Zdenka Braunerová - malířka česká

AI
59%

K výpočtu AI hodnocení na Kinoboxu využíváme nejmodernější technologie a pokročilé algoritmy. Odhadované hodnocení odráží poslední kvalitativní trendy v kariérách zúčastněných tvůrců a kombinuje je s nejnovějšími dostupnými informacemi. Oproti hodnocení uživatelů a uživatelek se obvykle liší jen o několik procentních bodů.

Zdenka Braunerová - malířka česká
Plakát traileru
Zdenku Braunerovou (1858–1934) nic nepředurčovalo k umělecké dráze – narodila se do zámožné pražské rodiny advokáta a poslance F. A. Braunera, její matka vedla vlastenecký salon. Začala studovat malířství, nejprve u A. Chitussiho, později v Paříži. Francouzské umění ji velmi zaujalo a inspirovalo – díky svému švagrovi, jímž byl básník Élémir Bourges, se seznámila s osobnostmi jako Anatole France, Paul Claudel, Auguste Rodin. I po svém návratu do Prahy hrála později důležitou roli v česko-francouzských kulturních stycích. Další její inspirací bylo lidové umění, zejména kultura Moravského Slovácka a Slovenska. Její dílo zahrnuje malbu, zejména krajinářskou, malbu na skle a dekorativní umění. Je považována za zakladatelku české knižní grafiky. To, co k ní muže jejího života přitahovalo – její vzdělanost, rozhled, samostatnost a síla osobnosti – bylo často i důvodem, proč její milostné vztahy končívaly před branami manželství. Muži jako Antonín Chitussi nebo Vilém Mrštík nebyli připraveni na rovnocenný partnerský vztah. Zdenka Braunerová svou samotu dokázala naplnit přátelstvím a prací – od roku 1904 pracovala ve svém ateliéru v Roztokách u Prahy. Byla umělecky činná až do své smrti a kromě organizování uměleckého života se stala patronkou mladších umělců – Miloše Martena, Františka Bílka nebo Jana Zrzavého. Iveta Grófová přistoupila k životnímu a uměleckému osudu Zdenky Braunerové velmi osobitě – v autentickém prostředí roztockého ateliéru dvě herečky ztělesňující Zdenku Braunerovou a její sestru Annu rozehrávají skrze jejich korespondenci, dobové výpovědi a vyjádření odbornic na dílo Z. Braunerové příběh této zajímavé umělkyně a ženy, která předběhla svou dobu ve vztahu k umění i k mužům. Filmovým jazykem vyjadřuje Grófová výtvarný a grafický odkaz Braunerové a vytváří tak neotřelý „životopisný“ dokument. (Česká televize)



Jana Květoňová
Jana Květoňová
7 195 bodů
1
Zdenka Braunerová je má oblíbenkynê a přečetla jsem i knihy o jejím životě. Tohle je ale příšerný dokument. Nemám slov!!! Protože jsem totálně v šoku, nic nevymyslím. Ale PLNĚ se ztotožňuji s jedním pánem, který na ČSFD napsal: "Těšil jsem se na toto krásné téma, ale zažil jsem šok! Po stránce režie i scénáře katastrofa, jak produkce z blázince. Jeden z nejhorších dokumentů, jaký jsem kdy viděl. Nezachraňují to ani vstupy odbornic, vše se nakonec vždy rozpouští v chaotické teatrální břečce. Takto zabít výjimečnou osobnost, jakou Braunerová byla, je až trestuhodné. Na toto ČT dává peníze?!!!"
Bylo to ještě horší než ta pocta Smetanovi. Opravdu trestuhodné! To má pán pravdu!!
Veronika Rada
Veronika Rada
1 384 bodů
8
Skvělý dokument, který krásně ukazuje nejen zajímavou osobnost, ale i její zasažení do doby a prostředí, které si neumíme ani představit.

Dodatečné informace

Původní název:
Zdenka Braunerová - malířka česká (více)
  • Česká republika Zdenka Braunerová - malířka česká
  • Česká republika Zdenka Braunerová, malířka česká
Premiéra v ČR:
19. 11. 2024
Distributor:
Česká televize
Země původu:
Česká republika
Ocenění:
Žádná ocenění