Miroslav Janek patří k nejrafinovanějším českým dokumentaristům současnosti. Na první pohled je jeho tvorba nenápadná, nezaměřuje se na křiklavé kauzy ani na naléhavé problémy společnosti. Naopak, silně tíhne k outsiderům, které jako by nechával svobodně ovládnout prosto. Zároveň však nenápadně dotváří jejich svět pomocí kamery a střihu. Totéž platí i pro jeho včelařský dokument s apokalyptickou příchutí Všechno dobře dopadne.
Články 13
Grantový program Evropské komise na podporu kulturních a kreativních odvětví Kreativní Evropa rozdělil v roce 2021 mezi české projekty částku přes 5,5 milionu eur. Vedoucí kanceláří Kreativní Evropa MEDIA Vladimíra Chytilová a Kreativní Evropa Kultura Magdalena Müllerová to oznámily na úterní tiskové konferenci, která se konala v nově zrekonstruovaném Clam-Gallasově paláci v centru Prahy.
Mainstreamovým tahákem letošní tuzemské kinematografické sezóny bude zcela jistě Jan Žižka režiséra a producenta Petra Jákla mladšího, který vstoupí do distribuce 8. září. Neměli bychom ale zapomínat na jiný filmový projekt, taktéž popularizující výrazného Čecha našich dějin, skladatele Josefa Myslivečka. Tvůrci historického snímku Il Boemo, který vstoupí do kin 20. října, představili první upoutávku.
Hlavní část natáčení historického velkofilmu režiséra Petra Václava Il Boemo o Josefu Myslivečkovi, jednom z nejvyhledávanějších hudebních skladatelů druhé poloviny 18. století, právě probíhá mezi Českou republikou a Itálií.
Pátý ročník festivalu visegrádských filmů 3Kino zakončí dnes v 19:30 v pražském kině Atlas historické drama režiséra Jana Jakuba Kolského Milost (2018). Autor v něm vzdává hold svým prarodičům, kteří se bezprostředně po druhé světové válce museli vypořádat s těžkou rodinnou ránou, ztrátou syna.
Čtyři filmové novinky míří v premiéře do českých kin. A hned tři z nich vznikly v tuzemské kotlině. Vztahovku s komediálními a sci-fi prvky přináší režisér Rudolf Havlík. Šimon Šafránek zapátral v archivech a informuje o prvních tuzemských skateboardistech. Z Polska přichází černohumorná Tvář (2018), v níž jde o heavy metal, víru a přetvářku. A dokumentarista Miroslav Janek v dalším filmu informuje o lidech, kteří žijí v poněkud jiném světě.
Koprodukční snímek o poslední československé ženě odsouzené k trestu smrti si odneslo cenu v kategorii Nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film. V rámci dokumentární tvorby získal Zlatého ledňáčka snímek Martina Kollara 5 October. In memoriam byl studentskou porotou oceněn režisér Martin Dolenský za Uspávačku.
24. ročníku předávání výročních cen Český lev kralovalo drama Masaryk (2016) režiséra Julia Ševčíka. Ze 14 nominací proměnilo v sošku 12, což je historický rekord. Druhá v pořadí Já, Olga Hepnarová (2016) má 2 "lvy" za ženské herecké výkony. Kategorie seriálů patřila dle očekávání Pustině (2016).
Sobotní předávání Cen české filmové kritiky patřilo převážně dílům Já, Olga Hepnarová (2016) a Rodinný film (2015). První zmiňovaný si odnesl čtyři ceny, druhý obdržel cenu za nejlepší film a scénář. V kategorii dokumentární tvorby uspěl Normální autistický film (2016) Miroslava Janka. Novou kategorii Mimo kino ovládl seriál Pustina (2016).
Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) představila nominace pro 24. ročník výročních cen Český lev. Akademici vybírali z celkového počtu 71 celovečerních hraných, animovaných a dokumentárních filmů. O sošku Českého lva se budou filmy ucházet v 15 statutárních kategoriích. Nejvíce nominací získaly snímky Masaryk, Anthropoid a Učitelka. Slavnostní vyhlášení vítězů se uskuteční v sobotu 4. března 2017 v Rudolfinu. Galavečerem bude nově provázet Adela Banášová.