Dunkerk

80%
Dunkerk

Očekávané válečné drama vizionáře Christophera Nolana vychází z událostí evakuace obklíčených francouzských, britských a belgických vojáků z pláží severofrancouzského Dunkerku na jaře 1940. Ve filmu se objeví herecké hvězdy Tom Hardy, Cillian Murphy či Kenneth Branagh. (Vertical Entertainment CZ)

 




Recenze: Dunkerk

Kinobox.cz
90%

Nezbývá čas skoro na nic, protože film neustále uhání vpřed a ani na okamžik se nezastaví. Ve většině válečných filmů se bojové scény střídají s volnějšími, aby si divák odechl. Ne tak v Dunkerku. Film má překvapivě střídmých 100 minut, ale jeho tempo nezvolní ani na chvíli. Všichni pořád někam spěchají a nikdo si nemůže dovolit ten luxus, aby na pár minut zvolnil a začal deklamovat o smyslu války...


Brenan88
Brenan88
47 170 bodů
9.5
Nolan opět nezklamal! Dunkirk není typickým válečným filmem,přestože by se to tak na první pohled mohlo zdát. Jenže Nolan na to šel trochu jinak a už samotný styl vyprávění kde nám je naservírováno několik časových linií,které se s blížícím se finále protínají je v tomto žánru originálním osvěžením. Navíc hrůzy války jsou zde natočené bez zbytečných brutalit a krve. Očividně,když je film kvalitní už v samotném scénáři,tak si nemusí pomáhat nadbytečnými záběry s létajícími končetinami. Jen těžko můžu přijít s chválou,která zde již nebyla zmíněná. Snímek si zaslouží jen samá superlativa. Po celou dobu snímku jsem byl v němém úžasu. Střídala se zde jedna napínavější scéna za druhou a občas jsem si připadal jako bych ty hrůzy zažíval spolu s vojáky. Při scéně,kdy jsou vojáci schováni v podpalubí a slyší někoho chodit nad jejich hlavami,tak jsem skoro nedýchal. Po filmařské stránce dokonalý požitek ve kterém bych jen těžko hledal použití digitálních triků. Můj zážitek z filmu umocňují navíc vynikající herci v čele s Markem Rylancem a Tomem Hardym,kteří si v mých očích ukradli i přes minimum prostoru pro sebe. Hned v závěsu musím také pochválit Cilliana Murphyho,Kennetha Branghana a Harryho Stylese. Dalším pro mne důležitým prvkem bylo ozvučení,které udělalo polovinu práce a kvality filmu. Myslím,že zde máme žhavého adepta na Oscara. O kvalitě tohoto snímku mluví i to,že se velmi líbil mé mamce,která normálně nemá válečné filmy ráda. Z kina odcházela spokojená a se slzami v očích. Kdo film neviděl,tak udělal obrovskou chybu.
Chrustyn
Chrustyn
43 674 bodů
8
Dunkerk je asi první film Christophera Nolana, ke kterému jsem byl docela skeptický. Naštěstí jsem se šeredně mýlil. Jak je u Chrise zvykem, látku si zpracovává po svém a podobně natočený válečný film jsem nikdy neviděl a určitě ani neuvidím. Jeho tempo je neskutečné a režisérova volba zkrátit filmovou stopáž na minimum byl geniální nápad. Opět nechybí ani nezbytné aspekty, jako dokonalá audiovizuální složka (výborná kamera, neselhávající Hans Zimmer, který pojem filmová hudba kompletně překopává po svém) a v rámci možností o bezchybné herecké výkony. Za plný počet to zatím nevidím, protože klasický chladné vyznění jako je u Nolana zvykem mi zabránilo v tom, abych měl v sobě po skončení projekce nějaké jiné pocity než jen, že to skvěle vypadalo a znělo. Určitě se ale těším na další projekci v klidu domova, která mě možná přesvědčí o té poslední hvězdě. U Nolanových filmů to zažívám docela často.
Pete69
Pete69
32 609 bodů
8.5
Velmi povedený válečný film. Několik příběhů spojených v jeden byl skvělý tah. Film není předigitalizovaný a působí velmi realisticky. Jediným drobným mínusem je pro mě hudba, která je v dlouhých monotóních skladbách místy únavná a někdy i hororová vhodná spíše pro Čelisti. Každpoádně je to skvělá vizuální podívaná bez hektolitrů krve. Christopher Nolan vsadil na příběh a to mu vyšlo na jedničku.


Dodatečné informace

Původní název:
Dunkirk (více)
  • Velká Británie Dunkerk
  • Velká Británie Dunkirk
  • Velká Británie Dunkerque
Premiéra v ČR:
20. 7. 2017
Distributor:
Vertical Entertainment
Země původu:
Velká Británie, Nizozemí, Francie, USA
Přístupnost:
12+
Rozpočet:
150 mil. USD
Tržby:
527 mil. USD (celosvětově)
Čeština:
Dunkerk je dostupný s českými titulky a českým dabingem

Podobné


Powered byJustWatch

  • Jedná se o třetí film uvedený v letech 2016-2017, který se zaměřuje na evakuaci Dunkerku. Snímek Jejich nejlepší (2016) režiséra Loneho Scherfiga zachycuje filmový štáb, který natáčí film na motivy evakuace Dunkerku, zatímco snímek Nejtemnější hodina (2017) režiséra Joea Wrighta zachycuje prvních 40 dní Winstona Churchilla ve funkci britského premiéra. Evakuace Dunkerku proběhla necelý měsíc po Churchillově nástupu k moci.
  • Christopher Nolan měl vždy v úmyslu mít ve filmu skutečný torpédoborec v "plné velikosti" jako kulisu v pozadí i jako kulisu pro některé scény. Filmový štáb údajně cestoval po celém světě a hledal vhodné lodě. Jejich první volbou byl HMS "Cavalier" (R73), torpédoborec třídy C Královského námořnictva uvedený do služby v roce 1944, vyřazený v roce 1977 a nyní muzejní loď v Historické loděnici v Chathamu v Kentu ve Spojeném království, poslední zbývající britský torpédoborec z období druhé světové války. Nakonec nebyl "Cavalier" použit jak kvůli nákladům, které s tím byly spojeny, tak kvůli neochotě zainteresovaných orgánů vyvézt jej z bezpečí Chathamu. Podle zákulisních informací i knihy Jamese Mottrama "The Making of Dunkirk" navrhly přístavní úřady v Dunkerque pro filmové účely francouzský torpédoborec "Maillé-Brézé" (D627), který byl uveden do služby v roce 1957, v roce 1988 byl vyřazen a kotví v Nantes jako muzejní loď. Na jejich radu byl "Maillé-Brézé" následně pronajat, zkontrolován a odtažen do Dunkerku a ve finále filmu vystupoval jako HMS "Vivacious" (D36) a HMS Vanquisher (D54).
  • Britská armáda měla v roce 1940 necelé tři miliony mužů a z Dunkerque se jich zachránilo jen tři sta třicet tisíc. Z těchto tří set třiceti tisíc bylo asi dvacet procent francouzských vojáků. Británie potřebovala v době Dunkerku vycvičit a vyzbrojit nové rekruty, ale nebyla bez vojáků. I kdyby Německo zajalo vojáky u Dunkerque, nebyli připraveni napadnout Anglii. Královské námořnictvo stále kontrolovalo kanál La Manche a Kriegsmarine ztratila v Norsku příliš mnoho lodí. Je sporné, zda Hitler skutečně zamýšlel napadnout Spojené království, protože německé vrchní velení se začátkem července 1940 začalo připravovat na invazi do Sovětského svazu. Pokud by se Ose podařilo napadnout Spojené království, mělo Royal Navy pokračovat ve válce z Kanady.