Ve čtvrtek vstoupil do vybraných kin dokumentární snímek Good Old Czechs, v němž režisér Tomáš Bojar a střihač Šimon Špidla oživili letce Filipa Jánského, Františka Fajtla, jejich myšlenky a pohnutou dobu druhé světové války. Divákům tak zprostředkovali mimořádně působivý výlet do minulosti, který pojali zcela neortodoxním způsobem. Za piloty a jejich textové dílo hovoří herci, beletrii a memoáry doprovázejí dobové archivy a upgradovaná hudba. Na člověka dýchne minulost v moderním pojetí, takže snímek má šanci oslovit hned několik generací. Jak autoři přistupují k filmové tvorbě? A kam až sahá hranice dokumentu? Nejen o tom jsem si povídal s režisérem a scenáristou Tomášem Bojarem a střihačem a režisérem Šimonem Špidlou.
Články 2
Rozhovory 18. 9. 2022
Viditelné umění, neviditelný umělec a důležité ticho. Tomáš Bojar a Šimon Špidla představují rafinovaný dokument o českých válečných letcíchRecenze 16. 9. 2022
Chrabří čeští letci ožívají v mimořádném střihovém dokumentu Good Old Czechs. Vtahují nejen do bitev druhé světové válkyTomu mladšímu bylo v době propuknutí druhé světové války necelých sedmnáct let, staršímu o jedenáct víc. Ačkoliv bojovali v barvách Velké Británie ve službách Royal Air Force (RAF), na území Sovětského svazu a na konci války též ve Slovenské republice, setkali se až o mnoho let později. Co ale Filipa Jánského a Františka Fajtla spojuje, není pouze fakt, že daleko od domova válčili za svou vlast, ale také to, že se kromě vojenského angažmá věnovali literární tvorbě. Jánský napsal předlohu k Nebeským jezdcům, Fajtl řadu ceněných memoárů. Režisér Tomáš Bojar pozoruhodné dvojici věnoval neméně pozoruhodný film Good Old Czechs, který vás doslova vtáhne do válečného dění a myšlenkového pnutí dvojice letců.