Akční filmy existují od raných let kinematografie, velkými pionýry kaskadérských šíleností byli mistři němé grotesky. Od úsvitu širokoformátových blockbusterů v padesátých letech se filmové atrakce stříbrného plátna předháněly v tom, jaké vykutálenější popření bezrizikové inscenace nabídnou. Všichni Bondové, Jackie Chanové či Cruiseové dodávají anonymnímu řemeslu prestižní tvář, kterou ale léta bez ovací tvarují stateční kaskadéři, smělí komparzisté a samozřejmě tvůrci, chrlící ikonické momenty, s nimiž brnkají na nervy pojišťovnám. Deník The Sun zveřejnil průzkum firmy Samsung, v němž dva tisíce respondentů pátralo po dvacítce největších kaskadérských kousků kinematografie. Vítěz nepřekvapí stejně jako spousta dalších zmíněných veličin. Přece se však najde minimálně jedno neprávem zaprášené jméno, jež hlasující opomněli navzdory jeho nadčasovému a racionalitu dodnes zpochybňujícímu přínosu.
Články 74
Dvaašedesátiletý Tom Cruise nemá v úmyslu vysedávat u rybníčku a krmit labutě, místo toho stále posouvá své fyzické limity a také dle anonymních hollywoodských zdrojů v sobě pěstuje „komplex neporazitelnosti“. Nově to dokazuje také hojně sledovaný trailer k již osmé části Mission: Impossible s diskutovaným podtitulem Poslední zúčtování (Final Reckoning), kde představitel Ethana Hunta visí z letícího dvouplošníku. Objevily se nicméně zprávy, podle nichž Cruise přece jenom pokukuje po mladší náhradě, jíž má být jeho šestatřicetiletý parťák z hitu Top Gun: Maverick Glen Powell. Ten však vlastní angažování v nesplnitelných filmových misích bere s nadhledem.
Na světě existuje spousta blockbusterů, ale pak je tu ještě jejich speciální kategorie s patentem Toma Cruise. Herecký pardál, jenž nabral nejméně třetí kaskadérský dech, dává svým projektům u Paramount Pictures všechno. V případě druhého Top Gunu se jeho praktická píle a technické inovace splatily zlatem, s nedávno ještě neselhávající franšízou Mission: Impossible je to ale složitější. Po finančním krachu předražené sedmičky (Odplata) se osmý díl očekává s napětím, zvlášť po nyní třicetiměsíční produkci a zvěstech o 400milionovém rozpočtu. První našlapaná upoutávka zúročuje investované jmění do posledního centu a naznačuje, že tahle nesplnitelná mise bude opravdu tou poslední – svědčí o tom také nově stanovený podtitul Final Reckoning, tedy Poslední zúčtování.
Pravá noha patří na plyn a pedál musí ležet na podlaze. Tom Cruise se i po šedesátce řídí jednoduchou filosofií, již lze vztáhnout na filmový průmysl i na libovolné závodnické okruhy. A proč ne obojí naráz? Nestárnoucí hvězda zvládla po šestatřiceti letech osedlat kokpit stíhačky ve druhém Top Gunu a ve studiu Paramount Pictures hodlá protáčet miliardy i nadále. Nejenže osmý film z franšízy Mission: Impossible letitou produkcí šponuje rozpočet ke 400 milionům dolarů, ale s vidinou prázdných peněženek dnešních i nostalgických diváků možná vznikne také opožděný sequel k přehlížené závodní řachandě Tonyho Scotta Bouřlivé dny (Days of Thunder) z roku 1990.
Kam má ještě zajít, abychom všichni uznali, že běžný pud sebezáchovy je dvaašedesátiletému Tomu Cruiseovi cizí? Pro pokračující špionážní sérii Mission: Impossible se držitel dvou oscarových nominací naučil zadržovat dech na šest minut, lezl po stěně Burdž Chalífa, málem se zřítil z helikoptéry a na motorce skočil z vysokého útesu. Psí kusy provádí hlavně s letadly a aktuálně při natáčení osmé části usoudil, že s nezbytnou pomocí záchranných lan přemůže gravitaci. Zákulisní fotky z jednoho z nejdražších filmů všech dob, kam si Cruise odskočil záhy po fandění na Wimbledonu, ukazují hercův dosud nejriskantnější kaskadérský manévr.
Tom Holland a Tom Hollander jsou oba britští herci, oba byli tváří úspěšné filmové série od Disneyho a oba v jednu chvíli zastupovala stejná hollywoodská agentura. A přestože Holland, představitel Spider-Mana z kasovně rekordní marvelovské série MCU, je o 29 mladší než Hollander, jehož si můžeme pamatovat z Pirátů z Karibiku (Pirates of the Caribbean: At World's End) nebo sci-fi romantiky Lásky čas (About Time), účetní si rozdílu nevšimli. Staršímu herci tak cinkl email s prvním bonusem za tržební úspěch Avengers a z cifry, jaké se prý za celou svou kariéru nepřiblížil, se mu zamotala hlava.
Tom Cruise měl po úspěchu druhého Top Gunu, který v kinech vydělal téměř 1.5 miliardy dolarů celosvětově, našlápnuto k nejúspěšnějšímu období své kariéry. Další v pořadí byla sedmá mise s podtitulem Odplata – první část a vzhledem k tomu, že série díl od dílu rostla na tržbách, čekalo se, že sedmička když už ne pokoří, tak se aspoň přiblíží miliardě. Místo toho přišla studená sprcha.
Její jméno možná většině z vás zatím stále nic neříká, tvář však určitě znáte. Původem švédskou herečku Rebeccu Ferguson totiž nejde v poslední dekádě na filmovém plátně přehlédnout.
Stejně jako se za vydatné pomoci felčarů zbavuje vrásek a šedin, Tom Cruise odmítá stárnout také před kamerami. Coby Ethan Hunt se posedmé vydává na nesplnitelnou misi. Očekávaný snímek Mission: Impossible Odplata – první část znovu natočil a napsal Christopher McQuarrie a v kinech ho můžeme vidět s týdenním předstihem oproti původnímu plánu. Proti Huntovi a jeho věrnému týmu tentokrát stojí všehoschopná umělá inteligence, jejíž zdrojový kód na potopené ruské ponorce je klíčem k ovládnutí světa.
Dnes už je známe jako úspěšné franšízy, které lákaly a třeba stále ještě lákají do kin davy. Některé z nejúspěšnějších sérií filmové historie však začaly nenápadně a málokdo by při vstupu prvního filmu do kin tipoval, že se právě rodí „další velká věc“. V následujícím speciálu si představíme několik sérií, které začínaly s málem a skončily na vrcholu.