Ústřední postavou adaptace románu Patricka MCGratha je z psychiatrické léčebny nedávno propuštěný chovanec Dennis Clegg (Ralph Fienes). Ten žije v přesvědčení, že jeho otec před dvaceti lety brutálně zavraždil jeho matku a místo ní si pak domů přivedl ordinérní děvku. Otázka zní, jestli to, co si Dennis pamatuje se skutečně stalo...
Na Cronenberga málo bizarní a ve výsledku vlastně docela nudné a zdlouhavé vzpomínání duševně chorého muže, na své dětství s temnou minulostí smrti jeho matky.
Pěkný vztah chlapeček k mamince měl, či byla to snad děvka courovitá? Všude kam kráčel, jí kus zel, pavouček už svou oběť chytá... Prolézav ústavy rmoutí se minulem, pochmurně s životem trpkým se bije, vzpomíná na tátu, na dětství, na vraždu, podivná postava v chlapci to žije... Až mámu tatínek lopatou uděří, Radiq tu schízu i Fiennesovi uvěří.
Studii schizofrenie a rozpolcenosti lidské duše se Cronenberg věnoval již v povedeném filmu Příliš dokonalá podoba, kde exceloval v dvojroli Jeremy Irons. Tentokrát si vybral do hlavní role Ralpha Fiennese, který zde podává mimořádný výkon v roli nemocného Clega.
Dennis Cleg (Ralph Fiennes) je po dvaceti letech propuštěn z psychiatrické léčebny do útulku podivných existencí v londýnském East Endu. Rozpomíná se zde na události ze svého dětství spojené s postavami matky a otce a odhaluje nám svůj ponurý a roztodivný životní příběh.
Cronenbergovi se povedlo navodit temnou a tísnivou atmosféru, což dělá z jeho filmu událost hodnou pozornosti. Odborní poradci tvrdí, že je to nejlepší film o podstatě schizofrenie, jaký kdy vznikl. Film byl s úspěchem prezentován na celé řadě mezinárodních filmových přehlídek a obdržel nominaci na Zlatou palmu v Cannes.