V souvislosti s připravovaným snímkem Babylon, nahlížejícím přelom 20. a 30. let v „americké továrně na sny“, jsme podnikli cestu ke kořenům filmů spadajících do kategorie „Hollywood o Hollywoodu“, které se začaly točit velmi krátce potom, co studiový systém v prosluněném Los Angeles na počátku 10. let 20. století vznikl.
Články 4
Seriál Neskutečná Anna (Inventing Anna), který je ke zhlédnutí na Netflixu, vypráví skutečný příběh v Rusku narozené podvodnice, jež zvládala po čtyři roky klamat a finančně vysávat newyorskou smetánku či prestižní bankovní řetězce. Reálné události ovšem cíleně dramatizuje a v mnoha ohledech je stejně problematický jako jeho protagonistka, lačnící po slávě za každou cenu. Co na seriál říkají kritici, fanoušci či samotná Anna Vadimovna Sorokina, vystupující pod pseudonymem Anna Delvey?
V loňském roce do našich kin přišly dva skvělé snímky, které se odlišně, ale v obou případech působivě věnovaly tématu sexuálního násilí. Prvním bylo středověké drama Ridleyho Scotta Poslední souboj, druhým byl nenápadný snímek ze sportovního prostředí Slalom. Na streamovací službě Voyo nyní můžete vidět ambiciózní českou minisérii Guru, která na základě skutečných událostí vypráví příběh několika žen, které byly sexuálně zneužity samozvaným duchovním vůdcem. Mrazivé téma se v kinematografii objevuje už desítky let. Následující tituly představují různá pojetí dané tematiky.
Osud sexuálního predátora a významného filmového producenta Harvey Weisteina spustil lavinu v podobě kampaně MeToo, výrazně zamával fungováním zábavního průmyslu a do popředí postavil příběhy obětí sexuálního zneužívání. Zdánlivě nenápadným příspěvkem k tématu se zdá být drama The Assistant popisující jeden den pracovního života asistentky jednoho takového korporátního "zvířete".