Biografické historické drama Muž, který stál v cestě, pojednávající o proreformním komunistovi Františku Kriegelovi, vstoupí do tuzemské distribuce ve čtvrtek 25. května. Ten se jako jediný z československé delegace v Moskvě roku 1968 podmítl podepsat pod protokol legitimizující takzvaný dočasný pobyt sovětských vojsk na našem území. Ve filmu režiséra Petra Nikolaeva a scenáristy Ivana Fíly se v hlavní roli Františka Kriegela představí Tomáš Töpfer.
Články 20
Vzácně se v tuzemském komediálně laděném mainstreamu urodí titul, který vyčnívá nad trsy žánrových souputníků snažících se jakýmkoli způsobem zaujmout publikum. Takže ve výsledku i recenzent musí ocenit solidní filmařinu, kvalitní herce, propracované dialogy, absenci product placementu a zajetých klišé. Na to, co se podařilo Deníčku moderního fotra (2021) a částečně i komerčnímu hitu Prvok, Šampón, Tečka a Karel (2021), navazuje Střídavka režiséra Petra Nikolaeva a scenáristky Lucie Konečné, kterou nyní uvádí Netflix.
František Kriegel (1908–1979) byl jediný člen československé delegace, který odmítl podepsat takzvaný Moskevský protokol (zjednodušeně zřeknutí se dosavadního politického uvolnění v zemi) bezprostředně po okupaci Československa v srpnu 1968. Přední osobnost pražského jara veřejně vystoupila proti normalizaci a později podepsala Chartu 77. Kriegel se stal symbolem odvahy a svědomí národa a roku 2015 ho prezident Miloš Zeman vyznamenal in memoriam Řádem Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy. O Kriegelovi vzniká celovečerní film, který by měl do českých kin vstoupit příští rok.
Tento týden vstoupil do tuzemských kin český krimi thriller Petera Bebjaka Stínohra, v němž si zahráli Milan Ondrík, Hynek Čermák nebo Jan Jankovský. Pokud vás film zaujal, nabízíme vám jedenáct tipů na podobně laděné domácí snímky, které aktuálně najdete na Netflixu a na dalších v Česku dostupných streamovacích službách.
Smutnou zprávu potvrdil pro CNN Prima News hereččin syn Josef Abrhám mladší. Princezně českého filmu bylo šedesát osm let.
10. června 1942 byla po úspěšném atentátu na válečného protektora Reinharda Heydricha vyhlazena středočeská obec Lidice (a následně též Ležáky). Dnes večer v televizi dávají snímek režiséra Petra Nikolaeva, který o tragické události pojednává. Pojďme si jej připomenout v původní recenzi z roku 2011. PŮVODNÍ TEXT: "V Boha věřím, ale vůbec mu nerozumím." Největší tragédie moderních českých dějin, která ohromila a dojala svět, konečně na filmovém plátně. Ve strhujícím, ale také překvapivě cudném snímku. Slzy neždímá, "jen" vypráví.
Po hodně dlouhé době se ke slovu znovu hlásí filmový projekt pojednávající o odbojové skupině bratří Mašínů, která se na začátku 50. let minulého století probojovala přes komunistické Československo a NDR do západního Berlína.
Premiéra komediálního dramatu Po strništi bos (2017) Jana a Zdeňka Svěrákových se blíží. Syn Jan opět režíroval podle scénáře a vzpomínek svého otce příběh, který je vyprávěn dětskou duší, ale míří na dospělé diváky. Jak se Janu Svěrákovi režírovali dětští neherci ve filmu, který předchází Obecné škole (1991)? Proč si vybral do role Edova otce Ondřeje Vetchého? Více v rozhovoru.
Režisér Petr Nikolaev (na fotce vpravo) chystá s producentem Jiřím Prušou velkofilm o československých legionářích, kteří na konci 1. světové války ovládli Transsibiřskou magistrálu a odolávali ruským revolucionářům. Nikolaev chce filmem, jehož rozpočet je odhadován na 100 milionů korun, splatit dluh odvaze a odkazu statečných mužů. Ostatně, jedním z nich byl i režisérův dědeček. "Dlouho jsem chtěl převést legionářskou epopej do filmu. Se stoletým výročím první světové války mi došlo, že už není na co čekat," říká autor filmů Báječná léta pod psa, Lidice, Příběh kmotra nebo Vybíjená. Přinášíme rozhovor, který vznikal na letišti Novosibirsk, na závěr putovní cesty za odkazem československých legionářů v Rusku.
Pětice filmů láká do kina. Tak schválně - vyhraje to u vás robůtek Chappie (2015), nostalgická komedie Vybíjená (2015), horor Vzkříšení démona (2015), drama My jsme nejlepší! (2013) nebo obnovená premiéra kultovního Perného dnu (1964)?