James Bond je bezpochyby nejvýznamnějším špionážním produktem kinematografie s kořeny v 60. letech, kdy se hlavně v Evropě (a posléze i v zámoří) etablovala spousta nových formálních směrů. Ale co francouzský elegantní padouch Fantomas? Původně drastického maskovaného zabijáka, jehož knižní činy jakoby soupeřily i s legendárním řáděním Jacka Rozparovače, režisér André Hunebelle roku 1964 přetvaroval do stylového zloděje, kterého ve vzrušujícím, o poznání komičtějším žánrovém mixu Fantomas nahání novinář Fandor (Jean Marais) a cholerický komisař Juve (Louis de Funès). Byla z toho trilogie s přetrvávajícím mezinárodním ohlasem, která k tetralogii údajně nedospěla kvůli rozmíškám mezi soupeřícími herci a jejíž provedení ikonického zloducha prorostlo i tuzemskou kulturou či sportovní scénou.
Články 3
Louis de Funès se narodil do španělské šlechtické rodiny a v posledních dvou dekádách života se stal tak úspěšným, že si ve své adoptivní domovině mohl koupit zámek zaniklé francouzské aristokracie, kde s láskou pěstoval milované růže. Hyperaktivní komik se slabým srdcem se narodil před 110 lety a zemřel ve věku 68 let, když ho zastihl třetí infarkt. Stihl se však stát jedním z nejpopulárnějších evropských komiků, který prorazil na obou stranách železné opony, tedy s výjimkou anglicky mluvících zemí, kde zůstává neznámým jménem. Připomeňte si chronologicky seřazenou desítku jeho nejlepších rolí.
Nejen my, ale i naše maminky a babičky mají své herecké idoly, o kterých se rády vyjadřují v tom smyslu, že by stáli za hřích. Pojďme si několik z nich připomenout a posoudit, zda bychom si mezi nimi také vybrali.