Doby, kdy byl Russell Crowe hvězdou velkých hollywoodských hitů, jsou už dávno pryč. Charismatickému herci se v posledních letech zalíbilo v béčkovějších produkcích typu Vyšinutý či Papežův vymítač (The Pope's Exorcist). Právě horory si slavný Australan podle všeho zamiloval a do vymítání démonů se vrhá ještě jednou.
Články 10
Na přelomu milénia se jednalo o jednu z nejzářivějších hollywoodských hvězd, dnes však čerstvý šedesátník Russell Crowe patří spíše mezi uznávané béčkové herce. Možná mu uškodila reputace bouřliváka, spíše však zámořská studia přestala dávat tolik prostoru snímkům, v nichž nepřehlédnutelný svéráz od protinožců obvykle dominoval. Nezdá se však, že by to aktuálnímu oslavenci až tak vadilo.
Je už takovou tradicí, že několik hodin před vyhlášením oscarových nominací se připomene i jejich protipól v podobě Zlatých malin. Mnohými vysmívané ocenění každoročně dostávají ty nejhorší filmy, stejně jako herci a herečky. A „oceňují“ se samozřejmě nejvíce blockbustery či filmy, jež se dostaly do kin či ve větší míře na stream. Letos si nejvíce pozornosti po zásluze vysloužilo zbytečné pokračování Expendables (Expend4bles) a návrat Vymítače ďábla (The Exorcist: Believer). Pozadu však nezůstaly ani komiksovky.
Takřka půlstoletí po premiéře děsivého hororu Přichází Satan! (The Omen), v němž Gregory Peck adoptuje chlapce s andělskou tváří a ďábelskými vlastnostmi, se dočkáme prequelu s názvem První znamení: Přichází satan! (The First Omen). Od rodiny amerického politika, jehož okolí sužují stále podezřelejší a smrtelnější příhody, se tentokrát přesouváme do katolického Říma a do biskupství prolezlého rostoucími projevy vyšší démonické moci. Minutová upoutávka sází pár měsíců před dubnovou premiérou v českých kinech hlavně na atmosféru a znervózňuje záběry poskládanými pozpátku.
William Friedkin byl osobnost v pravém slova smyslu. Sice měl pověst sukničkáře a sebestředného umělce, jenž na začátku divokých 70. let stanul na hollywoodském piedestalu a uměl si to vychutnávat, avšak jeho přínos a nekonečně upřímný názor na kinematografii utvářely a budou utvářet příští generace tvůrců. A to nejen díky Vymítači ďábla, jímž Friedkin, jenž zemřel ve věku 87 let, pomohl zažehnout éru moderních a extrémně výdělečných blockbusterů.
Na karlovarský filmový festival na sklonku června zavítá oscarový herec Russell Crowe. Devětapadesátiletý Novozélanďan vystoupí 30. června na zahajovacím koncertu se svou kapelou Indoor Garden Party a následně převezme Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Festival tuto informaci potvrdil na svém Facebooku.
Super Mario Bros. ve filmu pokračuje ve spanilé jízdě po kinech celého světa. Tuzemským tržbám a návštěvnosti dominuje příběh animovaných postaviček Maria, Luigiho, princezny Peach a záporáka Bowsera podruhé za sebou, přičemž žádná ze čtvrtečních novinek se nedostala do top 5.
Animovaná jízda Super Mario Bros. ve filmu vstoupila před Velikonoci do českých kin a přepsala letošní statistiky tuzemských premiér. Mario a Luigi složili reparát v rámci filmové adaptace na jedničku s hvězdičkou. Konkurence pouze přihlížela.
Gabriele Amorth, jenž zemřel roku 2016, je nejproslulejším exorcistou moderní doby. Třicet let působil jako vrchní vatikánský vymítač a napsal sérii knih, v nichž se svou mýty opředenou činnost pokoušel přiblížit laické veřejnosti. Italského kněze, jenž údajně provedl desítky tisíc obřadů exorcismu, nyní ztvárňuje Russell Crowe v americkém hororu Papežův vymítač, vycházejícím z Amorthových memoárů. A bohužel také z tradic a klišé hollywoodských filmů o démonech a posednutí, které marně následují efekt původního Vymítače ďábla.
K tomu zábavně nevrlý Robert De Niro, neuvěřitelný skutečný příběh o tom, jak byl pinball postavený mimo zákon, a strhující herní adaptace Hvězdné pěchoty. Chcete vědět víc?