The Captain

77%
The Captain

Film, nakrútený podľa životného príbehu desiatnika Wehrmachtu Williho Herolda, evokuje úplnú stratu morálky v nemeckej spoločnosti niekoľko týždňov pred definitívnou porážkou. Mladý Willi sa zachráni pred istou smrťou tým, že si oblečie náhodne nájdenú uniformu po vyznamenanom kapitánovi Luftwaffe. Vo svojej novej „identite“ sa prekvapujúco rýchlo nájde a onedlho už rozhoduje o živote, smrti a masových popravách. Veď ostal nažive a vďaka hviezdičkám na výložkách získal ohromnú moc. (Art Film Fest)




Brenan88
Brenan88
47 170 bodů
9.5
Jen drobnosti dělili Kapitána od dokonalosti. Dlouho jsem neviděl ta kskvělý válečný film, který ke svému ději vlastně ani nepotřebuje záběry z boje. Výborní herci! Geniální kamera! Precizní režie a dokonalý scénář! Jsem nadmíru spokojený. Celé to působí takovým surovým a reálným dojmem, že se lehce necháte v táhnout do děje. Jak málo stačí, aby se změnil váš charakter.
Chrustyn
Chrustyn
43 674 bodů
6
I přes vznik v Německu, překvapivě sebekritický pohled na zvěrstva, páchaná německými vojáky (v tomto případě vysoce postavenými) za druhé světové války.
martin-mickey-stusak
martin-mickey-stusak
36 594 bodů
10
Všichni si plně vybavíme snímek 'C. a k. polní maršálek' (1930), [jak známo, vedle české verze vznikla i německá], ve kterém se Vlasta Burian ve své roli oblékl důstojnickou uniformu a začal dělat pořádek. Tento německý snímek je v podstatě to samé, jen s katastrofickým dopadem brutalismu. Pronásledovaný mladý německý voják na sklonku druhé světové války náhodně nalezne odstavené auto s důstojnickou uniformou kapitána, kterou si oblékne a přesně po vzoru Vlasty Buriana si hraje na mocného, když se tu náhle objeví voják jiný. Identitu kapitána tak okamžitě vezme za své a začnou se dít věci. "Je to pravda odvěká, šaty dělaj člověka...", zpívali kdysi si Werich s Voskovcem a jak je opět vidět, něco na tom skutečně je. Německý snímek plně střílí do vlastních řad ukazující urputnou krutost a fanatismus fašistického idealismu.  Aby to nebylo zase tak jednoduché, poukazuje se i na fakt, že i tady platila určitá pravidla. Snímek je záměrně natočený černobíle, avšak jako překvapení tu přeci jen jeden barevný záběr máme, jehož smysl je jasný. Záměrně je však použít i doslova groteskní styl poukazující právě na absurditu všeho dění. Příběh, odehrávající se v zajateckém táboře německých dezertérů, je zřejmě staven na skutečných událostech, které v takovémto zpracování mají tak nedozírnou sílu, že se mnohým slabším povahám musí z toho snad i žaludek zvedat. Po technické stránce je každá scéna natočena precizně a na vysoké úrovni. Jestli se pojatou hrůzou a násilím tento vcelku odvážný počin zařadí vedle slavného snímku Stevena Spielberga 'Schindlerův seznam' (1993) už zůstává na samotných divácích. Potenciál však k tomu má.

Dodatečné informace

Původní název:
Der Hauptmann (více)
  • Německo The Captain
  • Německo Der Hauptmann
  • Německo El Capitán
  • Německo The Captain : L'usurpateur
Země původu:
Německo, Francie, Polsko, Portugalsko, Čína
Ocenění:
Žádná ocenění

Podobné


  • Po popravě, kdy se mrtvá těla zasypávají vápnem, je důstojník velmi neopatrný a ve vzduchu se vznáší celé mračno prachu. Vápno je velmi nebezpečná žíravina, která prudce reaguje s vodou a pokud se dostane do oka, může člověka okamžitě oslepit. Popravčí četa si toho musí být vědoma, přesto nikdo neustoupí.
  • Někteří němečtí vojáci mají na přilbě namalovanou lebku. Tento specifický typ obtisku lebky používala jednotka finské armády (1. prapor pěšího pluku 46) v pokračovací válce 1941-1944. Známá kolorovaná fotografie tří finských vojáků v zákopu s tímto druhem obtisku na přilbě bývá často nesprávně spojována s Němci nebo SS.
  • Ve filmu je pouze jedna barevná scéna.