Dnes si připomínáme 106. výročí vzniku samostatného Československa, které se po rozpadu Rakouska-Uherska na konci první světové války stalo jedním z nástupnických států. Filmů, jež by se zabývaly přímo touto dějinnou událostí, není až tak mnoho, pokud se však zaměříme i na díla obecněji mapující tehdejší dobu anebo její klíčové osobnosti, rázem máme z čeho vybírat. Pojďme se tedy podívat na některé filmové tipy, které se sluší na výročí 28. října připomenout.
Články 11
Nejlepším filmovým komediím jsme se již věnovali ve speciálním tematickém článku, který můžete najít zde. Ten dnešní bude zaměřený čistě na českou komediální filmovou tvorbu. Vybereme pro vás ty nejlepší kousky seřazené podle rozličných kritérií tak, aby si, pokud možno, vybral každý.
Pro každého z nás je českou filmovou klasikou něco jiného, neboť máme své favority, na které nedáme dopustit. Přesto jsme se rozhodli na danou otázku odpovědět a přinášíme vám obsáhlý přehled toho nejlepšího, co byste v české kinematografii neměli minout a co mezi naši klasiku určitě patří.
Na Netflix v pátek dorazil jeden z nejočekávanějších snímků letošního podzimu Na západní frontě klid, nejnovější adaptace slavného protiválečného románu Ericha Marii Remarqua. Ač první světovou válku v kinematografii brzy zastínila ještě brutálnější druhá světová, o kvalitní snímky ohledávající tento konflikt nouze není. S letošním příspěvkem je pojí stísněnost zákopů, masy mrtvých těl, bezohlednost mocných i humanistické poselství.
Ve čtvrtek začínají dětem velikonoční prázdniny, což znamená jediné – od pátku do pondělí sváteční program na většině televizních stanic. Na výběr budou pohádky, oblíbené komedie, rodinné filmy i filmy pro pamětníky.
Nedlouho po restaurované verzi trezorových Skřivánků na niti (1969) režiséra Jiřího Menzela se do českých kin vrátí ceněná klasika kontroverzního Karla Steklého s názvem Siréna (1947). Drama s Josefem Bekem a Naděždou Gajerovou v hlavních rolích si odneslo hlavní cenu – Zlatého lva – z Mezinárodního filmového festivalu v Benátkách.
Do kin vstoupila Bitva u Midway režiséra Rolanda Emmericha, která zatím v recenzích sbírá rozpačité známky. Co na to diváci, to budeme vědět po víkendu. Pokud je válečný žánr vaším šálkem čaje, nabízíme vám v následujícím článku desítku nejlépe hodnocených válečných filmů všech dob. Podle kritiky i diváků.
Války nás obklopují staletí, tisíciletí a jsme nepoučitelní. Stále se do těchto fyzických konfliktů vracíme. Soupeříme mezi sebou o bláto, hlínu, kamení, peníze, víru, přesvědčení a jsme kvůli tomu schopni obětovat úplně vše, ohrozit naše životy, rodiny, nejbližší přátele a nejsme schopni se z toho vymanit. Stále nás to táhne zpátky a posloucháme systém, který přikazuje, co máme dělat, ne své srdce, které by nás vedlo jinudy.
Ti distributoři nás ale zásobují. Je čtvrtek a další várka filmových novinek. Je jich hned sedm. A navrch dvě obnovené premiéry klasik, jejichž sílu prověřil čas. Tak hurá do kina, protože je vážně z čeho vybírat!
Cesta za Vánoční hvězdou je výpravnou norskou pohádkou, která chce oslovit malé i velké diváky dobrodružným příběhem odehrávajícím se v čase předvánočním, ale také úchvatnou krajinou a kouzelnými lokacemi. Většina z nich se natáčela v České republice, koprodukční společností se stala Sirena Film a na části výroby se také podílelo Barrandov Studio. Jaká byla spolupráce se zahraničním štábem, čím je Cesta za Vánoční hvězdou výjimečná a ve kterých lokacích se film přesně natáčel? Na tyto i další otázky odpovídají producent Sirena Film, Pavel Muller, a vedoucí Fundusu kostýmů a rekvizit Barrandov Studio, Věra Krátká.