Po Cestě z města (2000) a Cestě do lesa (2012) uzavírá pomyslný kruh triptychu režisér Tomáš Vorel snímkem Cesta domů (2021), který tento čtvrtek vstoupil do českých kin. Dá se hovořit o velkém finále, k němuž dochází jednadvacet let od premiéry prvního filmu?
Články 9
Tomáš Vorel je muž mnoha zájmů a profesí. Coby režisér, scenárista, producent a kameraman pracuje na svém novém filmu Instalatér z Tuchlovic. V květnu dal zdarma na YouTube film Gympl (2007), nedávno Ulovit miliardáře (2009). Proč se rozhodl točit o vesnickém instalatérovi? Co ho přivedlo k profesi kameramana? A jak si vede Gympl na "tubě"? Dočtete se v rozhovoru.
Nedalo se nic dělat. Vzal jsem manželku, stylové ošacení, a vyrazil na premiéru pokračování kultovní české předrevoluční sociálně-ekonomické satiry. Nebo co byly vlastně první Bony a klid zač...
Režisér Tomáš Vorel nedávno představil svůj snímek Cesta do lesa, který volně navazuje na již dvanáct let starou Cestu z města. Kdo v generačním Gymplu nebo drzé komedi Ulovit miliardáře Vorla nepoznával, může být klidný. Cesta do lesa je prvotřídní "Vorlovinou". Samozřejmě v tom dobrém slova smyslu.
Trocha homolkovské filozofie na úvod: rodina je základ státu a co je stát? No stát jsme přece my. Zdá se to být osvědčenou a léty prověřenou pravdou, přesto když člověk sleduje způsob, jakým se současná (pop)kultura vyrovnává s kritickým vyobrazením „kapitalismu po česku“, vznikají jisté pochyby. S určitou mírou přibližnosti lze konstatovat, že současný systém reprezentovaný ve filmech a seriálech vypadá buď jako odpudivé panoptikum oblud a dušínovských „fér“ typů (viz např. knedlíkový Hollywood Kajínek) nebo jako bezpohlavní karikatura kreslená žlučí (viz např. Vorlovo harakiri Ulovit miliardáře).
Kritici měli minulý týden o čem přemýšlet, když do kin vstoupil Thor režírovaný expertem na Shakespeara a příběh českého vychcánka, který se prošel po zádech každému, koho potkal. Rozhodně netypická várka premiér.
Českému filmu se ve Spojených státech letos mimořádně daří! Necelý půlrok po té, co Marhoulův Tobruk získal na festivalu v Los Angeles šest cen (nejlepší film, nejlepší hraný film, střih, výtvarný počin, kostýmy, speciální efekty), se podobným způsobem vedlo filmům Protektor a Ulovit miliardáře na festivalu v amerických Syracusách.
32. ročník Novoměstského hrnce smíchu se uskutečnil v termínu od 12. do 19. června 2010. Místem konání bylo především Kino 70 v Novém Městě nad Metují. My vám přinášíme přehled výsledků tohoto malého festivalu, který se soustředí především na smích diváků.
Skoro by se dalo říct - normalizace se vrátila... Aspoň co se české kinematografie týče. Vzniká mnoho českých filmů, ale v často se na ně nedá koukat. Kde soudruzi od filmu udělali chybu?