Film inspirovaný skutečnými událostmi brutální občanské války v Súdánu, která začala v r. 1983. Po vražedném vojenském útoku na vesnici v Jižním Súdánu si zachránilo život jen šest dětí. Nejstarší z nich, Theo, musí na sebe převzít břemeno vůdce a zavést děti, včetně své sestry Abital, do bezpečí. Překonali stovky mil napříč Afrikou, prošly přes tři nehostinné země, bez vody a jídla, aby se dostali do uprchlického tábora v Keni- do Kakumy. Čas všal plynul a naděje na lepší život pomalu bledla. (filmbaze.cz)
Všehovšudy klasické drama zpracovávající slabší formou silné téma. Film nijak neurazí, ale u přes opravdu silné, dramatické téma, nedokáže po celou dobu strhnout, což je v tomto případě velice špatně.
Skupinka súdánských uprchlíků dostala šanci žít v USA. Přesněji řečeno v Kansas City v Missouri, kde se jim poradkyně agentury práce snaží pomoci změnit jejich dosavadní život. A že to nebude pro obě strany jednoduché, musí být každému už předem jasné. Dějová šablona je tedy jasně stanovená. Příběh se po celou dobu soustředí hlavně na súdánské chlapce a na to, jak se jim trpělivá sociální pracovnice s tváří Reese Witherspoon snaží pomáhat s pro ně velmi obtížným přechodem od života plného strachu k naprosté svobodě. A právě vnější pohled na dané skutky hodně tlumí takové ty známé kreativní klišé. Politický dopad to však přeci jen u některých aktivistů může mít, neboť je tu jasně stanovené, že černochům, jak mají žít a co dělat, radí běloška. Taková je dnes prostě aktivistická doba. Každopádně princip příběhu ničím nepřevyšuje sounáležitosti nadřazenosti či povýšenosti starousedlíků k přistěhovalcům. Úřední šiml a určitá moralizačnost samozřejmě nechybí a je tak jedině dobře. Ukazuje alespoň ty nejhorší situace, jaké mohou v takovýchto věcech nastat. Bolest, utrpení a vítězství. Ten konec je samozřejmě předvídatelný a v podstatě nešlo ani jinak. Jaký má snímek cíl je patrné už na samém začátku a tak se z toho nelze, v takovémto námětu, nijak vyvlíknout. Údajně se však přesto nejedná o reprezentaci skutečného života, ale spíše o příběh založený na skutečných událostech. No tak dejme tomu. Každopádně snímek svou atmosférou povznáší určitou harmonii nechtěného a snahy dosáhnout vytouženého cíle, byť ne úplně podle svých představ. Jestli je však tento filmový počin inspirativní, je však stále nezodpovězenou otázkou.
Pro filmy podle skutečné události mám slabost, takže plnohodnotně hvězdička navíc, jinak zajímavý příběh a občas i smutný a dojemný. Každopádně dobře natočené, dějové linie jsou dobře rozdělené, Reese se dočkáme až někdy ve 40 minutě, což je svým způsobem fajn. Přítomnost Coreyho Stolla je každopádně příjemné překvapení pro fanošku House od cards :-) 74%
Poté, co Jeremiah opustí práci v obchodě s potravinami a vrátí se do pracovní agentury, je v okénku uvedeno telefonní číslo do St.Louis, nikoli do Kansas City.
Ve scéně, kdy Carrie prohlíží web, používá notebook s operačním systémem Windows XP, který v roce 2001 ještě neexistoval.
Ve scéně, kdy bratři diskutují o cereáliích Cheerios, jeden z nich říká Banana Nut Cheerios, které se objevily až po roce 2009.