snahu asi až do poloviny. Ale bylo to horší a horší a horší a horší. Strašné! Ještě že jsem za to nezaplatila v kině!!! To bych byla tedy pěkně otrávená! Jen co je pravda!!
  26. Válečný vůz
    Válečný vůz (1967)
    6
    Žádná přelomová záležitost tento western, vysílaný v televizi pod názvem "Vůz plný zlata", není. No ale Kirk Douglas a John Wayne ve své životní formě a všechno, co k westernu patří: indiáni, zlato, nitroglycerin, rvačka v saloonu, okouzlující americké ženy, ... Navíc je film dlouhý tak akorát, takže nestačí začít nudit. Já myslím, že kdo je milovníkem westernů, ten tento film dokáže ocenit. A možná ještě taková "třešnička na dortu", kterou jsem se dočetla: ačkoliv se oba hlavní představitelé kvůli jiným politickým názorům neměli rádi, nakonec se po tomto filmu stali přáteli a Kirka Douglase velmi zasáhlo, když v r. 1979 John Wayne zemřel.
  27. La ragazza nella nebbia
    La ragazza nella nebbia (2017)
    6
    Rozvleklá krimi pyrenejského typu s českým názvem "Dívka v mlze", kdy na konci nejsem o nic moc moudřejší než na začátku, jak jsem předpokládala. Jestli někdo vydržel neusnout do okamžiku, kdy komisaře Vogela odvádí policistka, tak si může myslet, že ten závěr jakžtakž pochopil. Pokud by ovšem viděl ten poslední záběr na psychiatra Florese, kterého hraje nemastně-neslaně Jean Reno, tak dojde k názoru, že je to víc jak divné a že měl raději nejspíš trávit čas jinak. Jestli to měl být pro díváka šok, že vrahem je nakonec psychiatr, tak tento šok se jaksi nepovedl. Vůbec celé se to jaksi nepovedlo. A byla ta dívka vůbec zavražděna?! No, myslím si, že dumat nad tím je ztráta času. V napětí drží diváka prakticky jen hudba Vita Lo Re, která navozuje chmurnou atmosféru. Způsoby, jakými se projevuje komisař Vogel (hlasité dlouhé tleskání, využívání médií k uštvání pachatele) nejsou typické ani pro české detektivky, ani pro detektivky severské, kterým se toto krimi možná chtělo podobat. "Dívka v mlze" je kniha a její autor Donato Carrisi film natočil jako svou prvotinu. No ale číst to tedy nemám v úmyslu, abych se TŘEBAS dopídila, jak že to vlastně bylo. Je to překombinované, obávám se, že ani kniha by mi nedala odpovědi na mé všetečné otázky ohledně vraha. Dvě hodiny nedomyšleností a nelogičností. Jen za tu atmosféru a vlastně především za tu hudbu dávám šest bodíků, ale asi je to příliš.
  28. Běžná selhání
    Běžná selhání (2022)
    6
    No, čekala jsem od toho víc. Zvlášť když jsem viděla, že tam hraje Táňa Medvecká. Ale ono to moc o ničem nevypovídalo. Tak jako obvykle. A taky to vlastně nemělo žádný závěr. Divák si může udělat závěr podle svého založení či momentálního rozpoložení. Je to zas takového cosi "na půl cestě". My bychom rádi k nebesům, a jsme zde zemí spjati. Rumunsko-maďarská režisérka. Hmmm... :-)
  29. From Hell to Texas
    From Hell to Texas (1958)
    8
    Nešťastná událost z něj udělala štvanou zvěř. Typický klasický western z konce padesátých let.

    Tod Lohman (D. Murray), naivní mladík, zato ale výtečný střelec, je na útěku před skupinou šesti mužů bohatého chovatele dobytka Huntera Boyda (R. G. Armstrong), kterému Tod nešťastnou náhodou v sebeobraně zabil syna Shortyho. I když mu jde o holý život, díky své dobrosrdečnosti se snaží za každou cenu své pronásledovatele přesvědčit o své nevinně, spíše než by se snažil o aktivní odpor. Má ale v sobě něco, díky čemuž mu jsou ostatní ochotni pomoci na jeho strastiplné cestě.
    Za mne velmi dobrý western, jakých ve své době vzniklo více. Člověk si při jeho sledování uvědomí, jaký je rozdíl mezi klasickým americkým westernem a tak zvaným "spagetti westernem". Zpracování příběhu vyznívá totiž až uměleckým dojmem. Netlačí se tu v ničem na pilu jen proto, aby se tu neustále střílelo, děj je pomalejší, ale o to víc dává možnost se plně rozvinout a vybudovat tak tu správnou westernovou atmosféru. Není nouze ani o výborné kaskadérské kousky, jako třeba ve scéně, kdy indiáni přepadnou povoz a jeden z prchajících mužů se za velmi rychlé jízdy snaží uvolnit zapřáhnuté koně. Takové scény se ve své době objevovaly velmi často a i dnes vzbuzují velký obdiv. Dokonalá kamera, krásné přírodní scenérie, to vše charakterizuje tento snímek režiséra Henryho Hathawaye. Film s českým názvem "Z pekla do Texasu" by mohl patřit ke klenotům westernové tvorby, protože je radost se na něj dívat.
  30. Zámek
    Zámek (1968)
    7
    Bezútešnost, absurdita. Čistý Kafka. Film vykresluje byrokratický aparát, ale má příliš depresívní atmosféru. Nevím, jak se do tohoto filmu dostala mladá Iva Janžurová, své role se zhostila nicméně na jedničku. A zapadla sem skutečně skvěle. Člověk by věřil tomu, že je to místní německá dívka. A o čem film podle nedokončeného románu Franze Kafky je? Zeměměřič K. přichází do vesnice, které dominuje silueta záhadného zámku. Jeho zdi jsou naplněny podivnými činovníky, kteří jsou vázáni striktními pravidly a ovládáni nevysvětlitelnými změnami nálad a kteří navíc vyžadují bezmeznou poslušnost. Ukáže se, že zeměměřiče zde nikdo nepotřebuje. Že došlo k omylu. Tak se zeměměřič K. stane místním školníkem. Pořád doufá, že se dostane nakonec do zámku, protože na něj kouká jen z vesnice. Nestane se tak. Nakonec umírá, je zde pohřben a tím tento mimořádně zvláštní film končí. Maximilian Schell, který se s režisérem (Rudolf Noelte) podílel i na scénáři, se mi velmi líbil. Frieda naprosto bez emocí je rovněž skvěle ztvárněna německou herečkou a režisérkou Cordulou Trantow.
    Všude je zima, sníh, mráz. To ještě přidává tomuto mysterióznímu snímku na tajemnosti. A i když Němci byli rovněž třeba Goethe, nebo Beethoven, marná sláva, ta němčina k té mrazivé, těžké atmosféře ještě přispívá. Kdyby všichni mluvili třeba česky, nebylo by to ono. Kdo knihu četl, je možná jako obvykle znechucen. Já ji nečetla, neviděla jsem ani jiný film "Zámek" rovněž vynikajícího režiséra Michaela Hanekeho (k porovnání by mne to docela zajímalo), takže byla jsem na jedné straně překvapena, ale na druhou stranu musím ocenit sílu tohoto filmu. A oceňuji ji sedmičkou.
  31. Svatá
    Svatá (2024)
    7
    Nemám ráda "pánbíčkáře" Stracha a na jeho filmy a pohádky se zásadně nedívám. Ale chtěla jsem vidět výkon Jiřiny Bohdalové. Na její věk byl vynikající. I Lenka Vlasáková podala úžasný výkon. Ale ten scénář dokonalý rozhodně nebyl. A hudba nebyla nic jiného než depresívní záležitost. (Mimochodem mohli za ten týdeník zvolit nějaký vymyšlený název. Nikoli konkrétní.) Sedm bodů dávám výhradně dvojici Bohdalová-Vlasáková.
  32. Vytoč mého agenta
    Vytoč mého agenta (2024)
    7
    Seriál mi připadal velmi nevyrovnaný. Některý díl mě potěšil, že jsem se začala těšit na nový, ale ten se mi zas nelíbil vůbec. Nebo málo. Poslední díl byl dobrý. Zuzana Kronerová s psíkem Gabinem. Rovněž Martha Issová zde zazářila. Ale některé postavy byly tak nevýrazné, že si na ně po odvysílání už ani nevzpomenu. Třeba Táňa Pauhofová. Ale vzhledem k tomu, že na romantické komedie Tv Prima téměř nikdy nekoukám, tak tohle byla docela příjemná změna. Ovšem ten 8. díl jsem si musela pustit z Prima+. Zjistila jsem, že další týden už jde něco jiného a neměla bych ten seriál ucelený, s posledním dílem.
  33. V karavanu po Polsku (2024)
    7
    Mám Zibiho ráda. I tento seriál se mi líbí. Je vidět, že vlastenectví se u Poláka nezapře, ale na druhou stranu už je patriotem Lanškrouna, kde působí jako kněz. Nemá Pána Boha v každé větě. To je mi sympatické.
  34. Přání k narozeninám
    Přání k narozeninám (2022)
    6
    Eva Holubová dobrá jako vždycky. Ale jinak celkem slabota! Gayové, módní téma dnešní doby, ztracená děcka, docela nepřehledná spousta různých postav, no taková běžná česká komedie, jaké se teď točí. Něco i vtipného, ale jinak scénář nic moc. Je to taková komedie, při které se dá třeba žehlit nebo luštit sudoku, ... Není to film, který by bylo potřeba sledovat s očima upnutýma na obrazovku. Kdepak jsou ty české komedie jako byla "Vesnička má středisková", "Na samotě u lesa", "Marečku, podejte mi pero", atd , atd., atd., atd. Ale zaujala mě ta rybí dodávka, která měla vzadu i ocasní ploutev! Koho to asi napadlo?! :-)
  35. Srdce na dlani
    Srdce na dlani (2022)
    7
    Nemám moc ráda ty romantické komedie, co chodí na Primě. No, spíš vůbec ne. Ale tohle se mi docela líbilo. Všichni herci hráli dobře a přirozeně, humor nebyl trapný, dala bych tomu pěkných sedm bodů z deseti. A nejlíp hráli ti baseti! Ani toto psí plemeno zrovna nepreferuji. Ale když jsou ti Váleček se Šalinou tak dobří herci, tak musím být spravedlivá! No ale je to zajímavé, jak ti tvůrci těchto komedií dokážou všechny spárovat. I ten vozíčkář si hned našel milou. Dokonce učitelku!! V životě to tak jednoduché tedy není. Bohužel!
  36. Valčík
    Valčík
    7
    Je to velmi zvláštní psychologický film, ale má svou hodnotu a hlavní představitelka Assunty Valeria Solarino je pěkná žena, která dobře hraje. Ovšem temperament Italů je tak výrazný, že přečíst vždy všechny titulky byl docela problém. Film plyne v rytmu valčíku, začíná v hotelu a v hotelu také končí. Mnoho liských příběhů, mnoho pravd, smutku, radosti i zklamání, tohle všechno se zde prolíná naprosto přirozené, z jedněch dveří do druhých. Nechybí tu žádné téma: fotbal, korupce, politika, láska, touha, beznaděj, tohle vše ja tady zastoupeno naprosto věrohodně a přirozeně. Tento film režiséra Salvatora Mairy s příjemnou hudbou Nicoly Campograndeho a kamerou Maurizia Calvesiho z roku 2007 byl poprvé představen na 64. Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách, kde po právu získal Zvláštní uznání Národního syndikátu filmových novinářů, a i jinde ve světě si vysloužil uznání za umělecký přínos. Celý film by se dal označit za vizuální tanec, i když je rovněž pár věcí, které by se mu daly vyčíst a proslov protřelého fotbalového bafuňáře byl dost náročný na pochopení.
  37. Jackie Brownová
    Jackie Brownová (1997)
    6
    Dva a půl hodiny nudy. Téma mě absolutně nezaujalo, milostná romance mezi černoškou a bělochem mě nedojala, podivné, že policie nepoznala, že černoška je vodí za nos a chce peníze pro sebe. Samuel L. Jackson mi byl nesympatický (byl to ovšem zločinec, tak proč by měl?!), Robert De Niro neměl moc příležitost se projevit. Pam Grier byl pěkná a hrála dobře, přirozeně. Za zmínku stojí ještě Bridget Fonda v roli Melanie ze známé herecké rodiny Fondů ( dědeček Henry Fonda, otec Peter Fonda, teta Jane Fonda,...) Celkově to ovšem tak zvaně nemělo šťávu. Hudba nevýrazná, že není třeba chtít si zapamatovat, kdo ji spáchal. A hláška, která mě poněkud zaujala, padla prakticky hned zkraje:
    Louis Gara (Robert De Niro) při pohledu na mrtvolu v kufru auta: „Kdo je to?”
    Ordell Robbie (Samuel L. Jackson): „To je Beaumont.”
    Louis Gara: „Kdo je Beaumont?”
    Ordell Robbie: „Zaměstnanec, kterého jsem musel propustit.”
  38. Ona
    Ona (2013)
    5
    Pro někoho to není ztracený večer, pro mě ano. Nejspíš to není film pro důchodce. Každopádně bych se takových "vztahů" nechtěla v životě dožít. Stačí mi ta současná umělá inteligence. Vždycky řvu do telefonu, že chci mluvit s živým člověkem!
  39. Vynálezce
    Vynálezce (2023)
    8
    Zajímavý film. Ale rozhodně ne pro malé děti! Viděla jsem ho v kině Kotelna v Odoleně Vodě, ale moc jsem z toho neměla. Byly tam i tříleté děti, které tam pobíhaly a křičely, protože tak malé děti mohou zvládnout tak maximálně večerníčkovou pohádku, ne vic jak hodinový filozofický a historický animovaný film, v němž se navíc pitvá třicet mrtvol a neustále se hledá duše! Dvanáctileté dítě by mělo s jeho pochopením problémy, každopádně bych tam dala "od dvanácti let". Ale dokonalá animace! Jen jsem si myslela, když jsem četla, že jde o životopisný film o Leonardovi da Vincim, tak že ho uvidíme i malého, nebo alespoň mladého. To bohužel ne. Líbila se mi i hudba Alexe Mandela a kamera, za kterou stála Marijke Van Kets. Ovšem i když režisérem "Vynálezce" je slavný Jim Capobianco, který je jedním ze scenáristů úžasného animovaného filmu "Ratatouille", nedá se v tomto případě mluvit o rodinné pohádce. Určitě ne! To je značně zavádějící!
  40. Sedm schodů k moci
    Sedm schodů k moci (2023)
    8
    Poměrně dobře zpracovaný politický seriál, na Primu, kde dávají povětšinou romantické komedie nevalné úrovně, docela překvapivé. Všichni herci hrají dobře. Rozesmálo mě akorát, že Eva Podzimková a Jiří Vyorálek měli pro milostné scény dubléry. Problém je, že Anna je jakožto postava zcela nezajímavá a dosti monotónní. Máme sledovat její vzestup a morální pád, nicméně už od druhé epizody je naprosto jasné, že je ochotná udělat pro svou kariéru prakticky cokoliv. Přesto stále nemůže uvěřit špíně, která se okolo ní děje.