Obklopuje nás rozporuplný svět násilí a netolerance. V něm žije i Danny Balint (RYAN GOSLING), jehož odpor k zdánlivé pasivitě vlastní židovské komunity zavedl až do řad skinheadského nacistického gangu. Tam si jej povšiml prominentní fašista Curtis Zampf (BILLY ZANE - Titanic). Danny se pod jeho vlivem stává součástí nebezpečného světa amerických nacistických bojůvek a v tajných tréningových táborech se učí nenávidět a zabíjet. U Curtise se však také setkává s Carlou, dívkou se sklonem k sadomasochistickému sexu. Danny s Carlou posouvá hranice svých milostných prožitků, ale díky jejímu zájmu o židovskou víru také znovu poznává svoji vlastní příslušnost. Jeho život je rozpolcen mezi dvě protikladná vyznání a volba kým se stát je těžká. Ta naše není o nic lehčí...
Pohled na skinheady z trochu jiného pohledu. Opět je to pohled plný násilí a nenávisti ale zároveň i vysvětlení a pokus o pochopení jejich činů. Výborný Ryan Gosling.
Oceněný snímek o hledání sebe sama, který může být pro mnohé diváky značně těžko uchopitelný. Pro pochopení děje a vlastností je pro neznalé židovství nezbytně nutné mít po ruce nějaký slovník. Bima, Cicit, Kadyš, Hašem ... Výběr použitých slov, jejichž význam dnes už nikdo nezná. Ve snímku se hodně filozofuje a vysvětluje mnohé historické souvislosti a názory, což vlastně dělá z díla i naučný film. Židovská víra spojená s její nenávistí je životním traumatem mladíka, o kterém to celé je. Je chytrý, vzdělaný a nenávidí postoje lidí. Co je lepší být sám sebou, anebo se řídit zavedenými tradicemi? Hlavní postava si postupně uvědomuje, že ač se jedná o cokoliv, má vždy něco do sebe. Že je třeba ctít to či ono. Nenávist? No dobře, ale proč kvůli tomu zabíjet a ničit. Snímek je natočen velice citlivě a zůstává na neutrální půdě. Jeho poselství je nezpochybnitelné a velmi poučné.
Přehlédnutý nezávislý klenot, který se může směle rovnat Kultu hákového kříže. Příběh zmateného židovského neonacisty klade řadu znepokojivých a přitom relevantních otázek. Byl jsem překvapen jak nekorektní a přitom pravdivý ten film je. Jinak Henry Bean napsal třeba hit Vnitřní záležitosti o zkorumpovaných policajtech s Richardem Gerem.
Ač byl snímek oceněn několika věhlasnými cenami (mimo jiné i Cenou poroty ze Sundance festivalu z ledna 2001), tak měl film, kvůli ratingu R a své kontroverznosti, velké problémy s uvedením do distribuce. V kinech se nakonec objevil pouze v New Yorku a to až v květnu 2002. Již dva měsíce předtím byl odvysílán na placeném filmovém kanále Showtime.