Reportovat o nových komiksových filmech, tedy s výjimkou Deadpoola s Wolverinem, se jeví skoro jako záměrné hledání pesimistických zpráv o jednom průšvihu za druhým. Ještě před pár měsíci se například druhý Joker (Joker: Folie à Deux) jevil jako jedna z mála sázek na jistotu. Sotva pár dnů po premiéře ale snímek končí jako fiasko a Warneři už se stihli veřejně vymluvit na to, že oni za nic nemohou, že jediná jejich chyba byla svěřit Toddu Phillipsovi právo finální střihu. A co čert nechtěl, o dům vedle, ve stáji Marvelu, má zrovna vlastní problémy se střihem několikrát odložený a opakovaně přetočený Captain America: Nový svět (Captain America: Brave New World), jehož nová vlna testovacích projekcí právě probíhá.
Články 93
Snímků studia Marvel vzniklo za uplynulé roky skutečně mnoho a pro někoho může být složité se v nich vyznat. Proto jsme se rozhodli, že vám nabídneme několik různých způsobů, jak lze pojmout časovou osu (v angličtině označovanou jako MCU Timeline), která vám může napovědět, v jakém pořadí si filmy od Marvelu pustit. Nemusíte na ně totiž koukat jen chronologicky a podle jednotlivých fází, do kterých Marvel studios produkované filmy rozřadilo, způsobů jak je sledovat je několik a i ty nejnovější snímky mohou (s ohledem na cestování časem nebo existenci mnohovesmírů) pořadím pěkně zamíchat.
Poslední přehled, jak se dívat na jednotlivé filmy studia Marvel, vznikl v dubnu 2019, je tedy poměrně starý. A jelikož od té doby vyšlo několik dalších filmů a hlavně seriálů, pojďme ho mírně doplnit a zaktualizovat.
Zřejmě nejkontroverznější prezident USA v novodobých dějinách dostane filmový portrét, který mu možná neudělá radost. Íránský režisérský objev Ali Abbasi (Svatý pavouk, The Last of Us) připravuje životopisný snímek The Apprentice (tedy učeň či nováček), v němž si posvítí na raná podnikatelská léta Donalda Trumpa. Ambicióznímu Newyorčanovi tehdy dělal společenský stín pravicový advokát a mistr politických kliček Roy Cohn a první fotografie z filmu odhaluje titulní dvojici v podání Sebastiana Stana (Captain America: Návrat prvního Avengera) a Jeremyho Stronga (Boj o moc). Očekávaný projekt, který už raná šeptanda šteluje na příští Oscary, bude mít v půlce května premiéru na festivalu v Cannes v rámci hlavní soutěže, a to vedle novinek Francise Forda Coppoly (Megalopolis), Yorgose Lanthimose (Kinds of Kindness) či Davida Cronenberga (The Shrouds).
Konflikt mezi Izraelem a Palestinou nadále rozděluje Hollywood, na což může částečně doplatit také chystaná a pro další vývoj série zásadní marvelovka Captain America: Nový svět (Captain America: Brave New World). Obsazení filmu, v němž Anthony Mackie přebírá žezlo po Chrisu Evansovi, zahrnuje k všeobecné potěše Harrisona Forda v úloze Thunderbolta Rosse. Podstatně menší spokojenost však na sociálních sítích panuje s castingem původem izraelské herečky Shiry Haas (Těla). Uživatelé především na X (dříve Twitter) a mnoho podporovatelů Palestiny žádá odstranění superhrdinky Sabry, již ztvárňuje Haas a je v komiksovém světě napojená na izraelskou tajnou službu Mossad.
Výroba pokračování se stává standardem i v případě sebeméně úspěšných titulů, avšak se silným a odlišným konceptem mohou mít sequely nepopiratelné kouzlo. U sérií aplikujících polonávazné vyprávění, kdy každá další část rozvíjí kompletně jiný příběh a klade před hrdiny nové cíle, se nezřídka jede podle rovnice „čím větší, tím lepší“. Tvůrci však čas od času vsadí na moment překvapení a na etablovanou látku naváží stylem, který zcela převrací žánrovou polohu a někdy i explicitně komentuje charakter předchozích dílů. To se týká i následujících deseti filmů, jež pokračovaly v konkrétně škatulkovaném příběhu velmi neotřele – ať už v ryze pozitivním, nebo spíš záporném smyslu.
Studio A24 ovládlo loňské Oscary a jeho pozice nejrespektovanější současné filmové značky jen roste. Jeho nynějším cílem je testovat hranice toho, kam až může komerčně i umělecky vyrůst. Zlí jazykové by řekli, že se po poměrně odvážné éře chystá dělat tvůrčí kompromisy. Jestli je to dobře, nebo špatně, posoudíme až podle výsledků jejich snahy. Nyní zkouší své publikum na festivalu Sundance filmem A Different Man (doslova Jiný muž), kde se střetá tolik žánrů a tolik podnětů, že z toho jde lidem hlava kolem.
Donald Trump je pojem, který už v Hollywoodu ignorovat nemohou. Jeden z nejkontroverznějších prezidentů USA, známý podnikatel a člen bohaté dynastie kontrolující obchodní konglomerát The Trump Organization nastoupil do prezidentského úřadu ve svých sedmdesáti letech a momentálně čelí závažným právním žalobám. Jeho převážně podnikatelská minulost je však neméně pozoruhodná a právě na ni se zaměří nadcházející snímek The Apprentice od íránského režiséra Ali Abbasiho, v němž si Trumpa rozvíjejícího v 70. a 80. letech svůj byznys s nemovitostmi zahraje jednačtyřicetiletý Sebastian Stan.
V týdnu ukončená šestidílná série Tajná invaze, která na Disney+ rozvíjí marvelovský vesmír sólovým příběhem Nicka Furyho (Samuel L. Jackson), kritiky i publikum zklamala. Show za 200 milionů dolarů má na webu Rotten Tomatoes jasně nejhorší hodnocení ze všech marvelovských seriálů, palec nahoru zvedlo 56 % ze 185 recenzentů a recenzentek. Poslední epizoda s názvem Domov pak posbírala jen 13 % pozitivních ohlasů. To vše navzdory skvělému obsazení, dospělejšímu pojetí příběhu a zásadním zvratům, které otřásají samými základy MCU.
Patnáct let byl šedou eminencí největší kinematografické série současnosti, nyní konečně dostává vlastní show. Nick Fury v podání Samuela L. Jacksona musí v seriálu Tajná invaze na Disney+ zabránit mimozemským Skrullům, aby se zmocnili naší planety. První zveřejněná epizoda se odehrává v Moskvě a evokuje atmosféru studené války i současné mezinárodní napětí, čímž fantasmagorické adaptace marvelovských komiksů sympaticky vrací zpátky na zem.