Když byl v říjnu roku 1962 uveden do kin snímek o britském agentovi Jamesi Bondovi s názvem Dr. No, patrně nikdo v tu chvíli nemohl tušit, že se právě pokládají základy k jedné z historicky nejdelších a nejúspěšnějších filmových sérií. Ta za jednašedesát let své existence čítá pětadvacet celovečerních filmů s celkem šesti představiteli slavného agenta. Není proto divu, že vyznat se v ní může být pro nejednoho diváka poněkud problematické.
Články 12
Britský filmový institut (BFI) pořádá londýnskou přehlídku věnovanou tvorbě proslulého hudebního skladatele Johna Barryho, jenž mimo jiné pracoval na klasických bondovkách Goldfinger a Žiješ jenom dvakrát. Každá projekce, která zahrnuje i další tituly s Barryho hudebním podkresem, obsahuje varování, že inkriminovaný snímek dnes může publikum urážet.
Hrdinové a hrdinky stříbrného plátna potřebují mít po ruce zloduchy, na nichž mohou dokazovat svou statečnost a odhodlání bránit spravedlnost. Někteří záporáci jsou tak výjimeční, že jejich proslulost se v popkultuře vyrovná klaďasům. Řada z nich však špinavou práci nechává na svých poskocích, které vysílá bojovat do první linie a spoléhá na jejich dovednosti, dokud se při závěrečném zúčtování nemusí protagonistovi postavit sami. Pobočníci filmových padouchů jsou díky pevným žánrovým šablonám snadno rozpoznatelní a někteří evidentně vyčnívají.
Už brzy nás čeká premiéra Všechno, všude, najednou – nezvykle odvázané akční sci-fi označované za jeden z nejlepších snímků tohoto roku. Jde mimo jiné i o výrazné zviditelnění asijské, respektive čínské komunity v USA, kde mnozí její příslušníci bývají různě přehlížení nebo diskriminovaní. V jedné z rolí se zde objevuje i 93letý James Hong, slavný padouch z desítek filmů. A tento článek bude věnovaný právě těmto „bezejmenným“ hercům, u nichž víte, že jste je už někde viděli, ale nemůžete si většinou vzpomenout na jejich jméno.
Věčně se řeší, jak je to s kvalitou filmových pokračování. Často se debatuje o tom, které dvojky dokázaly dorovnat či dokonce překonat první díl. Jen málokdy se ale polemizuje o trojkách, přitom u některých filmových sérií je jejich třetí část z různých důvodů naprosto klíčová. O jaké snímky a série jde?
Dnes je pro celý (nejen) filmový svět velmi smutný den. Navždy ho totiž opustil legendární Sir Sean Connery, jeden z nejlepších a po zásluze nejslavnějších filmových herců všech dob. Jsou to přitom pouhé dva měsíce, co oslavil jubilejní 90. narozeniny. Které jeho snímky a role, jež za svou dlouholetou kariéru ztvárnil, patří mezi jeho nejlepší a nejzásadnější?
K hereckému osudu už to jednoduše patří, jakmile máte úspěch a stanete se slavným díky nějaké určité roli, nikdo už vás nikdy s touto postavou nepřestane spojovat. Je to štěstí i prokletí zároveň.
Roger Moore je po Seanu Connerym a Georgi Lazenbym v pořadí třetím filmovým představitelem Jamese Bonda. Byl jím 12 let (1973-1985) a účinkoval v sedmi oficiálních titulech, což je dosud nejvíce (Connery měl šest oficiálních a jeden mimo hlavní sérii). Který je jeho nejlepší?
Sean Connery byl prvním a pro mnohé fandy (už navždy) i nejlepším filmovým představitelem Flemingova agenta 007. Jaké je pořadí jeho příspěvků nesmrtelné sérii z hlediska kvality?
Když se řekne komiksová adaptace, naprosté většině se vybaví blockbusterový seriál studia Marvel. To dopomohlo zpopularizovat komiksy i v naší předpojaté kotlině, ve které se jinak po několik desetiletí i díky hanebným výrokům spisovatele Jana Drdy objevovaly v časopiseckých stáncích nanejvýš tuzemští lidoví hrdinové jako Čtyřlístek či Rychlé Šípy. Před vznikem všeobjímající supervelmoci Marvelu vznikaly osamocené enklávy pokoušející se prorazit s na první pohled nepříliš rentabilní tematikou, které v 90. letech teprve rozpoznávaly svůj potenciál (Blade, Spawn, Vrána), aby pak na přelomu milénia mohly plně rozkrýt své nemalé pole působnosti (X-Men, Spider-Man). V roce 2004 navíc došlo k animované senzaci Úžasňákovi, kteří se po 14 letém martyriu dočkají již za méně než měsíc pokračování.