V hamburské islámské komunitě se jedné noci objeví neznámý muž na pokraji smrti. Napůl Čečenec, napůl Rus, který má u sebe 500 dolarů a tajné informace o milionovém kontě v jedné soukromé bance. Jeho identita zůstává záhadou - je Issa terorista nebo oběť špinavých praktik mezinárodního zločinu? Když vyjde najevo, odkud pocházejí peníze na účtu, jeho život bude opět v ohrožení a začnou se o něj intenzivně zajímat všechny tajné služby. (oficiální text distributora)
Pomalý, neakční thriller, který od diváka očekává, ba přímo vyžaduje trpělivost a ohromnou pozornost. Kdo jí filmu nevěnuje, unudí se k smrti a nebude vědět co se na plátně děje.
Filmový počin na základě románu Johna le Carré se plně nese v moralizačním hávu prezentující skutečné důvody rozhodnutí migrantů přicházet k nám. A hlavně, jak to nemají v životě jednoduché. Centrem dění Hamburg, kde se jedné krásné noci objeví muslimský migrant. V Čečensku mučen, v Rusku vězněn a nyní v Německu pronásledován tajnou službou v rámci boje proti muslimskému terorismu a zároveň jinou tajnou službou využít jako návnada, aby se dostal k přímým muslimským teroristům. Jak tohle dopadne a která tajná služba bude mít navrch už je jen otázkou. Scénář je slušný a snímek dobře obsazený, což je záruka skvělého filmového díla. I když se nejedná o přímé špionážní drama plného napětí a akčních scén, je rozhodně na co se dívat. Je to příběh daleko více zohledňující realitu všedních dnů, ve kterém žijeme. Ano, svým způsobem je to pomalý film a však přímo ukazuje boj proti terorismu připomínající touhu o vyřešení ne zrovna lehkého hlavolamu. Styl kamery a vyprávění krapet dávám myšlenku přenesení daného příběhu do artu, avšak tuto hranici jedinkrát nepřesáhne. Snímek má své kvality, ale zkrátka není pro každého. A jedná se zároveň i o filmové rozloučení s Filipem Seymourem Hofmannem, který tu, ostatně jako obvykle, opět doslova zářil.
Film jsem dlouho opomíjel a tak jsem se na něj celkem těšil. Zklamání.. film tu má více než 70% a to většinou bývá záruka toho, že mě bude bavit. Výjimka potvrzuje pravidlo. Tento film mě nudil, měl šíleně pomalý spád a trošku jsem měl pocit, že sleduji laciný dvouhodinový díl nějaké kriminálky Hamburg ovšem s hlubší myšlenkou. 60%.
The Ink Factory je produkční společnost, kterou založili Simon Cornwell a Stephen Cornwell, synové spisovatele Johna le Carra, jehož rodné jméno bylo David Cornwell. Stephen žijící v Los Angeles je také scenáristou, který má na svém kontě například thriller "Neznámý"(2011) s Liamem Neesonem. "Nejhledanější muž" (2014) byl jejich celovečerní producentský debut.
Společnost Potboiler Productions, v jejímž čele stojí Gail Eganová a Andrea Calderwoodová, již dříve převedla román Johna le Carrého „The Constant Gardener“ z roku 2001 do podoby několikrát oceněného celovečerního filmu v režii Fernanda Meirellese z roku 2005 [viz "Nepohodlný" (2005)]. Na rozdíl od sluncem zalitého afrického prostředí tohoto předchozího filmu tentokrát producenti pro film "Nejhledanější muž" (2014) potřebovali režiséra, který by dokázal zachytit šedivou náladu současného Hamburku, jednoho z nejrozmanitějších, nejživějších a nejbohatších měst v Evropě. Pro režii byl najat Anton Corbijn.
Sestavení prvotřídního hereckého obsazení, které ztvárňuje složitou síť postav obývajících svět filmu "Nejhledanější muž" (2014), bylo úspěchem režiséra Antona Corbijna. Producent Stephen Cornwell vzpomíná: "Anton byl mimořádně přesný v tom, kdo by podle něj měl hrát jednotlivé role. Téměř v každé situaci jsou to lidé, kteří ve filmu vystupují."