Zajímavosti o Neruda

64%

Zajímavosti 10

  • Policejní prefekt, který ve filmu neúnavně pronásleduje Pabla Nerudu, Óscar Peluchonneau, ve skutečnosti existoval, ale ne tak, jak ho vidíme ve filmu "Neruda". Ve filmu Peluchonneaua hraje Mexičan Gael García Bernal a stává se téměř hlavním hrdinou příběhu. ""Neruda" je v podstatě film o policistovi, který dává svému životu smysl tím, že pronásleduje básníka," říká režisér. Jorge Peluchonneau Cádiz, syn detektiva, který postavu inspiroval, Larraínův film oceňuje, ale má určité výhrady. "Proč si nechávat skutečné jméno, když je všechno fikce? Jméno mého otce nevyznívá dobře," řekl.
  • V celém filmu se neustále objevují odkazy na zálibu Pabla Nerudy v detektivkách. Detektivní styl filmu Neruda lze vlastně číst i jako poctu básníkovi. Novinářka a badatelka Lorena Penjeanová, která pro film odvedla důležitou dokumentační práci, pro BBC World uvedla, že ona i zbytek týmu se opírali o svědectví dosud žijících lidí, kteří byli s Nerudou v úkrytu. "Byli velmi velkorysí v detailech a anekdotách, jako je popis bytů, kterými Neruda procházel, nebo věcí, které básníka zaujaly a které se ve filmu odrážejí," zdůrazňuje.
  • Aby mohli tvůrci natočit film podle svých představ, museli natáčení o šest měsíců odložit: nejen kvůli zajištění potřebných finančních prostředků, ale také proto, že Gael García Bernal pracoval na jiném projektu. Také Luis Gnecco - který nedávno zhubl - byl zděšen, když mu režisér řekl, že bude muset přibrat, aby ztvárnil svou postavu (podle některých údajů téměř 20 kilogramů, tedy 40 liber). LarraГn mu omluvně vysvětlil: "víte, nemůžete mít hubeného Nerudu". V řadě scén je Neruda zobrazen bez trička, takže pouhé použití vycpávek pod kostýmem by nefungovalo. Zatímco čekali, Larraín a scénárista Calderón natočili další projekt, Klub. Poté, co dokončili film o Nerudovi, se Larraín obával, že Gnecco, který musel znovu zhubnout, by se na mě za to mohl "pořád zlobit".
  • Podle slov hlavního herce Luise Gnecca v komentáři na DVD byla jeho scéna v bordelu s transsexuálním zpěvákem (hraje ho Roberto Farías) částečně improvizovaná. Gnecco přesně nevěděl, co se bude dít, a byl trochu nervózní, a když Farías prosil Nerudu, aby zarecitoval jednu ze svých nejslavnějších básní, Gnecco se snažil reagovat podle svého charakteru, ale nemohl si vzpomenout na všechny verše. Farías viděl jeho potíže a náhle se k němu naklonil, aby ho políbil, čímž recitaci přerušil. Nerudův sebemrskačský smích poté je skutečný.
  • Victor je viděn, jak vkládá výtisky Nerudových básní do staromódních červených poštovních schránek po celém městě. Režisér Pablo Larraín prozradil, že vyrobili pouze jednu repliku schránky, kterou přemisťovali ze scény na scénu, přemalovávali ji a přidávali do ní prvky jako plakáty proti Nerudovi, aby vypadala pokaždé trochu jinak.
  • V jedné scéně na policejním ředitelství se Oscar Peluchonneau dívá na sochu muže, kterého považuje za svého otce Oliviera Peluchonneaua. Štábu, který natáčel v chilské škole, bylo řečeno, že odstranění sochy zakladatele kvůli natáčení nebude možné. Přidali tedy falešnou pamětní desku a zapracovali ji do příběhu. Socha je ve skutečnosti Diego Barros Arana, akademik a politik z 19. století.
  • Neruda je po filmech Ne (2012) a Tony Manero (2008) třetím filmem režiséra Pabla Larragna, který byl uveden v rámci Quinzaine des Realizateurs (Čtrnáct dní režisérů) na filmovém festivalu v Cannes.
  • Ačkoli režisér trvá na tom, že natáčel "antibiopic", který se nezaměřuje na historickou přesnost, mnoho detailů ve filmu je popsáno v básníkově biografii Adama Feinsteina z roku 2004. Neruda se skutečně rád oblékal do kostýmů a četl pulpové detektivky. Sbírky motýlů, mušlí a mořských artefaktů ve filmu jsou velmi podobné těm v jeho skutečných příbytcích. Své básně psal ručně zeleným inkoustem (lahvička je ve filmu vidět, stejně jako nápis, který zanechává v knize pro své pronásledovatele). "Rybí guláš" zmíněný ve vyprávění byl jedním z Nerudových oblíbených receptů: napsal o něm "Odu al caldillo de congrio" ("Óda na candáta"). Feinstein (kap. 9) poznamenává, že pohraniční policie skutečně Nerudu vrátila zpět, protože v některých jeho dokladech bylo uvedeno jeho původní jméno. Deliina stížnost na mytí nádobí a na to, že jí Viktor daroval gumové rukavice, jsou pravdivé. Je také pravda, že Pinochet, tehdy mladý důstojník, dostal na starost koncentrační tábor Pisagua. Na Nerudův případ bylo skutečně přiděleno tři sta agentů. Videlaova vláda skutečně předvedla Nerudovu bývalou manželku Marucu, aby ho obvinila z bigamie, i když až v roce 1952 po jeho návratu z exilu v Evropě. Žádala sice milion pesos, ale spokojila se s částkou 300 000. Rozzuřil ji nápis na zdi, který ho prohlašoval za zrádce, a řekla, že ho chce vymazat.
  • Několik vedlejších postav ve filmu je založeno na skutečných osobách, které zažily Videlaovu éru a Pinochetův puč v roce 1973. Nerudova tehdejší manželka Delia del Carril se dožila 104 let a zemřela v roce 1989: poznámka ve vyprávění o tom, že by mohla žít ještě dalších čtyřicet let, byla přesná. V jejím domě v Santiagu (Avenida Lynch 164) je dnes muzeum a kulturní centrum. Alvaro (Alvaro Fernando Jara Hantke), který organizoval snahu o ukrývání Pabla a Delie, byl tehdy dvacetiletý student - později se stal uznávaným historikem, zemřel v roce 1998 ve věku 75 let. Victor (Victor Pey Casado), mladý inženýr španělského původu, který nabídl svůj malý byt jako úkryt pro dvojici, pomáhal opisovat a šířit Nerudovo dílo - dožil se roku 2018, kdy mu bylo 103 let.
  • Oficiální přihláška Chile do 89. ročníku udílení Oscarů 2017 v kategorii "Nejlepší cizojazyčný film".