Srdce v Atlantidě

69%
Srdce v Atlantidě

Film nás zavádí do 50. let, kdy se éterem nesly písně Elvise Presleyho a Ameriku strašil duch studené války. Fotograf Bobby Garfield, který dostal oznámení o smrti svého kamaráda z dětství, se na Sullyho pohřbu dozví, že mezi živými už není ani jeho první láska Carol. Vydává se do čtvrti, kde kdysi všichni tři vyrůstali a vzpomíná na osudové léto, v němž se zrodily city tak silné, že ho pak provázely po celý život. V den Bobbyho jedenáctých narozenin se k nim jako nájemník přistěhoval tajemný Ted Brautigan mimořádně vzdělaný stárnoucí muž bez minulosti. Záhy si získá zájem a obdiv chlapce, který ztratil otce a matka mu nevěnuje dostatek lásky. Přestože Bobby zprvu nechápe, proč se Ted skrývá, snaží se mu ze všech sil pomoci. Přitom od něho dostává do vínku dar, který mu už nikdy nikdo nevezme dar proniknutí pod povrch věcí a vzájemného přátelství.




martin-mickey-stusak
martin-mickey-stusak
36 687 bodů
6.5
Scénář byl zajímavě zpracován na základě románu literárního autora Stephena Kinga, což znamená, že bude mnohý od toho očekávat další hororově laděný příběh. Dojde však ke zklamání. V tomto je snímek tentokrát dosti nevýrazný. Ono to bude tím, že se spíše jedná o charakterovou dramatizaci přátelského vztahu mezi starším cizincem a chlapcem. Mnohé dovysvětlující skutky v pozadí vyobrazuje hojně, v tomto smyslu, používaná retrospektiva a hodně se také ve vytváření iluzí a záhad ponechává na fantazii diváka. A tak není od věci účelové použití různých životních mouder. „Když jsme mladí, zažíváme chvíle takového štěstí, že si až myslíme, že žijeme na nějakém magickém místě, jakým musela být Atlantida. Potom vyrosteme a naše srdce se rozlomí na dvě části.“ Někdo v tom vidí banální hlubinu, někdo něco tajemně skrytého. Snímek hodně doufá v diváckou představivost, a to nejvíce na samém konci. Podání cizince Anthonym Hopkinsem je nakonec v jistém smyslu strašidelné a ambivalentní na to, aby bylo možné vyvodit něco, co se vyvíjí nebo je ve skutečnosti nepoznané. Opravdu se nepoznáváme jako skuteční lidé nebo jsme pouze vedeni k tomu, čím bychom mohli být? Tady je ve sledu událostí potřeba pozorně poslouchat každé vyřčené slovo a popřemýšlet nad tím. Snímek ale své nedostatky samozřejmě má. Hodně to inklinuje v nerozhodnosti, má-li se to přiklánět k dramatizaci nebo k poetice. Obojí jakoby zůstalo někde na půli cesty. Každopádně to alespoň náznak nějaké celistvosti v jádru věci má. Jen si to nepozorností nenechat uniknout.
kunafix
kunafix
20 062 bodů
4
Uniklo mi něco? Myslím, že ne. Ono se tam toho jen stalo tak málo. Co mě ale mrzí nejvíc, tak to, že tam nejsou vysvětlené určité souvislosti - kdo jsou ti Ničemní muži (nebo Nízcí lidé?... prostě Low Men) a proč po Tedu Brautiganovi vlastně jdou? Už jen to, že si musíme domýšlet věci jako co má vlastně za schopnosti a jaktože je od něj pochytil i ten chlapec, je podané dost odfláknutě, že musíte dávat setsakramenskej pozor, abyste to zachytili. Částečně znám postavu Teda Brautigana z Kingovy série Temná věž, takže vím, jak nás film o dost věcí ochudil... nebo spíš nechal si je pro sebe. I když ona je taková už i ta samotná povídka, kterou jsem nečetl - prostě Tedovu pravou identitu neodhalí. Ale má dostatečnej potenciál zaujmout? Podle mě moc ne. Nevím, možná se mýlím. Ale taky vím, jak dokáže lidstvo Kingovi podlejzat za cokoliv, co napíše, nehledě na kvalitu. Je pravda, že to mizerné dětství (se záblesky štěstí), ten vztah s matkou, rivalita s partou tyranů (trochu připomínající Kingovo "To") a seznámení se záhadným nájemníkem, to vše je tak nějak retro pěkné. Vůbec mi k tomu ale neseděl název Srdce v Atlantidě - ve filmu se o Atlantidě sice mluví, ale kontext chybí, bych řekl. Nehledě na to, že jsem se dozvěděl, že v Kingově povídkách jde o karetní hru "Srdce", takže úplně mimo tento film. S čím jsem spokojený, tak samozřejmě Anthony Hopkins a celkově ta atmoška, ale vždy mě prudí, když divák musí tápat, i když by nemusel. Proto hodnotím tak nízko - nebo proto, že jsem Nízký muž? Jinak nejvíc mě na celém filmu překvapilo, že píseň "Only you" není od Elvise Presleyho, ale od The Platters. To jsem se opravdu dozvěděl až nyní... a myslím, že hromada lidí také žije v iluzi, že to zpívá King of Rock and Roll.
Sheldon
Sheldon
16 079 bodů
8
Literární předloha Srdce v Atlantidě není zrovna zběsilé horrorové vyprávění, ale spíš mysteriózní nostalgický příběh s jemným mrazením v zádech, což plně respektoval i nedoceněný australský filmař Scott Hicks, který před tím exceloval s oskarovým dramatem Záře. Srdce v Atlantidě nabízí vznikajícího Hopkinse i silné charaktery dětských rolí. V televizi slušné pokoukání.

Dodatečné informace

Původní název:
Hearts in Atlantis (více)
  • USA Srdce v Atlantidě
  • USA Hearts in Atlantis
  • USA Cœurs Perdus en Atlantide
  • USA Corazones en Atlántida
  • USA Cuori in Atlantide
  • USA Srdce v Atlantíde
Premiéra v ČR:
27. 6. 2002
Země původu:
USA
Rozpočet:
31 mil. USD
Tržby:
24,19 mil. USD (celosvětově)
Čeština:
Srdce v Atlantidě je dostupný s českými titulky a českým dabingem
Ocenění:
Žádná ocenění

Podobné


Powered byJustWatch