Večerem provázela Adela Banášová, která bez jakýchkoliv výkyvů splnila úlohu - představovala filmy, nominované, předávající, sponzory a podobně. Byl to kvapík bez výraznějších emocí, kde hrál hlavní roli jeden (a jediný) film, který téměř nikdo neviděl.
Organizátoři večera v jakýchsi medailoncích ze zákulisí představili pětici nominovaných na nejlepší snímek roku. A to bylo všechno. Takže pokud někdo Českým lvům pod taktovkou Petra Vachlera vyčítal, že si je pořádají tvůrci sami pro sebe, situace se po letech k lepšímu rozhodně nezměnila. Níže si můžete přečíst reportáž z večera a výsledky včetně kompletních nominací.
Reportáž z večera
20:10 - Moderátorka Adela Banášová otevírá večer informací, že český film loni v kinech zaznamenal nebývalý divácký úspěch (Anděl Páně 2 a další). Nezapomněla si rýpnout do oscarového fiaska. Ze snímku výše je patrné, že Čeští lvi se i tentokrát transformují. Upřímně, nechtěl bych sedět dole mezi diváky a být konfrontován s tímto zvířetem.
20:22 - Cenu za vedlejší ženský herecký výkon přebrala Klára Melíšková za snímek Já, Olga Hepnarová, kde si zahrála matku poslední na smrt odsouzené československé vražedkyně. Její radost byla upřímná a slza v oku se zaleskla i kolegovi Karlu Rodenovi.
20:33 - Je to doma! Cenu za nejlepší filmové masky získává můj jmenovec Lukáš Král za Masaryka. Upřímně gratuluji! Jinak je to pěknej kvapík. Ono by se to totiž mělo ve 21:55 uzavřít, aby mohla ČT1 následně promítnout... Kolju (Lvům dominoval před 20 lety). Nerozumím, proč televize po výročních cenách nepustí nějaký méně ikonický a mladší tuzemský snímek. Škoda.
20:53 - Po malé domů České televizi, která vyhrála se Zločinem v Polné v kategorii "televizní film nebo minisérie", kde neměla konkurenty, čtvrtá cena pro Masaryka. A teď pátá! Je to pozoruhodné. Snímek se mezi nominované dostal díky tomu, že byl koncem prosince 2016 promítnut v jediném republikovém kině (Lucerna). Vidělo ho jen pár tisícovek diváků. Kinopremiéru bude mít ve čtvrtek 9. března. Přijdou na něj díky "lvímu" PR diváci?
21:04 - Z klavírního preludování (prstokladových rozkladů) dvou Ondřejů - Brouska a Brzobohatého - začínám vyšilovat. Ježkovy voči, já chci Bugatti step! Je to podprahované a dostane se to i do snů?
21:28 - Po vystoupení předávající herečky Jiřiny Bohdalové, která vyprávěla o angažmá v tajuplném snímku Žižla a pižla, přebírá devátou sošku za snímek Masaryk kameraman Martin Štrba. Docela by mě zajímalo, kdo by vítězil nebýt Masaryka.
21:35 - Cenu za mimořádný přínos kinematografii přebírá Eva Zaoralová a Jiří Bartoška, "manželé" porevolučního filmového festivalu v Karlových Varech. Ovace ve stoje a dle mluveného projevu dost dojatý Jiří Bartoška.
21:56 - Oni to do těch 22:00 stihnou! Jde se do finále. Masaryk má prozatím 11 zářezů. Druhá v pořadí Já, Olga Hepnarová pouze 2, v ženských hereckých kategoriích.
22:00 - Tak Masaryk to vyhrál! Má 12 sošek, což je rekord. Hořící keř si před 3 roky odnesl 11 cen. Pokud se nicméně budeme bavit o skutečných filmech (z třídílného Hořícího keře udělali narychlo jakousi celovečerní verzi), musíme se vrátit až do roku 1999, kdy získal snímek Je třeba zabít Sekala 10 sošek. Producentům Masaryka se tah dát film ke konci loňského roku do kin vyplatil. Zkrátka bohužel přišel Rodinný film - dle kritiků nejkvalitnější snímek loňského roku - a ve 12 kategoriích nominovaný Anthropoid.