Jak svět přichází o básníky

76%
Jak svět přichází o básníky
Hrdiny filmu natočeného podle novely Ladislava Pecháčka Amatéři, jsou dva nerozluční kamarádi Štěpán a Kendy, studenti maturitního ročníku gymnázia v jednom okresním městě. Na popud ředitelky školy se rozhodnou nastudovat divadelní představení Tylovy Lesní Panny v poněkud netradičním provedení. Štěpán v divadle vidí nejen příležitost natrvalo se zapsat do dějin malého městečka, ale především šanci sblížit se s půvabnou Marcelou Borůvkovou, přezdívanou Borůvka, o níž se uchází také uhlazený úředník Nádeníček. Film kterému neschází jemný humor, lyrika, studentská recese, ani špetka ironie, natočil režiséra Dušan Klein.



Brenan88
Brenan88
47 170 bodů
8.5
Celou básnickou sérii mám velmi rád. Ono to vlastně nejde ani jinak,protože jsem si postavy Štěpána a Kendyho oblíbil na první shlédnutí. Hodně za to mohou i výborní herci a hlavně Pavel Kříž. Celá série je provázaná velmi milým humorem,který zbytečně netlačí na pilu. Vím,že je to film,ale celé to na mne vždy působilo jako vystřiženého z obyčejného života a to se mi na tom právě tak líbí.
martin-mickey-stusak
martin-mickey-stusak
36 703 bodů
9
Nejslavnější a svého času, co se týče návštěvnosti kin, nejúspěšnější ryze česká romantická komedie, o které málokdo ví, že byl na nějakou dobu dokonce trezorový. Schvalovacímu úřadu se nelíbilo nějaké nové vidění světa, či co. Nakonec byl do kin přeci jen uvolněn, ale musely se z toho vystřihnout nějaké ty básničky. O to víc se úspěchu snímku přikládá ten fakt, že neměl z donucení naprosto žádnou reklamu. Inu, opět se potvrdilo známé rčení o tom, že zakázané ovoce chutná nejlépe. Snímek natočil do té doby režisér detektivních filmů Dušan Klein, který si dle knihy Ladislava Pecháčka napsal i scénář. A byla to trefa do černého. Snímek je svým způsobem nadčasový, neboť takovýto příběh se může odehrát v každé době, a svým pojetím je v podstatě nepřekonatelný. Příběh dvou chlapců v pubertě snažící se zkomponovat divadlo. To je to, oč tu běží. Jeden z nich je nějaký Štěpán Šafránek, který si během toho prožije i svoji první lásku. A není divu. Borůvka, nebo-li Marcela Borůvková, kterou si zahrála Miroslava Šafránková, je svým půvabem vskutku kouzelná. Spousta humorných i naivních situací plná mouder a ukázkových hereckých kreací dnes již mnohých hereckých legend, z nichž nejvíce vyniká František Filipovský. Jedná se zkrátka o snímek, ke kterému se starší generace rádi vrací a kupodivu jím nepohrdnou ani generace nové. Film o mladých pro mladé zaručuje zábavu, romantiku i poučení.
Pete69
Pete69
33 033 bodů
6
První příběh básníka Štěpána je takový naivní, čemuž odpovídá celá série a i to, že se odehrává na střední škole. Je to pěkné, nenáročné a filmy o tomto básníkovi zlidověly. Humor je osobitý, režie Dušana Kleina je jasná a Pavel Kříž hraje tohoto snílka dobře.


Dodatečné informace

Původní název:
Jak svět přichází o básníky (více)
  • Československo Jak svět přichází o básníky
  • Československo Ako svet prichádza o básnikov
  • Československo A világ elveszett költői
  • Československo How the World Is Losing Poets
  • Československo How the World Loses Poets
  • Československo Jak świat traci poetów
  • Československo Wie die Welt um ihre Dichter kommt
Premiéra v ČR:
12. 11. 1982
Země původu:
Československo, Česká republika, Slovenská republika
Ocenění:
Žádná ocenění

Další z kolekce Jak svět přichází o básníky


Podobné


Půjčení nebo nákup

Powered byJustWatch

  • Děj je sice zasazen do fiktivního města Hradiště, ale na jedné z cedulí si můžeme všimnout nápisu "Okresní muzeum Mělník".
  • Honorář pro Pavla Kříže činil 120 Kčs na den a celkově si vydělal 2400 korun.
  • Miroslava Šafránková se před kamerou odmítala svléknout, a tak ji režisér navrhnul, že to vyřeší animovanými pasážemi. Nakonec se mu tento způsob zalíbil a více ho zakomponoval do filmu.