Bohdan Sláma je držitelem pěti Českých lvů a jedním z nejrespektovanějších režisérů posledních dvou dekád. Snímkem Sucho se vrací do prostředí českého (v tomto případě přesněji jihomoravského) venkova, který hrál podstatnou roli už v předchozích Slámových filmech jako Divoké včely (2001), Štěstí (2005) nebo Venkovský učitel (2008). A to s velmi aktuálním tématem.
Články 14
Dva extrémní přístupy k životu a spletité mezigenerační vztahy dvou rodin. Takový je výchozí bod nového filmu Bohdana Slámy (Venkovský učitel, Krajina ve stínu), který za měsíc dorazí do kin.
I v roce 2024 na nás čeká solidní porce žánrově pestrých českých filmových novinek. Těšit se můžete na řadu lehčích komedií, dokument o Karlosu Vémolovi či o Petru Jandovi, drama inspirované příběhem manželů Stodolových nebo na fanouškovsky laděný výpravný historický kus pojednávající o křižákovi z Plzeňska, z něhož se stal pomyslný Robin Hood.
Vznik sedmi snímků podpořili radní Státního fondu kinematografie ve výzvě na výrobu celovečerního filmu. Rozdělili mezi ně celkem 62,5 milionu korun. Vybírali celkem z 27 přihlášených projektů. Podívejte se, komu nakonec přiklepli peníze a kolik.
Do českých kin vstoupilo ambiciózní drama ceněného režiséra Bohdana Slámy (Štěstí, Venkovský učitel, Bába z ledu), na černobílý filmový materiál natočený snímek pojednávající o životě jedné jihočeské (dříve rakouské) vesnice a jejích obyvatel v rozmezí 30. - 50. let 20. století. Téma i 75 let od konce 2. světové války budí vášně a nenabízí jednoznačné odpovědi na zásadní otázky. Navíc vybízí k otázkám dalším.
Oceňovaný scenárista a režisér se po třech letech vrací s hvězdně obsazeným snímkem, odehrávajícím se na českém pohraničí v pohnutých dobách 20. století.
Režisér Bohdan Sláma, držitel několika Českých lvů, natáčí v těchto dnech drama "Krajina ve stínu", svůj první historický film.
Dnes večer dávají v České televizi vítězný film, který obdržel Českého lva za loňský rok 2017. Jaká byla recenze Báby z ledu? Diváci dávají filmu zatím lehce nadprůměrných 65%. A co kritici? Připomeňme si, jak film viděl František Fuka:..... Hana (Zuzana Kronerová) je asi šedesátiletá vdova, která žije sama ve svém domku na kraji Prahy, kam za ní občas dojíždějí její dva synové (jeden je intelektuál, druhý podnikatel) s manželkami a dětmi.
Jako klání zavedených tvůrců a talentovaných mladých autorů by se dal překřtít dnešní jubilejní 25. ročník vyhlašování filmových cen Český lev. Vedle Bohdana Slámy, Jana Svěráka a Jana Hřebejka se totiž se solidním počtem nominací o zbrusu novou sošku uchází například slovenská režisérka Tereza Nvotová se svým dramatem Špína (2017). Tahle odhodlaná herečka má kromě 8 nominací v rámci celovečerních hraných a koprodukčních filmů též šanci uspět se svým dokumentem Mečiar (2017). Jaké loňské snímky na Českého lva favorizují tuzemští kritici?
Režisér Zdeněk Tyc (Vojtěch, řečený sirotek; Žiletky; Smradi) natočil za podpory kvalitního scénáře Markéty Bidlasové, důvěřivého producenta a spolu s herci, kteří se nebojí výzev, melodrama o životě a umírání Jako nikdy. Netlačí se tu na pilu, nesklouzává se k filmovému klišé nebo k okamžikům, kdy je divákovi za tvůrce stydno. Jako nikdy je jako ze života.