Bondovky se Seanem Connerym: Hodnoceno od nejlepší po nejhorší

Bondovky se Seanem Connerym: Hodnoceno od nejlepší po nejhorší
Sean Connery | Metro-Goldwyn-Mayer (MGM)

1. Goldfinger (1964)

Goldfinger
Přestože Goldfinger v režii Guye Hamiltona je chronologicky až třetí, je to právě on, kdo je první bondovkou se vším všudy. Connery dokonale sžitý s rolí, Q (Desmond Llewelyn) a jeho vynálezy (tím nejzásadnějším je ikonický Aston Martin), Pussy Galore aneb nejslavněji pojmenovaná bondgirl (nedávno zesnulá Honor Blackman), výrazný titulní padouch (Gert Fröbe) s patřičně ambiciózním/šíleným plánem a kultovním "kloboukovým" poskokem Oddjobem (Harold Sakata). Film patřící do zlatého fondu - a to nejen v rámci této série.

2. Srdečné pozdravy z Ruska (1963)

Srdečné pozdravy z Ruska
Druhá "conneryovka" nejvíce připomíná klasické špionážní filmy z dob studené války (výrazně akční začne být snímek až v poslední čtvrtině). Nejde tu o ovládnutí či zničení světa, ale "pouze" o získání cenného dešifrovacího zařízení a vyvolání sporu mezi Brity a Sověty (a taky trochu o pomstu Bondovi). Bondgirl je krásná ruská špionka (Daniela Bianchi), dvojice hlavních padouchů (Robert Shaw, Lotte Lenya) je dostatečně výrazná a zajímavá (byť na plátně mnoho času nestráví), hlavním trumfem je ale jako vždy výtečný Connery, který svým charismatem a herectvím utáhne každou scénu.

3. Thunderball (1965)

Thunderball
I třetí (a současně poslední) bondovský počin režiséra Terence Younga to dotáhl na post klasického dílu série. Ve své době byl Thunderball událostí hlavně pro své četné podvodní sekvence, které i dnes mají svou působivost. Zápletka i samotný příběh se z hlediska absurdnosti a megalomanie stále ještě drží docela na uzdě, takže ani po několika desetiletích není Thunderball směšně zastaralou relikvií, která už nemá v době Daniela Craiga co nabídnout.

4. Žiješ jenom dvakrát (1967)

Žiješ jenom dvakrát
První skutečně velkolepá bondovka s lehkou příměsí sci-fi (režisér Lewis Gilbert na ně byl specialista, viz pozdější "moorovky" Špión, který mě miloval a Moonraker). Ale především první Bondova přímá konfrontace s hlavou organizace Spectre, arcizloduchem Blofeldem (toho zde hraje Donald Pleasance, ale jedním z kandidátů na roli byl i Jan Werich!), jehož nekalé plány jsou vážně grandiózní (chce rozpoutat třetí světovou válku mezi USA a Sovětským svazem), stejně jako jeho hlavní sídlo (obrovská základna v kráteru sopku). Patý (a poslední) z Conneryho skvělých kousků.

5. Dr. No (1962)

První bondovka je v podstatě klasickým "pilotem" - naznačuje, čím bude série do budoucna triumfovat, ale ještě to není úplně ono. Chybí předtitulková scéna, úvodní bondsong, Q a jeho hračky... Na druhou stranu, už zde se objevuje zločinecká orginace Spectre (padouch Dr. No je jedním z jejích členů), Ursula Andress patří mezi top bondgirls a Connery je jako agent Jejího Veličenstva fantastický hned napoprvé.

6. Diamanty jsou věčné (1971)

Diamanty jsou věčné
007 versus Blofeld potřetí (a na nějakou dobu naposled). Po přeobsazení Georgem Lazenbym v předchozím V tajné službě Jejího Veličenstva, v němž Blofeld dostal tvář Tellyho Savalase (a způsobil Bondovi významný šrám na duši), se Connery do série oficiálně (klíčové slovo) ještě jednou vrátil a znovu se střetl se svou úhlavní nemesis (tentokrát v podání Charlese Graye). Ale bohužel se tak stalo v jen velmi mírně nadprůměrném filmu, jenž v ničem přílíš nevyniká. Leda snad nezvyklou dvojicí zabijáků Wint a Kidd, popřípadě Bondovým soubojem s akrobaticky velmi zdatnými bodyguardkami.

7. Nikdy neříkej nikdy (1983)

Conneryho comeback do nejslavnější role po 12 letech od Diamantů. A to v neoficiální bondovce, příběhově kopírující Thunderball (zápletka, protivník, bondgirls - vše je stejné či velice podobné). Zní to divně a taky to divné je. Hlavně ale po všech stránkách slabé a zhola zbytečné. Bizarní omyl, který nezachránil režisér Irvin Kershner (SW: Epizoda V - Impérium vrací úder) ani obsazení, v němž figurují třeba i Kim Basinger, Max von Sydow (v roli Blofelda) nebo Rowan Atkinson (ano, James Bond a Mr. Bean v jednom filmu!). A ke všemu tentýž rok měla v kinech premiéru i oficiální Moorova bondovka - Chobotnička. Zkrátka blamáž, která Conneryho účasti bezpochyby nebyla hodna.