Quo vadis, Aida?

80%
Quo vadis, Aida?

V roce 1995 navždy zmizelo ze života bosenských žen více než osm tisíc otců, manželů a synů. Jedna z nejvýraznějších evropských filmařek nahlíží masakr vykonaný bosenskými Srby pod vedením generála Mladiče ve smutně proslulé Srebrenici prostřednictvím charismatické titulní hrdinky, tlumočnice pro nizozemské vojáky, vyslané OSN do válečnými konflikty zmítané bývalé Jugoslávie. Dechberoucí sugestivní drama soutěžilo na festivalu v Benátkách. (MFF Karlovy Vary)




Recenze: Quo vadis, Aida?

Kinobox.cz
85%

Rozhodně ale nechci nikoho, kdo si potrpí na trochu náročnější a především tíživější filmové počiny, odrazovat od takto kvalitního díla, které výborně zachytilo jednu z nejtemnějších kapitol moderních dějin a které nepochybně bude figurovat v mnoha žebříčcích nejlepších filmů letošního roku. O jeho kvalitách ostatně svědčí např. také nominace na Oscara za nejlepší cizojazyčný film či na Zlatého lva v hlavní kategorii na festivalu v Benátkách.


Chrustyn
Chrustyn
44 045 bodů
8
Strhující a silné drama, které i bez naturalistického násilí, dokáže ukázat hrůzy, které se děly před 26 lety, nebezpečně blízko nás. Silný příběh ženy, která bojovala, proti přesile, přestože její možnosti byly omezené a možná výhra prakticky na nule.
hrumsrt
hrumsrt
10 935 bodů
9
Moderní dějiny a ukázka hořké skutečnosti, že ať je společnost už jakkoli moderní, vždy se v některých okamžicí sníží k bestiálním činům. Války na Balkáně dokázaly hned několik nevyřčených pravd, jednou z nich byla i skutečnosti, že celému západu je tahle oblast úplně u prdele. Možná jsou až přiliš svázaní historií, kdy jedna vražda v této oblasti spustila konflikt světových rozměrů. Velmoci se sice poučily, ale za cenu, že do téhle situace se již angažovat nebudou. A tak se stalo, že v 90. letech 20. století v téhle civilizované společnosti pod rukama všech papalášů kázajících o míru a jednotě, proběhla defakto genocida. To všechno přímo před očima neschopné OSN. Tenhle film tu prostě být musí! Jde o tak odpornou ránu v dějinách celého lidstva, že nechápu, jakto že je povědomí o ní na tak mizivé úrovni. Školský systém i na gymnaziální úrovni od této události dává ruce pryč, že se téma nikdy nestihne probrat. Proto budiž hrdý ten, komu se téhle poctě dostalo. Je nakonec až k smíchu, že hlavní sviňák celé akce - velitel Srbských vojsk - Ratko Mladič až teprve v roce 2021 byl konečně bez všech dalších možných tahanic definitivně přiklepnutý k doživotnímu trestu. Nakonec k tomu co se děje dnes, ani nikoho nepřekvapí, že svoji velkou roli si na masakru sehráli i ruští doprovolníci. Precizní film, který z nitra celé události představuje nevinnost a naivitu prostých obyvatel a jako protiklad aroganci ba pohrdání vojenských sil. Leč je od prvopočátku jasné, co přijde, tak to přesto dokonale funguje. Ukázat celou událost ještě osobněji podle mě ani nejde. Vidět celý ten postupný vývoj, to nevědomí takhle z první řady, je možná jeden z nejsilnějších filmových zážitků, co jsem zažil. Atmosféra a vůbec celý příběh tak graduje, že v závěru je už vůbec obtížné se zhluboka nadechnout, natolik skličující prožitek to nakonec byl. Velkolepá podívaná, procházka tím nejšpinavějším z dějin a jeden z těch opravdu nejlepších filmů. #Filmroku2020 90%
Klajnik
Klajnik
9 194 bodů
2
Filmařské zpracování nestojí za zmíňku, ale asi ukáže co je třeba. Byl bych radši, kdyby celé téma bylo bráno více ze široka a já mohl více nahlédnout do spletitosti onoho konfliktu. Namísto toho sleduji jen perspektivu matky, která se snaží zachránit svou rodinu, zatím co stovky a tisíce lidí chodí pokojně na porážku a nikdo nic nedělá. Štve mě, že něco takového nastalo. Štve mě, že OSN nic neudělalo. Štve mě, že generál nebyl ochoten připsat na seznam dva syny, zachránit alespoň dva životy a radši dodržoval nějaká blbá pravidla. Štve mě, že otec opustil Aidu, aby jejich synové nemuseli zemřít "sami". Štve mě to ale jen jaksi povrchně. Hluboce ke mně ten film však nepromlouval, což mě mrzí, protože jde o bolestivou historickou událost, která by měla vzbuzovat emoce. Podobně mě před pár lety nudil Saulův Syn z prostředí koncentráku. Nevím, čím to je. Podle mě to prostě nebylo dosta dobře zpracované na to, aby se mě to dotklo. Bohužel jsem se tím docela pronudil a ještě se cítím provinile, protože nechci reagovat na takovou událost zíváním.

Dodatečné informace

Původní název:
Quo Vadis, Aida? (více)
  • Quo vadis, Aida?
  • Bosna a Hercegovina Quo Vadis, Aida?
  • Bosna a Hercegovina La Voix d'Aïda
Premiéra v ČR:
23. 9. 2021
Distributor:
Aerofilms
Země původu:
Bosna a Hercegovina, Rakousko, Rumunsko, Nizozemí, Německo, Polsko, Francie, Turecko, Norsko, Chorvatsko, Švédsko, Černá Hora, Itálie
Přístupnost:
15+
Rozpočet:
4,75 mil. USD
Tržby:
0,81 mil. USD (celosvětově)
Čeština:
Quo vadis, Aida? je dostupný s českými titulky

Podobné



  • Jeden ze 14 oblíbených filmů bývalého prezidenta Baracka Obamy za rok 2021.
  • Oficiální přihláška Bosny a Hercegoviny do kategorie "Nejlepší mezinárodní hraný film" 93. ročníku udílení Oscarů v roce 2021.
  • Jasna Djuričičová, která hraje hlavní roli, je manželkou Borise Isakoviče, který hraje generála Mladiče. Často spolu pracují ve filmu i na divadle, ale v tomto filmu spolu nesdílejí žádné scény.