Zajímavosti 94
- Scénáristu a režiséra Christophera McQuarrieho můžete vidět v levém dolním rohu obrazovky v úvodním záběru na vlakové nádraží.
- Tom Cruise a Christopher McQuarrie připsali úspěch filmů Marvel na vrub rozhodnutí natočit další seriálovou misi: Impossible a přiměli postavy z předchozích filmů, aby se vrátily a vytvořily sdílený vesmír.
- V první scéně s Ilsou je klíč od Ethanova pouta připevněn na klíčenku s králičí nohou pro štěstí. Ve filmu Mission: Impossible III byla "králičí packa" krycím názvem pro biologickou zbraň, po které pátral padouch ve filmu.
- Když Ethan a Ilsa sjíždějí ve Vídni po střeše, Ethan se málem převrhne, ale Ilsa ho zadrží. Klouzání ze střechy je poctou filmu Mission: Impossible III (2006), kdy Ethan v Šanghaji sklouzne ze střechy a málem se převrátí.
- Jedná se o druhý díl "Mission: Impossible", který bude uveden v IMAXu. Mission: Impossible - Ghost Protocol (2011) je první. Přestože v Ghost Protocol byly scény natáčeny kamerami IMAX, v Rogue Nation tomu tak není.
- Letoun A400M, který byl ve filmu použit, byl vyroben ve španělské Seville a pro natáčení byl speciálně dopraven do Velké Británie. Shodou okolností z tohoto města pochází i herec Mateo Rufino, který hraje pilota A400M.
- Podruhé od roku 2006 se filmová série James Bond a Mission: Impossible byl uveden ve stejném roce. Mission: Impossible III (2006) a Casino Royale (2006) byly uvedeny ve stejném roce a Spectre (2015) a tento film byly uvedeny v roce 2015. V letech 2006 a 2015 jsou herci, kteří ztvárňují hlavní postavy v jednotlivých sériích, stále stejní: Tom Cruise jako Ethan Hunt a Daniel Craig jako James Bond.
- Když Ethan Hunt na začátku filmu volá do IMF, použije kód "Bravo Echo One One" (nebo BE11), což je zrcadlový obraz čísla 1138, které se proslavilo jako opakující se McGuffin ve filmech George Lucase. Jedná se o stejný kód, který Ethan použil v první misi: Impossible (1996), když po pražské misi volá Kittridgovi.
- Společnost Microsoft nabízí mnoho produktů, například XBOX One s hrou Halo, několik telefonů se systémem Windows a tabletů Microsoft Surface.
- V původní hře Mission: Syndikát byl v podstatě krycí název pro americké gangstery.
- Sekvence, v níž Tom Cruise visí z boku letadla, trvala v zimě čtyři dny a při kratším denním světle trvalo natáčení jen 24 hodin, jak uvádí komentář na Blu-ray s Tomem Cruisem a režisérem.
- Michael Giacchino se k hudbě k filmu nevrátil kvůli termínovému konfliktu s Jurským světem (2015).
- Tom Cruise a scenárista a režisér Christopher McQuarrie se v komentáři k filmu smějí okamžiku, kdy Ethan na střeše budovy opery rychle sundá Ilsiny boty. Podle nich je tento okamžik tak rychlý a nevyjadřuje, jak obtížné bylo navrhnout pro Rebeccu Fergusonovou boty na míru pro tento záběr, protože "dámské vysoké podpatky se jen tak nesklouznou".
- Joe Kraemer byl najat, aby pro film složil hudbu. S Tomem Cruisem a Christopherem McQuarriem spolupracoval také na filmu Jack Reacher: Poslední výstřel (2012).
- Arcizloduch Solomon Lane nosí šedý kabát Nehru, klasický znak úhlavního nepřítele Jamese Bonda Ernsta Stavro Blofelda, který stál v čele SPECTRE, podobné ďábelské organizace jako Syndikát. Verze Blofeldovy skupiny ve filmu Spectre (2015) byla uvedena ve stejném roce jako tento film.
- Když se Ethan a Ilsa setkají na vlakovém nádraží, hala použitá při natáčení není vlakové nádraží, ale hala výstaviště ExCel v Londýně. Záběry vlaků a nástupišť byly vloženy do míst, kde se nacházejí velké dveře do výstavních hal.
- Když Stickell najde Ilsu Faustovou, hned poté se objeví jakýsi profil, který ji ukazuje jako vyřazenou. Datum narození (19. října 1983), odstín očí (modré) a výška (175 cm) odpovídají Rebecce Fergusonové. Na košili má vyražený erb s heslem z Podvazkového řádu.
- Scény s A400M se natáčely na základně RAF Wittering ve Velké Británii.
- V úvodu scény plesu je v exteriéru Blenheimského paláce ve Woodstocku v hrabství Oxfordshire jasně vidět stříbrný Aston Martin DB5 zaparkovaný na předních místech. Vzhledem k tomu, jak je tento vůz vzácný a jak vyniká mezi všemi ostatními tmavě zbarvenými automobily, mohlo by jít o zábavný odkaz na Jamese Bonda, neboť kromě špionážního žánru Mise: Impossible, je součástí děje tohoto filmu také britská tajná služba, která je aktivní právě v této scéně. Další zajímavou shodou okolností je, že ve stejném roce, kdy se natáčel Národ grázlů, bylo oznámeno stejné místo natáčení filmu o agentovi 007 Spectre (2015).
- Videohra, kterou Benji hraje, je Halo 5: Guardians (2015), sedmá hra ze série Halo. Vydání hry Halo 5 bylo naplánováno na říjen 2015, tedy tři měsíce po uvedení filmu.
- Jedná se o druhý díl "Mission: Impossible", ve kterém se objevuje výrazný product placement BMW, zejména BMW řady 3 z roku 2016.
- První vydání filmu se záběry z nové 6,5K kamery Arri Alexa 65, která byla použita k natáčení podvodní sekvence. Další filmy, jako například REVENANT Zmrtvýchvstání (2015), Snowden (2016) a Alenka v říši divů: Za zrcadlem (2016), se s touto kamerou natáčely jako první, ale do kin byly uvedeny později.
- Letadlo, do kterého Ethan Hunt naskočí na začátku filmu, je Airbus A400M. V době natáčení filmu byl dodán pouze tucet těchto strojů, které měly nahradit letouny C-130 Hercules, a havárie při zkušebním letu ve Španělsku, při níž zahynula celá posádka, program ještě více zbrzdila.
- Přestože je Zhang Jingchu na začátku filmu v hlavní roli, má na plátně pouhé dvě věty a 30 vteřin.
- Podle Grega Morrise, který ztvárnil Barneyho v původním filmu Mission: Impossible (1966), v původním seriálu fungovaly většinou všechny pomůcky, kromě masek. Nyní je většina gadgetů čistě fiktivní a masky mají blíže k realitě.
- Argentinský skladatel Lalo Schifrin, který napsal skladbu Mission: Impossible (1966), vytvořil také orchestrální aranžmá pro koncerty "Tří tenorů", díky nimž se "Nessun Dorma" (která zazněla v tomto filmu) stala mezinárodním popkulturním fenoménem.
- V původním scénáři měl Ethan Hunt zadržet dech pod vodou na 4 minuty. Cruise na tento kaskadérský kousek trénoval a zjistil, že ho dokáže udržet až 6 minut, a tak se Christopher McQuarrie rozhodl scénu ještě prodloužit.
- Všichni klaďasové ve filmu jezdí auty BMW (kromě scény v Maroku, kde William Brandt a Luther Stickell řídí Land Rover Defender). Záporáci jezdí buď v Audi, Mercedesu, Range Roveru nebo Cheveroletu Suburbane. S výjimkou scény s motocyklovou honičkou jsou všechny motocykly BMW S1000RR.
- V prvních propagačních materiálech je uvedeno: "McQuarrie však na základě arbitráže vedené sdružením amerických scenáristů obdržel výhradní titul za scénář a o titul za příběh se podělil s Drewem Pearcem.
- První film z této série, ve kterém se Ethan Hunt (Tom Cruise) a hlavní antagonista (Sean Harris) nedostanou do žádného fyzického kontaktu.
- Když Ethan Hunt zmiňuje letadlo s 236 lidmi na palubě, které beze stopy zmizelo nad Pacifikem, odkazuje tím na let MH370 společnosti Malaysia Airlines, který zmizel 8. března 2014.
- Na snímcích vozu Audi ze smrtelné nehody v Turecku je ve skutečnosti auto norského lyžařského mistra světa Pettera Northuga. Po jízdě pod vlivem alkoholu bylo jeho Audi ve špatném stavu, ale Northug i druhá osoba v autě utrpěli lehká zranění. Northug z místa nehody utekl do svého nedalekého domu, kde byl později zatčen a později odsouzen za řízení pod vlivem alkoholu.
- Konstrukce, které se Ethan Hunt chytí, když letadlo, do kterého naskočí, vzlétne, je "nasaditelná přepážka". Jejím účelem je poskytnout výsadkářům při seskoku okamžitý prostor, aby se dostali pryč od mohutného letadla dříve, než je zachytí tryskový proud. Nemá však otvory, jaké jsou vidět ve filmu, takže ve skutečnosti by se nebylo čeho přidržet.
- Během úvodní znělky, kde se ukazují části nadcházející mise, můžete vidět velmi rychlý záběr na černý list se zlatým nápisem (Impossible Mission Force), který se používal v původním seriálu, když se na začátku každé epizody vybíral tým.
- Terminál v podvodním trezoru, do kterého se Ethan potřebuje dostat, má číslo 108. Toto číslo se objevuje ve většině filmů společnosti Bad Robot, nejznámější je asi ve filmu "Ztraceni"(2004), kde bylo součtem nechvalně známé posloupnosti čísel (4, 8, 15, 16, 23, 42).
- Tom Cruise v jednom rozhovoru prozradil, že při dýchacích cvičeních, která prováděl pro scénu podvodní loupeže, občas zapomínal dýchat, když mluvil.
- Myšlenka synchronizace výstřelu s určitým momentem hudební partitury během živého vystoupení je převzata z Hitchcockova filmu "Muž, který věděl příliš mnoho" (1956).
- Jedná se o první "Mission: Impossible", ve kterém se neobjevuje scéna "skoč a pověs se", která se proslavila ve filmu "Mission: Impossible" (1996). Ethan Hunt ji provedl v "Mission: Impossible II" (2000) a "Mission: Impossible III" (2006), zatímco Brandt ji předvedl ke konci filmu "Mission: Impossible – Ghost Protocol" (2011).
- Tom Cruise je v tomto filmu jen o pět let mladší než Jon Voight v první "Mission: Impossible" (1996).
- Tom Cruise měl hrát Napoleona Sola ve filmu "Krycí jméno U.N.C.L.E." (2015), ale kvůli tomuto filmu od toho upustil. Cruisův náhradník Henry Cavill později s Cruisem spolupracoval ve filmu "Mission: Impossible - Fallout" (2018).
- Toto je čtvrtý film s Tomem Cruisem, který napsal a/nebo režíroval Christopher McQuarrie. Prvními třemi byly "Valkýra" (2008), "Jack Reacher: Poslední výstřel" (2012) a "Na hraně zítřka" (2014).
- Hlavní operní téma ve filmu se jmenuje "Nessun Dorma" z opery Turandot od Giacoma Pucciniho, která se objevuje i ve scéně atentátu. Neoficiálně se také stává Ilsiným tématem ve filmu, několikrát se objeví ve scénách mezi ní a Ethanem a je začleněna do závěrečné hudební znělky na soundtracku "Finale and Curtain Call" od Joe Kraemera (než se vyvine v klasické téma Mission: Impossible).
- V kině IMAX je k dispozici film Mission: Impossible místo běžného odpočítávání v IMAXu, které je před každým filmem.
- Podtitul filmu (Rogue Nation) způsobil malý konflikt mezi společnostmi Paramount Pictures a Disney, která ve stejnou dobu oznámila svůj spin-off Star Wars, "Rogue One: Star Wars Story" (2016). Obě produkční společnosti dospěly k dohodě: výměnou za použití názvu nebude společnost Disney propagovat ani vydávat žádné propagační materiály svého vlastního filmu, dokud nebude uveden film společnosti Paramount.
- V rozhovoru pro The Q&A s Jeffem Goldsmithem Tom Cruise uvedl, že šedý oblek, který má na sobě během úvodní sekvence s letadlem, je přímou poctou sekvenci s letadlem ve filmu "Na sever severozápadní linkou" (1959), kde Roger Thornhill nosí podobně barevný oblek.
- Jeremy Renner má ještě jednu "Mission: Impossible."
- Benedict Cumberbatch byl prvním hercem, o němž se uvažovalo jako o představiteli záporáka.
- Film byl dokončen 18. července 2015 ve dvě hodiny ráno, tedy necelé dva týdny před premiérou.
- Děj filmu bylo velmi obtížné rozvinout. Tom Cruise a Christopher McQuarrie přiznali, že když se film začal natáčet, neměl scénář. Když začali natáčet, měli naplánované jen hlavní akční sekvence. Například sekvence podvodní loupeže byla načrtnuta od začátku do konce, ale co Ethan vlastně krade, se během natáčení nevědělo. Některé scény s důležitou expozicí byly napsány už během natáčení. Původně byl k napsání scénáře najat Drew Pearce, když byl film v srpnu 2013 oznámen, ale v květnu 2014 ho nahradil Will Staples. Staples byl poté propuštěn, když v srpnu téhož roku začala produkce, a Christopher McQuarrie se ujal psaní scénářů během natáčení, přičemž předchozí scénáře byly zřejmě z velké části ignorovány nebo vyhozeny. V únoru 2015 musela být produkce zastavena, aby McQuarrie a Cruise mohli přepracovat příběh a závěr filmu. Není známo, kolik toho Pearce a Staples pro film napsali, ani kolik z jejich obsahu se dostalo do výsledného filmu, ale Pearce byl za příběh uznán a McQuarrie je uveden jako scenárista.
- Producenti filmu původně chtěli "Mission: Impossible – Ghost Protocol" (2011) režiséra Brada Birda, aby se vrátil k režii pokračování filmu. Bird však nabídku odmítl, aby mohl natočit film "Země zítřka" (2015). Na žádost Toma Cruise pak producenti filmu přivedli Christophera McQuarrieho.
- Jessica Chastainová byla první volbou pro hlavní ženskou roli, ale odmítla ji, protože se jí nelíbila vyhlídka, že by musela strávit až šest měsíců přípravou na roli. Po filmu "Nevědomí" (2013) je to podruhé, co odmítla roli ve filmu s Tomem Cruisem. Rebecca Ferguson byla jednoznačně druhou volbou, protože se studiu, Cruisovi i Christopheru McQuarriemu líbila její práce v miniserii "Bílá královna" (2013).
- Album, o kterém Tom Cruise a Hermiona Corfieldová diskutují v obchodě s deskami, je album Theloniouse Monka "Thelonious Monk & John Coltrane" z roku 1957, které vyšlo na značce Riverside (na něm hrají Monk, Coltrane a Shadow Wilson na bicí).
- Tom Cruise a Ving Rhames jsou jedinými herci, kteří se objevili ve všech šesti filmech.
- Paula Patton a Maggie Q si měly zopakovat své role z filmu "Mission: Impossible - Ghost Protocol" (2011): "Mission: Impossible III" (2006). Obě herečky však z projektu odstoupily kvůli termínovému konfliktu.
- Krátká scéna, v níž se Ilsa uprostřed akční sekvence zastaví, aby si sundala boty na vysokém podpatku, byla v recenzích vyzdvihována pro svou realističnost, zejména ve světle právě uvedeného filmu "Jurský svět (4)"(2015), který byl kritizován, protože Bryce Dallas Howardová strávila většinu akčního filmu doslova běháním na podpatcích před dinosaury. Dokonce se objevil nápad vyzdvihnout tuto scénu v propagačních trailerech a televizních spotech, ale Tom Cruise a Christopher McQuarrie to odmítli s tím, že "nejde o to, aby se vykrucovali".
- Film přímo navazuje na předchozí film "Mission: Impossible – Ghost Protocol" (2011), který končí tím, že Ethan připravuje svůj tým na vyšetřování Syndikátu, záhadné, antagonistické organizace tohoto filmu.
- Při tréninku na podvodní scénu dokázal Tom Cruise zadržet dech pod vodou na šest minut.
- Původní datum vydání bylo stanoveno na 25. prosince 2015. Studio Paramount Pictures však datum premiéry posunulo na 31. července, aby se vyhnulo konkurenci filmů "Spectre" (2015) a "Star Wars: Síla se probouzí" (2015).
- Krycí jméno Ethana Hunta ve filmu je "Bravo Echo 1-1", stejně jako v první "Mission: Impossible" (1996). Telefonát byl záměrně natočen převážně z Brandtovy strany, na rozdíl od telefonátu v prvním filmu, který byl natočen výhradně z Ethanovy perspektivy, čímž diváci získali plnohodnotný pohled na nouzový postup IMF z obou stran.
- Syndikát, tajná zločinecká organizace, která se ve filmu objevuje, byl pravidelným protivníkem v původní "Mission: Impossible" (1966). Byli také krátce zmíněni v závěrečné scéně filmu "Mission: Impossible – Ghost Protocol" (2011). Vzhledem k tomu, že filmová série navazuje na televizní verzi, teoreticky se pravděpodobně jedná o stejnou skupinu, případně o nástupnickou skupinu používající stejné jméno.
- Jedná se o první "Mission: Impossible", ve kterém je každý člen týmu IMF Ethana Hunta veteránem alespoň jednoho předchozího dílu série.
- Toma Cruise při natáčení jednoho ze záběrů visícího z letadla zasáhl do těla malý kamínek. Cruise tvrdil, že náraz bolel tak silně, že si byl jistý, že se těžce zranil, a bál se podívat, jakmile záběr skončil. Naštěstí se mu kamínek pouze zapíchl do oděvu a byl překvapen, jak byl malý.
- Ethan dostane svůj nový úkol na dlouhohrající vinylové desce. To byl jeden z prvních způsobů, jak získat nové mise z "Mission: Impossible" (1966).
- Koordinátor kaskadérů řekl Simonu Peggovi, že Tom Cruise bude všechno řídit, protože nemá lepšího řidiče, než je on.
- Tom Cruise byl během natáčení tohoto filmu šestkrát zraněn.
- Tom Cruise v jednom z rozhovorů uvedl, že měl v úmyslu provést kaskadérský kousek zavěšený na Airbusu A400M, aby překonal sám sebe po kaskadérském výstupu na Burdž Chalífu ve filmu "Mission: Impossible – Ghost Protocol" (2011). Jeho nápad však vyvolal námitky posádky kvůli bezpečnosti. Sám je certifikovaným pilotem a chtěl si vyzkoušet, jaké to je být na křídle nebo na boku letadla. Hlavní překážkou při natáčení by byly nárazy ptáků a odpor větru na přistávací dráze. Pro zachycení akce byl postaven speciální rám pro kameru odolný proti větru, který byl připevněn na levé křídlo letadla. Dalším velkým problémem by bylo udržet Cruiseovy oči otevřené v přítomnosti rychlého větru a částic z ranveje, proto jeho oční specialista navrhl speciální čočku, která dokáže zakrýt celou oční bulvu. Kaskadérský kousek byl natočen v osmi záběrech. Christopher McQuarrie se velmi obával, že by herec mohl náhle zpanikařit, ale Cruise ho ujistil, že natáčení nepřeruší, dokud nebude kaskadérský kousek dokončen.
- Sekvenci, v níž Ethan Hunt vyleze na vnější stranu letícího letadla (Airbus A400M), předvedl Tom Cruise bez použití vizuálních efektů nebo kaskadéra. Chvílemi byl zavěšen na letadle ve výšce pěti tisíc metrů.
- Ethan spustí stopky celých 20 sekund před vstupem do vody v chladicím systému. Není to příliš přesný způsob, jak změřit, kolik času mu zbývá.
- Veškerá voda, která se přivádí do chladicího systému a která přivádí Ethan do komory, musí také někde stejným průtokem odtékat. Když se průtok znovu spustil, měl být v bezvědomí vyplaven z komory.
- Detektory kovů by pouze zabránily infiltrátorům v používání kyslíkových nádrží vyrobených z kovu. Stačilo by vyrobit nějaké z plastu. Musely by vydržet jen několik minut, takže by nemusely obsahovat velký přetlak, tudíž by nemusely být příliš silné.
- Ve Vídni Benji vystupuje z U-Bahnu na stanici Schottenring. Zatímco dostává pokyny od Ethana, je vidět, jak jede po dvou eskalátorech nahoru a nakonec se vynoří na stanici Karlsplatz, což je jiná stanice u budovy Opery.
- Během honičky na motocyklech, která se údajně odehrává v Casablance, se některé lokace natáčení ve skutečnosti nacházejí v Rabatu (zejména vnější zeď Kasbah Oudaias). Hned poté, během dramatické havárie při couvání, přistane auto na náměstí před mešitou Hassana II. v téměř 100 km vzdálené Casablance.
- V opeře Benji použije zařízení k otevření zámku. Zámek je cylindrický a displej zařízení to správně zobrazuje.Později Ethan použije stejný typ zařízení k otevření zadlabacího zámku, avšak na displeji se zobrazí, že se otevírá zámek cylindrický.
- V různých scénách honiček v Londýně se zdá, že řidiči, včetně policejního vozidla, řídí vozidla, která mají volant na levé straně jako americká vozidla.
- Na začátku, během scény v letadle, je letadlo ruské, pokyny, které Benji čte, jsou v ruštině, a přesto, když pilot letadla manipuluje s přístroji v kokpitu, jsou všechny nápisy v angličtině.
- (57:25) Když si Benji zkouší masku před zrcadlem, které ve skutečnosti není zrcadlem, ale jen skleněným oknem, muž, který hraje jeho "obraz", s ním není synchronizován. Jeho "obraz" má ruce na nižší úrovni a zároveň se dotýká jeho tváří.
- Pouliční scény po natáčení v Opeře se mají odehrávat ve Vídni, ale z pouličních značek a označení je zcela zřejmé, že se ve skutečnosti natáčely ve Velké Británii, a v jednu chvíli je vidět, jak záchranná vozidla projíždějí kolem koktejlového baru Be At One, což je řetězec pouze ve Velké Británii. O několik záběrů později projíždějí Ethan, Ilsa a Benji také kolem pobočky Bank of China, která se nachází vedle Bank of England v londýnské City.
- Když motocyklový zabiják obklíčí Ethana a Benjiho v převráceném autě, William Brandt jim zachrání život tím, že do zabijáka narazí svým autem. Náraz motorkáře vymrští do vzduchu a pravděpodobně ho zneschopní nebo zabije. Brandtovo vozidlo se však zastaví jen několik centimetrů od místa, kde stál motorkář, a za autem není slyšet žádné skřípění brzd ani stopy po pneumatikách. Nebylo by možné, aby Brandtovo vozidlo jelo dostatečně rychle na to, aby muže při nárazu zneškodnilo a zároveň zastavilo přesně na stejném místě nebo v jeho blízkosti.
- Když BMW proletí bránou dozadu, brána exploduje o půl minuty dříve, než do ní auto narazí.
- V úvodu filmu je uvedeno, že se odehrává v Minsku v Bělorusku, kde Ethan Hunt pronásleduje vojenské dopravní letadlo a během startu se drží dveří. Když letadlo nabírá výšku, je v dálce vidět silnice a provoz je vidět, že se jezdí vlevo, což naznačuje, že se natáčelo ve Velké Británii. V Bělorusku se jezdí vpravo podobně jako ve zbytku kontinentální Evropy.
- Když Ethan přijme hovor od +0 (Lane), je to správně, když používá telefon Lumia 930, ale když mluví s Lane, drží telefon špatně (vzhůru nohama). Reproduktor na zadní straně telefonu Lumia je viditelný, když ho drží, a u tohoto konkrétního telefonu je reproduktor ve spodní části zadní strany telefonu, takže telefon je vzhůru nohama.
- Při vstupu do budovy s chladicím systémem Ethan rozbije skleněné okno vibračním nebo zvukovým zařízením. Na předchozím detailním záběru jsou ve skle vidět kovové dráty pro vyztužení, které také vytvářejí šachovnicový vzor. Tento drát není tímto způsobem zničitelný.
- Když Benji identifikuje jednoho z nepřátelských agentů z incidentu ve vídeňské opeře, Ethan řekne, že agent je členem KSA, německé rozvědky. KSA (Kommando Strategische Aufklärung, Velitelství strategického průzkumu) je komunikační zpravodajská složka ozbrojených sil a vzhledem k povaze jejich úkolů ji lze považovat za "rozvědku". Tato větev však nemá polní operativce, jak je zobrazeno ve filmu.
- Benji označuje rakouského kancléře za hlavu státu, ačkoli ve skutečnosti je hlavou vlády. Hlavou státu je prezident.
- Ethan se zmínil, že v letadle, které zmizelo, byl tajemník Světové banky. Měl to být prezident Světové banky, nic takového jako tajemník Světové banky neexistuje.
- V úvodní scéně, kdy jsou dělostřelecké granáty nakládány do letadla, je na vnější straně každého granátu vidět symbol biologické války. Když Ethan Hunt dostává hlášení, je uvedeno, že střely obsahovaly nervově paralytickou látku VX, což je chemická bojová látka.
- Árie "Nessun Dorma" se zpívá ve třetím, nikoli v prvním dějství Turandot.
- Ve světelné centrále Vídeňské opery (asi ve 28. minutě) nařídí režisér techničce, aby zapnula předvolbu pro první dějství, načež posune dva fadery na pultu nahoru. Přednastavení je funkce, která automaticky přivádí fadery do definovaných pozic, takže se měly samy od sebe posunout.
- Při používání telefonního automatu Ethan nařídí na druhém konci, aby se "zabezpečil". K tomu musí být oba konce zašifrované. Pokud jeden konec používá veřejný telefon bez šifrovací funkce, není možné jej zabezpečit.
- Skafandr, který ukazuje saturaci krve kyslíkem a který měl Hunt na sobě, když pronikal do ponořeného datového centra v Maroku, vykazuje nereálné hodnoty. Při pravidelném dýchání je hladina kyslíku v krvi vždy kolem 100 %, takže dva nebo tři hluboké nádechy nevyvolají výrazné zvýšení, jak je ukázáno ve filmu. Také po pětiminutovém zadržení dechu hladina kyslíku v krvi nikdy neklesne pod 70 %.
- Když opera Turandot začíná, zdá se, že na půdě jeviště probíhá nepřetržitá akční sekvence honiček a bojů, která trvá asi pět minut, ale během téže doby se odehrává více než hodina a půl opery až do okamžiku, kdy se zpívá Nessum Dorma, nemluvě o tom, že se zpívá po přestávce.
- Během honičky na motorkách, když jedou do kopce, se světla na Ilsině motorce změní na jinou stranu. Ve většině záběrů je kulaté světlo na jezdcově pravé straně, ale v jednom záběru byl film zjevně překlopen a kulatý světlomet je na Ilsině levé straně.
- Po útěku z vodou chlazené nádrže má Ilsa na sobě tílko a podprsenku s oběma viditelnými ramínky na ramenou. Když se otočí, aby se převlékla z mokrého oblečení, tílko si sundá a podprsenku nemá.
- Během honičky na kole, když jsou Ethan a Benji v autě, ale ještě předtím, než se Ethan zeptá, jestli má zapnutý bezpečnostní pás, se Benjiho bezpečnostní pás střídavě zapíná a vypíná.