Dnes je to přesně 50 let od chvíle, kdy měli českoslovenští diváci poprvé možnost se pobavit u komediální klasiky Jáchyme, hoď ho do stroje! Slavný film měl totiž premiéru 30. srpna 1974. Jedna z nejbláznivějších tuzemských komediích vůbec nás naučila, že STS Chvojkovice-Brod je dobrý oddíl a že vedení z psychiatrické léčebny se může mýlit víckrát, než jen jednou za deset let. Snímek zkrátka zůstává dodnes nekonečnou studnicí hlášek a ulítlých postav. Otestujte si, jak dobře si snímek pamatujete.
Články 21
Snad kvůli nekonečnému opakování této klasiky v televizi nám nejspíš ani nepřišlo, že Jáchym hází údaje o Františku Koudelkovi do stroje už přesně 50. let. Populární komedie z pera Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka, obohacená zkušenou režií Oldřicha Lipského, totiž měla premiéru 30. srpna 1974 a dodnes představuje jedno z nejzábavnějších a nejlépe zestárnuvších děl, která během nejtužší normalizace vznikla.
Nejlepším filmovým komediím jsme se již věnovali ve speciálním tematickém článku, který můžete najít zde. Ten dnešní bude zaměřený čistě na českou komediální filmovou tvorbu. Vybereme pro vás ty nejlepší kousky seřazené podle rozličných kritérií tak, aby si, pokud možno, vybral každý.
Pro každého z nás je českou filmovou klasikou něco jiného, neboť máme své favority, na které nedáme dopustit. Přesto jsme se rozhodli na danou otázku odpovědět a přinášíme vám obsáhlý přehled toho nejlepšího, co byste v české kinematografii neměli minout a co mezi naši klasiku určitě patří.
V československém filmu druhé poloviny 20. století můžeme vysledovat řadu proudů či tvůrčích uskupení, jež se od sebe nějakým způsobem odlišovaly. Zatímco 60. léta máme spojená hlavně s uměleckými, poetickými i sociálně kritickými snímky nové vlny, v těch 70. slavily úspěch chytré komedie z pera Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka. Byla by však škoda zapomínat na další geniální filmaře, kteří právě v těchto dekádách slavili největší úspěchy.
Ve čtvrtek v noci zemřel jeden z nejvýznamnějších českých filmových dramaturgů Václav Šašek. Na svém kontě má téměř 60 snímků jako dramaturg a 26 scénářů jako autor. Bez něj by neexistovala česká nová vlna a těžko si bez něj představit i 70., 80. a 90. léta naší kinematografie.
Zítra to roztočíme, drahoušku...!, Jáchyme, hoď ho do stroje!, Létající Čestmír, večerníček Radovanovy radovánky nebo Okresní přebor patří mezi památná díla s Luďkem Sobotou. Herci a baviči je dnes osmdesát let, což si říká nejen o blahopřání, ale i o připomenutí jeho kariéry.
Ve čtvrtek začínají dětem velikonoční prázdniny, což znamená jediné – od pátku do pondělí sváteční program na většině televizních stanic. Na výběr budou pohádky, oblíbené komedie, rodinné filmy i filmy pro pamětníky.
Národní filmový archiv po Vorlíčkově Dívce na koštěti (1971) digitálně zrestauroval další památnou československou komedii pozoruhodného tvůrce, snímek Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách (1974). Do vybraných kin se vrátí 7. dubna. Pojďme si pomocí zajímavostí z natáčení tento hvězdně obsazený film připomenout.
Petr Jákl starší platí za veterána mezi tuzemskými filmovými kaskadéry a judisty. Třináctinásobný mistr republiky předal pomyslnou štafetu vlastnímu synovi, s nímž však nepřestává spolupracovat, nejnověji dokončují historický velkofilm Jan Žižka. Petr Jákl starší dnes slaví 80. narozeniny a těší se dobrému zdraví. Pojďme si ho připomenout životopisným medailonkem.