House of Cards je jako moderní Macbeth... všechno se pomalu hroutí, stejně jako v Shakespearovo hrách a všechno se pomalu rozpadá, stejně jako domeček z karet.
Ač jsem se strašně bál délky a počet kapitol, musel jsem se už taky na tento skvost podívat. Musí být velice těžké natočit politický seriál, aby zabavil i normální diváky, kteří (jako já) politiku tolik nesledují. Ovšem je tady toho mnohem víc. Máme tu opilce, děvky, drogy, nelegální činnosti, spoustu osobních problémů, korupce a dokonce i mrtvoly. Ta politika je tady samozřejmě nejrozsáhlejší, ale ne až tak tolik jak jsem očekával. V prvních sérií se nejvíc řeší nové zákony, reformy a školství. Jinak je tu spoustu jiných věcí. Největší zásluhu na pozornosti seriálu má bezesporu Kevin Spacey. Je to záporák, což je absolutně super. Kdybych to věděl dřív, podíval jsem se už dávno. Často se děje to, že k vám přímo samotný herec promlouvá do kamery. Nejdřív jsem si říkal, jak je to trapné a otravné, ale potom jsem se začínal těšit, jakou zmrdovinu nám chce zase povědět. Je to vážně borec. Některé jeho scény jsou až neuvěřitelně mrazivé. Jde z něj respekt jak svině. Buď mu budete fandit nebo naopak nenávidět. Jediné, co mi na něm vadí jsou jeho nechutné úchylky. Naštěstí miluje aspoň žebírka. Potom tu máme jeho manželu Claire. Ta je hodně v pohodě. Málokdy mi takhle seriálová manželka hlavního hrdiny nevadí. Tvoří spolu opravdu dokonale nebezpečný tým. Hlavně jejich společné večerní okamžiky při zapálené cigaretě, to jim fakt žeru po každé. Jinak i ostatní postavy jsou výborně napsané a zahrané. Krásně si jde všimnout, že se politici (spíš herci) chovají jinak před médii, mocnějšími lidmi, nebo přímo v Bílém domě a různě jinde. Taky se rozhodně připravte na spoustu politického slovíčkaření. Za zmínku stojí i hudba. Kdykoliv budu mít chuť na politickou atmosféru, vzpomenu si na pěkné skladby pana Jeffa Beala. Seriál má i hodně větších mínusů, ale už se mi je nechce psát (byly by to spoilery), když tak jsem je napsal do komentářů u sérií zvlášť. I když to nikdo nečte :D Ale jedna z větších věcí mě přece jenom štve, že mi to často přijde přehnané, co šíleného se tam v pohodě děje. Nebo jsou nějaké pozdější série už moc natahované, že se tam řeší celou dobu to samé. Každopádně bude to znít asi blbě, ale kdybych byl Američan, bavilo by mě to určitě stokrát více. 91/100
90% - Nejdříve jsem neočekával, že by mě tahle show mohla nějak zvlášť extra bavit, opak je ale pravdou a tahle politická "hra o trůny" mě nadchla. Kevin Spacey je opravdu senzační herec a celý seriál si naprosto krade pro sebe, je to jeho show a vy si užíváte hlavně jeho perfektně napsané monology, kterými promlouvá přímo k divákovi, a dialogy s ostatními postavami, které jsou taktéž velmi povedené. Cesta Francise Underwooda k moci v Bílém domě je od začátku strhující a epická, a to tam nemusí být jakékoliv akční scény. I tak to prostě baví, asi ne každého, ale mě to chytlo. První čtyři série nastavily laťku ohromně vysoko a já se nestačil divit tomu, kolik se toho tam děje a jak hlavní antihrdina, který je přesným opakem člověka, který by měl být na tak vysoké pozici, je stále mocnější a i přes špatné věci, které dělá, mu prostě fandíte. Pátou řadu jsem považoval za menší zakopnutí v kvalitě a doufal jsem, že se to napraví. Pak ale přišlo naprosté dno. Kvůli kontroverzním skandálům byl Kevin Spacey z natáčení šesté řady vyhozen a jeho bohatá herecká kariéra byla tímto prakticky ukončena. Za mě je ale naprosto nepochopitelné myšlení tvůrců, kteří se rozhodli pokračovat dále i bez hlavního tahouna, o kterém to všechno bylo, a přenechat žezlo jeho seriálové ženě, kterou ale jinak skvěle hraje Robin Wright. Šestá sezóna tak šla úplně jinou cestou a bohužel je to asi největší propad kvality v seriálu jaký jsem viděl, a raději dělám, že to vůbec nevzniklo. I přes toto nezvládnuté finále tady pořád máme první čtyři super a jednu průměrnou řadu, na které určitě stojí koukat, tu šestou bych ale radši na vašem místě úplně vypustil.
Normálně v polovině první série nehodnotím, ale tady si dovolím udělat výjimku. Nedokážu si představit nikoho jiného, než Kevina Spaceyho v hlavní roli. Jeho letmé pohledy do kamery jakoby pro diváky jsou často bezeslovnou výpovědí o stavu věcí. Prostě geniální. Pro výsledek je třeba v politice zkrátka udělat vše. Po shlédnutí zbytku se vrátím a třeba hodnocení upravím, ale spíš o tom pochybuji. /// Ok, takže po konci první série hodnocení nechvávám, zůstává ve mně ale pachuť toho, že to opět není nic nového, jenom poameričtění britské verze. Na druhou stranu, viděli jsme už TOLIK britských a evropských originálů zmršených v USA, že tohle je příjemné překvapení. EDIT po polovině 3. série: Trochu nám to upadá, málo silných scén a celkově takový nijaký pocit. Uvidíme, jak to půjde dál, ale už teď se bojím 4. série.
Problém politických výtvorů o USA je, že je skutečně dokáží ocenit jen Američani, ti to nadhodnotí a my se pak vezeme na vlně úžasu jako ovce. Ale tohle je zatím dost dobrý i pro ovce:)
Po 8 dílech, absolutní spokojenost. Co jiného taky, politické dramata, thrillery miluji. Režie David Fincher (aspoň některé díly, občas je hodně znát které) a hlavní role Kevin Spacey. Obsazení je absolutně skvělé, děj také, žádné nelogické nesmysly, postavy se chovají tak jak by se měly chovat. Hodně připomíná např. Ides of March. Pro mě také rozhodně lepší než víceménně konkurenční "Boss". ***** Dokoukáno, popravdě, poslední díly mi dojem trochu zkazily ale stále, seriálů jako je tento je bohužel opravdu málo, rád proto zůstávám na 5* a těším se na druhou sezónu pokud někdy přijde. ***** Druhá sezóna přišla a byla lepší než ta první, nicméně tenhle komentář píšu po dokoukání třetí série která je nudnější než House of Cards Božka Sobotky. Kvůli třetí sérii snižuji hodnocení na 4*, třetí série neměla nikdy vzniknout.
Čtvrtá série kromě jednoho slabšího dílu pokračuje ve velkém napětí zákulisí politiky a servíruje nám Francise na pokraji jeho fyzických i mentálních sil. Cliffhanger na konci série mě ale naštval :) // Viděl jsem v originálním znění s titulky.