Rozhovory 18. 11. 2022
„Pokud nefunguje příběh, dobrý vizuál nebo skvělí herci film nezachrání,“ říká režisér Michal Blaško, jehož debut vyslalo Slovensko na oscarové klání„Mezi podpořené se dostalo drama s prvky easternu, muzikálové komediální drama dotýkající se témat stáří a ženského přátelství, adaptace knihy oceňované spisovatelky, komediální drama o muži hledajícím svého otce, rodinný pohádkový film s edukativním přesahem, vztahové drama o ženě na životním rozcestí nebo artově laděný horor,“ shrnula předsedkyně rady Helena Bendová.
Nejvyšší podporu – 15 milionů korun – přiklepli snímku Divoký hon režiséra Marka Najbrta (Prezident Blaník, Čertí brko) a scenáristy Petra Koubka (seriály Lynč, Odznak Vysočina). Tvůrci film pojali jako hororově laděný příběh inspirovaný německou legendou zasazený do období třicetileté války. Snímek vypráví o městečku, které je uzavřené před světem stiženým válkou a drancováním. Dle autorů půjde o metaforu problémů současného světa, což se dotkne témat jako xenofobie, manipulace, migrace, lež a násilí.
Druhou nejvyšší podporu dostaly shodně dva filmy. Houpačky oceňovaného režiséra Bohdana Slámy (Venkovský učitel, Štěstí) získaly 10 milionů korun. Snímek s humorným nadhledem vypráví o netradičním přátelství dvou starších žen, jež mají ztvárnit Dagmar Havlová (Odcházení, Vlastníci) a Slámova dvorní herečka Zuzana Kronerová (Bába z ledu, Muž se zaječíma ušima). Film pojednávající o společensky podstatných, a přitom leckdy opomíjených tématech spjatých se stářím by mohl dle radních spojit umělecké kvality s potenciální vysokou návštěvností.
Stejnou částku obdrží také titul Hana režiséra Milana Cieslara (Dešťová víla, Colette) a scenáristky Sáry Zeithammerové (seriály TBH a Pět let). Půjde o adaptaci oceňované knihy Aleny Mornštajnové, jejíž příběh se odehrává v 50. a 60. letech minulého století na Valašsku. Dívka Mira je po rodinné tragédii připoutaná k nemluvné a depresivní tetě Haně. Odhalí pohnutou historii, jež nadále popluje s proudem jejího života jako ledová kra.
Snímek Cukrkandl režiséra Pavla Jandourka (Maharal – tajemství talismanu) radní podpořili částkou 7,5 milionu korun. Tvůrci natočí rodinný pohádkový film určený dětem od 6 do 13 let, který se bude částečně odehrávat ve stomatologické ordinaci. Děj bude zasazený do začátku 20. století a půjde o napínavý retro snímek s prvky komedie, jakých se u nás pro cílové divácké publikum moc netočí.
Další dva podpořené filmy mají přiklepnutých 7 milionů korun. Prvním je Cowgirl režiséra Michala Blaška a scenáristy Jakuba Medveckého, kteří stojí za ceněným dílem Oběť. Cowgirl bude pojednávat o jednom létě dívky Barbory, které tráví na současném slovenském venkově. Během dramatické doby bude muset dospět, neboť bude čelit nespravedlnostem a lži. Slovenský režisér Michal Blaško tímto projektem naváže na dvojici svých předchozích počinů se silnými ženskými hrdinkami (seriál Podezření a zmíněná Oběť).
Sedm milionů získal rovněž připravovaný snímek Město otců režiséra Zdeňka Tyce (Smradi, Jako nikdy) a scenáristy Romana Vojkůvky (Chyby). Půjde o osobitý příběh muže, který hledá svého biologického otce v punkové komunitě, a to s originálními postavami zasazenými do vizuálně zajímavého prostředí industriální Ostravy.
Posledním podpořeným filmem je Mistryně režiséra Bohdana Karáska (Karel, já a ty), který nízkorozpočtový titul natočí na 16mm kinofilm. Mistryně bude pojednávat o těhotné lékařce, která potká svého bývalého muže, s nímž se rozešla kvůli jeho neplodnosti. Vztahový konverzační film radní podpořili částkou 6 milionů korun.
Peníze, které radní rozdělují podle doporučení nezávislých expertek a expertů, pocházejí ze státního rozpočtu, z poplatku za reklamu soukromých provozovatelů celostátního televizního vysílání, poplatku z kinematografického představení (jedno procento ze vstupenky), poplatku z převzatého televizního vysílání (kabelové a satelitní televize) a z příjmů z filmových licencí.
zdroje: Kinobox, Státní fond kinematografie