Metro

62%
Metro
Co vše se může stát v metru? Napínavý boj o přežití v hlubinách metropole. Milostný trojúhelník v podobě atraktivní ženy, jejího životem uondaného manžela a bohatého bezskrupulózního milence představuje zápletku téměř banální. Milostný příběh se však zvrtne v nečekané drama, když se oba sokové ocitnou ve stejném vagonu metra v moskevské ranní špičce, které se řítí přímo do katastrofální potopy. Na původní rodinnou krizi se tak rychle nabaluje masový boj cestujících o přežití, jenž se svádí v potemnělých tunelech, skýtajících nejedno překvapení... Půdorys ruského filmu obnovuje to nejlepší z populárních katastrofických formátů jako Dobrodružství Poseidonu (1972) či Denní světlo (1996), které přesazuje pro 21. století do mnohem dynamičtější a pro ruskou kinematografii typicky syrovější polohy. Kineticky vyvedený film si s nadhledem pohrává s pravidly žánru, přitom mu nechybí dramatický spád. V prvním plánu sledujeme zkoušku mezilidských vztahů, které dohromady svádí kalamita. Ve druhém plánu Metro vypovídá o rozpadu zaostalé infrastruktury a společenských nešvarech ruské společnosti, kriticky ovšem také upozorňuje na odvrácenou stranu nezkrotné urbanizace. (Česká televize)



Chrustyn
Chrustyn
44 045 bodů
4
Katastrofický thriller ruské produkce, odehrávající se v prostředí zatopeného metra. Snímek má více jak dvě hodiny a trpí veškerými příznaky jiných katastrofických filmů, které jsou k vidění. Rozjezd dobrý, (zatopení metra je slušně zpracované a efektně natočené) ale po hodině filmu, jakoby stál příběh na místě a ploché charaktery (jediná výjimka manžel vs. milenec) výsledný -průměrný- dojem pouze utvrzují.
martin-mickey-stusak
martin-mickey-stusak
36 703 bodů
7.5
Ruská kinematografie natočila své denní světlo. Narážka je samozřejmě na hollywoodský snímek „Denní světlo“ (1996). Centrem dění je tunel, jen ruští tvůrci použili tunel moskevského metra. Avšak co se týče dějové šablony o snaze určité skupinky lidiček se dostat na „denní světlo“, ani zmiňovaný americký snímek není originální. Vše je pojato dle několika katastrofických snímků ze sedmdesátých let producenta Irwina Allena. Jako například „Dobrodružství Poseidonu“ (1972) či „Skleněné peklo“ (1974). Každopádně ruský snímek do této filmové skupiny pasuje výborně, a co víc, vyznívá daleko lépe než nepovedený, opět od Allena, počin, „Když se čas naplnil“ (1980). Příčina katastrofy je tedy dána, avšak následující dění se už bohužel nese v předvídavosti. Ale co se týče dramatizace, vskutku nic proti ničemu. Jako obvykle po divácké stránce vznikají otázky, proč se neudělalo to či ono, ale to už u katastrofických snímků prostě v rámci dobrodružství a vznikajících zvratů bývá. Hollywoodské motivy tedy jsou. Třeba vykreslení řidiče soupravy metra, nebo matky po zjištění, že je v tunelu i její dcera. Ale jinak se tvůrci ruskou atmosféru snažili zachovat, což je v určitých ohledech i znát. Jedná se o první ruský katastrofický snímek takového formátu, a tak není divu, že je s těmi americkými porovnává, Nedopadl ale nejhůř. Jen kdyby se alespoň tvůrci pokusili o sou vlastní originalitu. P. S. Opravdu byla úvodní postelová scéna nutností?
M3lios
M3lios
9 141 bodů
8
No tak toto som od takého štátu akým je Rusko nečakal. Film bol perfektný a rozhodne jeden z najlepších ne-amerických filmov ,čo som videl! Andrej a jeho dcéra sú skvelí a "novovzniknutý párik" boli ešte lepší . "Crash metro" scéna bola perfektná ,napínavá ,ale aj hrozivá. Film rozhodne odporúčam všetkým ,čo chcú vyskúšať niečo nové a neštítia sa trocha krvi. Pokiaľ ste fanúšikom Metro 2033 série a neviete si predstaviť koľko ľudí prežilo tú "apokalipsu" tak tento film vám v tom istom metre ukáže ,čo znamená masa ľudí na malom priestranstve (respektíve množstvo preživších a aká je malá šanca na prežitie). Lepší štartér u mňa Rusko ani nemohlo mať! Za mňa čistých a rozhodne zaslúžených 80%

Dodatečné informace

Původní název:
Метро (více)
  • Rusko Metro
  • Rusko Метро
  • Rusko Metro - Im Netz des Todes
  • Rusko Metro: Im Netz des Todes
  • Rusko Pánico en el metro
  • Rusko Pânico no Metrô
  • Rusko Subwave
Země původu:
Rusko
Rozpočet:
13 mil. USD
Tržby:
4,46 mil. USD (celosvětově)
Ocenění:
Žádná ocenění

Podobné