Online nabídka audiovizuálního obsahu se neustále rozšiřuje a je čím dál těžší se v ní neztratit. Každý týden proto vypíchneme několik titulů hodných vaší pozornosti, které právě dorazily na některou ze streamovacích platforem dostupných v Česku. Zohledníme přitom mezinárodní giganty i lokální hráče, akční filmy i festivalovou produkci.
Články 22
Ani hvězdný Brad Pitt v uhánějícím rychlovlaku nestačil na novou tuzemskou vztahovou komedii s Martinem Hofmannem v hlavní roli. Střídavka ovládla ve slabším, úmorném létu tržby a návštěvnost víkendových kin (statistiky přináší Unie filmových distributorů). Ambiciózní dokument Planeta Praha na pětici komerčně nejúspěšnějších titulů nestačil.
Vypadá to, že se točí a distribuuje jako o život. Po více než dvou letech od propuknutí covidu se do kin dostává řada českých a koprodukčních filmových projektů, které usilují o pozornost diváků. Přinášíme druhou část velkého přehledu letošních českých premiér, tentokrát od června až do konce roku 2022. Termíny uvádí Unie filmových distributorů na základě informací z jednotlivých produkcí a distribučních společností. Data premiér se můžou měnit.
Pochází z Vyškova, ale bydlí v Praze na Žižkově. Vystudoval na FAMU dokument u Karla Vachka, později produkoval řadu jeho mimořádných filmů. Na FAMU posledních deset let vyučuje. Je producentem kousavých filmů Roberta Sedláčka Pravidla lži, Největší z Čechů a Rodina je základ státu. Letos v únoru představil svůj nový režijní počin – krátkometrážní Asanaci věnující se pražskému Žižkovu – a nijak nezahálí ani dál. Tlačí k dokončení řadu pozoruhodných filmových projektů.
Zatímco mnohačlenné štáby nemohou zatím v souvislosti s opatřeními zavedenými proti šíření nového koronaviru natáčet a herci nesmí před kameru bez roušek, v Praze začal vznikat dokument s pracovním názvem Planeta Praha v hlavních rolích se zvířaty.
Časy se mění a Česká filmová a televizní akademie, zdá se, mění kurz. Zadostiučinění pro režiséra Olma Omerzua, jehož road movie "Všechno bude" bezkonkurenčně ovládla 26. ročník udílení filmových cen Český lev.
Po divácích dostávají slovo čeští a slovenští filmoví kritici a recenzenti, kteří v druhém bilančním žebříčku nejlepších tuzemským snímků představují své favority. V hlavní roli české a koprodukční hrané a dokumentární filmy.
Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) vyhlásila nominace pro 26. ročník výročních cen Český lev. Akademici vybírali z celkem 69 celovečerních hraných, animovaných a dokumentárních filmů uvedených do distribuce v roce 2018. O sošku Českého lva se filmy utkají v 15 statutárních kategoriích.
V neděli večer byly v Berouně předány ceny 32. ročníku filmového a televizního Trilobitu. Porota druhého nejstaršího ocenění podobného druhu u nás tentokrát vyzdvihla především práci dokumentaristů. Hlavní cenu si odnesla režisérka Marta Nováková za sérii "Čechoslováci v gulagu". Další Trilobity si odnesl například Olmo Omerzu za "Všechno bude", Marián Polák za "Planetu Česko" nebo Šimon Šafránek a Šimon Hájek za "King Skate".
Hned tři snímky, které prošly českým filmařským workshopem "dok.incubator", uvede na přelomu ledna a února prestižní americký festival Sundance. Trojice dokumentů bude uvedena v mezinárodní soutěžní sekci, do které je vybráno pouze dvanáct filmů.