Hej-rup!

76%
Hej-rup!
Nezaměstnaný dělník Filip a bývalý bohatý továrník Jakub Simonides, podvodnými machinacemi svého konkurenta Worsta přivedený na mizinu, se dají dohromady a společně hledají práci. Zkoušejí to jako zahradníci, asfaltéři, stavební dělníci. Brzy však pochopí, že sami nic nezmohou, spojí se jinými nezaměstnanými dělníky v družstvo symbolicky nazvané "Hej-Rup!"...



Chrustyn
Chrustyn
44 025 bodů
6
Legendární komedie dvojice Voskovec-Werich, která rozesmává a zároveň poukazuje na problémy s nezaměstnaností v předválečném Česku. Občas se film nepříjemně vleče ale scény s hledáním práce jsou nezapomenutelné.
martin-mickey-stusak
martin-mickey-stusak
36 626 bodů
8
Snímek humoristické dvojice Voskovec & Werich myšlenkově představuje kolektivizaci a boj proti nezaměstnanosti. Dalo by se plně říct, že se jedná o agitku v boji proti kapitalistické nespravedlnosti a těžko posoudit bylo-li tomu skutečně tak. Snímek má stejný námět, jako ruský film ´Generální linie´ (1929), ve které se chudé ženě Marfě po několika neúspěších podařilo přesvědčit zemědělskou komunitu, aby ovlivnili svůj další osud. A vybudovali družstvo, postupně rozšířili výrobu a jak jinak, jejich životní úroveň se náležitě zlepšila. To samé máme tu, jen se jedná o chudé dva nezaměstnané chlapíky, původem z rozdílné sociální vrstvy, právě v podání Voskovce a Wericha, kterým se hned na poprvé podařilo přesvědčit chudé dělníky, aby taktéž ovlivnili svůj další osud. Dostavili nedokončený dům, ve kterém se zabydleli, vybudovali družstvo s postupně se rozšiřující výrobou a i jim se životní úroveň náležitě zlepšovala. Hlavně začal konkurenční boj s úhlavním podnikatelským nepřítelem. Voskovec s Werichem však do celého děje samozřejmě také zakomponovali několik skečů a humorných scének, které pobaví i dnes. Asi nejznámější scénka je o stříhání živého plotu, ale na výběr je toho skutečně hodně. Film má tedy, kromě humoru, moralizační strukturu v době hospodářské krize a velké nezaměstnanosti. Inspirace s výše jmenovaným ruským snímkem je zřejmá, avšak buď jak buď, humoristická dvojice V&W to vzala po svém, očekávaně pobaví a to je hlavní. Kritika doby spojená se satirou je ukázková a ve své podstatě inspirativní i dnes.
Pete69
Pete69
32 723 bodů
7
Nevšední film. Ve třicátých letech hodně vybočoval z průměru. Zřetelné myšlenky komunismu ale nejdou přehlédnout. Jan Werich zahrál velmi dobře a celý film doplněný dobovou hudbou působí velmi lidsky. Trošku Chaplinovka, trošku budovatelská komedie.. prostě zajímavý film.


Dodatečné informace

Původní název:
Heave-Ho! (více)
  • Československo Hej-rup!
  • Československo Heave-Ho!
  • Československo Hej rup!
  • Československo Hej-rup
  • Československo Hej-Rup!
  • Československo Tiremmolla
  • Československo Workers, Let's Go
Premiéra v ČR:
26. 10. 1934
Země původu:
Československo, Česká republika, Slovenská republika
Ocenění:
Žádná ocenění

Podobné


  • Ve (ve filmu nepoužité) scéně s parním válcem, si před něj pro větší autenticitu lehl bratr herečky Xeny Longenové Vladimír Marek. Parní válec jej přejel a usmrtil a režisér Martin Frič za to dostal pět měsíců vězení.
  • Poprvé se zde v komparzu před kamerou objevuje sedmnáctiletý Vlastimil Brodský.