Zajímavosti 31
- Anton Corbijn: Je vidět v malém, asi jednovteřinovém cameu. Během tiskové konference promítané na televizní obrazovce sedí vedle Homayona Ershadiho (Abdullah).
- John le Carré: vousatý bělovlasý muž ve scéně v baru, kdy Bachmann zasáhne do rvačky.
- Režisér Anton Corbijn a scenárista Andrew Bovell se několikrát setkali, včetně jednoho setkání v německém Hamburku, aby si o adaptaci promluvili. Bovell napsal většinu scénáře v Austrálii, Corbijn raději počkal, až bude mít v rukou hotovou verzi, a teprve pak do ní vložil vlastní rukopis. Corbijn to vysvětlil: "Zjistil jsem, že je mnohem snazší sáhnout po psaní na stránce. Jakmile je to hotové, snažím se, aby to bylo trochu víc moje. Taková je povaha mé práce."
- The Ink Factory je produkční společnost, kterou založili Simon Cornwell a Stephen Cornwell, synové spisovatele Johna le Carra, jehož rodné jméno bylo David Cornwell. Stephen žijící v Los Angeles je také scenáristou, který má na svém kontě například thriller "Neznámý"(2011) s Liamem Neesonem. "Nejhledanější muž" (2014) byl jejich celovečerní producentský debut.
- Společnost Potboiler Productions, v jejímž čele stojí Gail Eganová a Andrea Calderwoodová, již dříve převedla román Johna le Carrého „The Constant Gardener“ z roku 2001 do podoby několikrát oceněného celovečerního filmu v režii Fernanda Meirellese z roku 2005 [viz "Nepohodlný" (2005)]. Na rozdíl od sluncem zalitého afrického prostředí tohoto předchozího filmu tentokrát producenti pro film "Nejhledanější muž" (2014) potřebovali režiséra, který by dokázal zachytit šedivou náladu současného Hamburku, jednoho z nejrozmanitějších, nejživějších a nejbohatších měst v Evropě. Pro režii byl najat Anton Corbijn.
- Druhý špionážní film režiséra Antona Corbijna. Prvním byl zhruba o čtyři roky dříve "Američan"(2010).
- Herbert Grönemeyer hraje roli Michaela Axelroda. Je velmi blízkým přítelem režiséra Antona Corbijna. Je také autorem hudby k tomuto filmu a Corbijnovu předchozímu filmu "Američan". Corbijn pro Grönemeyera režíroval několik videoklipů a již řadu let pro něj pracuje jako fotograf. Herbert Grönemeyer prodal více než 13 milionů kopií svých alb a každé jeho album vydané od roku 1984 se v Německu dostalo na první místo.
- Gail Eganová, jedna z producentek filmu, o něm řekla: "Je to velmi evropský příběh, a proto jsme hledali evropského režiséra. Antonův styl a celý způsob, jakým příběh viděl, nám připadal vzrušující. Všichni jsme viděli film "Control" (2007) a připadal nám naprosto skvělý. "Američan" (2010) se právě chystal do kin, když jsme Antona [Corbijna] poprvé oslovili." [Viz: Anton Corbijn].
- Dne 22. července 2008 byl v Southbank Centre uveden devítiminutový minidokument, v němž John le Carrůj hovoří o románové předloze tohoto filmu. Krátký film natočil Simon Channing Williams, který produkoval filmovou adaptaci románu Johna le Carrého "Nepohodlný" (2005).
- Režiséra Antona Corbijna, který německý Hamburk dobře zná a v roce 1983 zde natočil svůj první videoklip pro Palais Schaumburg, téma zaujalo. Corbijn řekl: "Máme co do činění se světem, který se od roku 2001 tolik změnil. Lidi posuzujeme velmi rychle, všechno musí být černé nebo bílé. Mám pocit, že je to něco, co ovlivňuje životy nás všech."
- Když se hvězda Philip Seymour Hoffman objevil v Hamburku v divadelní hře asi dvacet let předtím, než si zahrál v tomto filmu, který se v Hamburku natáčel, v obou případech se Hoffman ubytoval ve slavném městském hotelu Atlantic.
- Celovečerní debut herečky Niny Hoss v anglickém jazyce.
- Sestavení prvotřídního hereckého obsazení, které ztvárňuje složitou síť postav obývajících svět filmu "Nejhledanější muž" (2014), bylo úspěchem režiséra Antona Corbijna. Producent Stephen Cornwell vzpomíná: "Anton byl mimořádně přesný v tom, kdo by podle něj měl hrát jednotlivé role. Téměř v každé situaci jsou to lidé, kteří ve filmu vystupují."
- Režisér Anton Corbijn pochválil hvězdu filmu Philipa Seymoura Hoffmana slovy: "Byl to obrovský muž".
- Hlavní natáčení tohoto snímku trvalo přibližně čtyřicet dní. Většinu z toho tvořilo třicet osm natáčecích dnů v Hamburku a na konci hlavního natáčení další dva dny v Berlíně.
- Noční klub, kde se Annabel Richterová (Rachel McAdamsová) a Issa Karpov (Grigorij Dobrygin) snaží setřást své pronásledovatele, se jmenuje "EGO" v německém Hamburku. Byl to nejznámější klub elektronické hudby ve městě, dokud nebyl v polovině roku 2014 uzavřen.
- Sám autor románů John le Carrůj několikrát navštívil natáčení a poskytl mu svou podporu a povzbuzení. Jako zkušený pozorovatel cesty ze stránek na filmové plátno le Carré věří, že jeho romány se musí vyvíjet, aby tuto transformaci úspěšně zvládly. Aby se tak stalo, le Carré rád udělá krok zpět.
- V závěrečných titulcích filmu se píše: "Na láskyplnou památku Philipa Seymoura Hoffmana a Simona Channinga Williamse". Hoffman si v tomto filmu zahrál hlavní roli, zatímco Williams byl producentem dvou filmových adaptací románů Johna le Carrého, tohoto filmu a dřívějšího filmu "Nepohodlný" (2005). V závěrečném titulkovém věnování další le Carrého adaptace, "Zrádce mezi námi" (2016), navíc stojí: "Na láskyplnou památku Simona Channinga Williamse."
- Pro mnoho herců a členů štábu, včetně režiséra Antona Corbijna a Philipa Seymoura Hoffmana, byl film "Nejhledanější muž" (2014) seznámením s romány Johna le Carrého. Hoffman poznamenal: "Jde o lidský a humánní příběh o vládách a špionážních organizacích, který se obvykle vypráví okázalým, romantickým stylem. Na tomto není nic romantického. Je tam, za což jsem rád, protože kniha je úžasná."
- Vůbec první filmová spolupráce Johna le Carrého s oběma jeho syny, Simonem Cornwellem a Stephenem Cornwellem. Druhá jmenovaná dvojice je producentem tohoto filmu, zatímco le Carré, kromě toho, že získal titul výkonného producenta, je autorem předlohy filmu, románu "Nejhledanější muž" (2008), stejně jako mnoha dalších špionážních románů. John le Carré se narodil jako "David Cornwell", jeho skutečné celé jméno zní "David John Moore Cornwell" a má stejné příjmení "Cornwell" jako jeho synové Simon Cornwell a Stephen Cornwell. "Noční recepční" (2016) se stal druhým společným dílem a "Zrádce mezi námi" (2016) třetím společným dílem synů s jejich otcem, který opět napsal i předlohy k oběma těmto dílům.
- Román Johna le Carra "Nejhledanější muž" vychází ze skutečného života Murata Kurnaze, muslimského tureckého občana, který legálně pobýval v Německu a který byl koncem roku 2001 zatčen v Pákistánu a s vědomím německé vlády uvězněn v rámci mimořádného vydávání (tzv. nepravidelného vydávání) na americké vojenské základně v Kandaháru v Afghánistánu a pět let ve vězeňském táboře Guantánamo Bay na námořní základně Guantánamo na Kubě.
- Producent Stephen Cornwell o příběhu filmu řekl: "Nejhledanější muž" (2014) "je zajímavý tím, že nemá žádného antagonistu. Je v něm spousta lidí, kteří všichni věří, že dělají správnou věc, ale jejich důvody jsou různé. Dostávají se do konfliktu kolem jednoho ústředního cíle, kterým je nejhledanější muž, kterého každý z nich vidí z jiné perspektivy a chce ho z jiných důvodů."
- Předposlední dokončený film zesnulého herce Philipa Seymoura Hoffmana.
- Philip Seymour Hoffman zemřel v New Yorku ve věku 46 let na otravu smíšenými drogami, týden po premiéře filmu na festivalu Sundance.
- Herec Philip Seymour Hoffman spolupracoval se scenáristou Andrewem Bovellem na ztvárnění postavy Gunthera Bachmanna, do níž se velmi vcítil. Hoffman řekl: "Tento film je o mnoha věcech, včetně toho, jak se země vypořádávají s terorismem. Ale je také o člověku, který dělá stále stejnou věc a dosahuje stejného výsledku. Máte pocit, že nemůže přestat. Opravdu má pocit, že se snaží udělat správnou věc, a myslím, že to tak vlastně je. Ale svět s jeho způsobem, jak se postarat o padouchy planety, nesouhlasí. Jeho tunelové vidění mě strašně vzalo. Prostě si myslel: "Tentokrát to vyjde a oni uvidí, že to vím, že to skutečně vím". To je těžký způsob života, být někým, kdo si myslí: 'Kdyby viděli to, co vidím já, tak to pochopí'. Ale oni mu to nikdy nedovolí a on tam pořád chodí. Trpí."
- Příběh tohoto filmu se odehrává v Hamburku. Autor románové předlohy John le Carrůj pracoval v 50. a 60. letech 20. století pro britskou rozvědku MI5 a MI6 a působil v Berlíně i Hamburku. Le Carré byl v Berlíně, když se stavěla Berlínská zeď, a v Hamburku působil jako konzul i agent.
- Při přestupu na linku U-Bahn na „Landungsbrücken“ na této trati je další stanicí „Baumwall“ a nikoliv „Reeperbahn“. Když se chcete dostat na „Reeperbahn“, musíte na „Landungsbrücken“ přestoupit na metro (S-Bahn) a jet v opačném směru o jednu stanici. Také je téměř nemožné, aby si s těmi dveřmi vlaku hráli tak, jak to udělali. při naskočení do U-Bahnu v „Landungsbrücken“ na této trati je další stanice „Baumwall“ a ne „Reeperbahn“. Když se chcete dostat na „Reeperbahn“, musíte na „Landungsbrücken“ sjet pod zem (S-Bahn) a jet jednu stanici opačným směrem. Také je téměř nemožné s těmi dveřmi vlaku provádět triky tak, jak to dělali oni.
- Na začátku filmu je titulek: "V roce 2001 Mohammad Atta vymyslel a naplánoval útoky z 11. září 2001 z přístavního města Hamburk v Německu..." Mohamed [správný zápis jeho jména] Atta odjel do Spojených států v červnu 2000 a do Hamburku se již nevrátil.
- Výraz Inša Alláh (je-li to vůle Boží) je výraz používaný v případě, který se teprve stane nebo se chystá stát, na rozdíl od toho, jak se Issa vyjádřil pro zprávu o bombovém útoku.
- Když se pan Brue blíží ve svém Mercedesu SL k Abdullahovu domu, je v zrcátku řidiče vidět červený výstražný trojúhelník, který naznačuje, že v mrtvém úhlu zrcátka jsou auta nebo jiné objekty. V dalším záběru je však vidět, že auto je na ulici jediné.
- Na složce i kartotéce související s bezpečnostní schránkou je uvedeno číslo 3148, ale Brue čte číslo nahlas jako 3448 a takto je číslo schránky uvedeno i v anglickém titulku.