Dobyvatelé ztracené archy (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark), retrospektivně známí jako první Indiana Jones, se kromě Poslední křížové výpravy (Indiana Jones and the Last Crusade) nedočkali jednoznačně přijatého pokračování. Chrám zkázy (Indiana Jones and the Temple of Doom) byl v době premiéry považován za nejslabšího Spielberga (a na co proboha myslel ohledně toho agresivního orientalismu?), Království křišťálové lebky (Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull) nešlo přijít na jméno kvůli syslům, atomové ledničce a ošklivým trikům a Nástroj osudu (Indiana Jones and the Dial of Destiny)… ten v první řadě nikdo neviděl.
Články 99
Nacisté pod Hitlerovým vedením nezanedbali žádný teoretický či praktický způsob, jak dokázat nadřazenost své árijské rasy. Heinrich Himmler a Richard Walther Darré roku 1935 zřídili tzv. Ahnenerbe, v českém překladu Výzkumnou společnost německého dědictví předků, která po světě prováděla také archeologické průzkumy s cílem objevit a přivézt do Říše bájné relikvie a artefakty. Skutečný námět, z něhož vydatně čerpá také filmová série Indiana Jones, zpracuje nadcházející dokumentární série Hitler's Treasure Hunters (Hitlerovi lovci pokladů) od společnosti Keshet International.
Indiana Jones má bohatou kulturní historii. Nejenže jsme se dočkali řady filmů, knih a komiksů, ale také videoher. A ta nejnovější, která vzniká exkluzivně pro Xbox, slibuje opravdu velkolepou jízdu.
Veleoblíbená gangsterka Briana De Palmy Neúplatní (Untouchables, 1987) je vzpomínaná hlavně díky slavné parafrázi kočárku na schodech z Ejzenštejnova klasického Křižníku Potěmkin (1925). Zároveň se však jednalo o jediný film, za který si nominaci na Oscara připsal věhlasný Sean Connery – a také ji proměnil. Jeden z největších hollywoodských elegánů zde hrál sice jen vedlejší roli, právě ta však zcela změnila vývoj jeho kariéry.
Steven Spielberg změnil tvář filmového průmysl a dosáhl všeho, co si jen zamanul. Tedy až na jednu věc – nikdy nedostal příležitost režírovat filmovou bondovku, přestože se o ni v průběhu sedmdesátých let několikrát hlásil. Tehdejší hlavní producent a držitel práv na Flemingova knižní díla Albert R. Broccoli však sotva třicetiletého filmaře z různých důvodů třikrát odmítl. Co by se asi stalo, kdyby šestasedmdesátiletý Spielberg zažádal o svůj vysněný projekt dnes, kdy šestadvacátá bondovka čeká na příštího herce i režiséra?
Indiana Jones patří k nejmilovanějším fiktivním postavám kinematografie. Ať už s ním studio Lucasfilm do budoucna naloží jakkoli, role zarputilého archeologa zůstane spjatá s nyní jednaosmdesátiletým Harrisonem Fordem, jenž hrdinu s bičem a koženou brašnou ztvárnil v pěti celovečerních filmech v rozmezí dvaačtyřiceti let. Dokumentární snímek Timeless Heroes: Indiana Jones and Harrison Ford, který zatím vyšel na Disney+ pouze v zahraničí, přibližuje kariéru a odkaz slavného herce. Forda možná známe také jako Hana Sola, Ricka Deckarda nebo Richarda Kimbla, avšak on sám si nejvíc váží retro dobrodruha zhmotněného Georgem Lucasem a Stevenem Spielbergem.
Poslední díl jedné z nejslavnějších filmových sérií všech dob v kinech zůstal za očekáváním. Indiana Jones a nástroj osudu přišel skoro na 300 milionů dolarů, publikum za lístky po celém světě utratilo 381 milion a odhaduje se, že studio Disney na projektu tratilo sto milionů. Premiéry na Disney+ se pátý Indy zatím nedočkal, ale po prvotním přesunu na VOD, kde si ho lidé mohou zaplatit, se mračna přece jen trochu roztahují. Nástroj osudu si tam vede nadmíru dobře a vychází najevo, že hlavně starší generace návštěvu kina přeskočila a dobrodružnou nostalgii si vychutnává z pohodlí domova.
V průběhu osmdesátých let se Sylvester Stallone spoléhal zejména na popularitu Ramba a Rockyho, kteří měli roku 1988 na kontě už tři, respektive čtyři díly. Díky nim se stal ohromnou hvězdou, jíž ročně chodil až milion fanouškovských dopisů. Jakmile však odbočil k jiným látkám, publikum zůstávalo překvapivě netečné. Tak jako v případě nejprve přehlíženého akčňáku Kriminál (1989), který zpětně nachází uznání a jehož si dnes můžete od 22 hodin pustit na Prima Cool.
Harrison Ford se ve svých jednaosmdesáti letech rozloučil s rolí Indiana Jonese a přes celkové rozpaky, jež Nástroj osudu vzbuzuje, si jeho výkon v roli ikonického archeologa Henryho Jonese jr. opět vysloužil chválu. Herec se však během série rozhovorů provázejících premiéru přiznal, že v osmdesátých letech jeho první reakce na Indianu spočívala především ve zmatení.
Ve snímku Indiana Jones a nástroj osudu slavný filmový archeolog v podání Harrisona Forda věší svůj klobouk a bič na hřebík. Na novinku i všechny předchozí díly Jonesovy série (včetně seriálu Mladý Indiana Jones) se podíváme v novém díle Kinocastu.