Recenze filmu Anatomie vraždy

78%

Komentáře a recenze 4

Dle počtu bodů
Chrustyn
Chrustyn
44 095 bodů
8
Dost možná nejkomplexnější film zabývající se soudním procesem. Více jak polovina filmu se odehrává v soudní síni a i přes svou dvouapůlhodinovou délku se nestane aby se divák nudil. Výborní herci v čele s Jamesem Stewartem a dobře napsané dialogy zaručují skvělou zábavu, kterou mírně sráží nepřítomnost překvapivých zratů a nějakého nečekaného rozuzlení.
Sheldon
Sheldon
16 079 bodů
10
Anatomie vraždy je studiový film, pro pořádek jej natočila Columbia a strážci morálky měli u něj pohotovost. Jen považte, ve filmu se na plátně používaly výrazy jako sperma, otevřeně se hovořilo o sexu, promiskuitě a dokonce se ukazovaly i dámské kalhotky. Mimochodem přesně to štvalo dramaturgii komunistické Československé televize natolik, že film přeložila tak, aby tam nic výše řečeného nezaznělo! Film začíná vynikající titulkovou sekvencí, která je dílem Saula Basse, mistra úvodních titulků a celý film je skutečně vzácnou ukázkou toho, že Preminger svůj film myslel opravdu vážně. Natáčelo se na autentických místech činu a do soudní síně režisér angažoval skutečné aktéry soudního tribunálu, podle kterého vznikl scénář „fikce“. Ti co nezemřeli a neodmítli se pak ve filmu také zjeví. Rád bych také vyzdvihl velmi zajímavý jazzový soundtrack, který vyšel už v četných vydáních. Anatomie vraždy je výborný snímek a nenechte se vyděsit stopáží, ten film uteče jako voda a v momentě, kdy se po hodině přesune do soudní síně nevydechnete. Samozřejmě, obrazně!
junxi91
junxi91
6 913 bodů
8
Dlouhé krimi drama o jednom polovyhořelém právníkovi, který se ujme případu vraždy majitele baru. Hlavním hrdinou je maloměstský právník Paul Biegler, který tráví většinu času rybařeném, hraním na klavír a poflakováním se se svým kamarádem, kolegou a alkoholikem Parnellem McCarthy a se svou zatrpklou sekretářkou. Jednoho dne jej kontaktuje Laura Manion, krásná manželka vysportovaného a nagelovaného důstojníka americké armády jménem Frederick „Manny“ Manion. Ten byl uvězněn za vraždu majitele baru Bernarda „Barneyho“ Quilla. Manny se přiznává, že vraždu spáchal, nicméně to udělal až poté, co barman znásilnil jeho krásnou a lehce vyzývavou ženu. Paul se s ním před soudem sejde ve vězení, chce po něm co nejvíce informací, a také nutí Lauru, aby si hrála na počestnou věřící manželku. Nejlepší částí filmu je ovšem samotný soud, protože proti obhájci Paulovi a jeho klientovi Mannymu stojí okresní zástupce obžaloby Mitch Lodwick a také právnické eso Claude Dancer z jeho okresní kanceláře. Paul u soudu často dostává záchvaty hněvu, a tak jej musí soudce často mírnit. Některé otázky a odpovědi nemá na základě námitek obžaloby porota brát v ohled, ale Paul dost dobře ví, že tak to není. Snaží se obhájit Mannyho na základě toho, že jednal v nepříčetnosti poté, co barman znásilnil jeho manželku a on se to dozvěděl. Obžaloba se tomu chce za každou cenu vyhnout, nakonec se však ono znásilnění probírá při výslechu svědků. Největší sranda nastala, když bylo nutné zmínit kalhotky, které našla barmanova pomocnice, údajná milenka, ale ve skutečnosti dcera jménem Mary Pilant, které patřily znásilněné Lauře. Laura se sice má na základě Paulova doporučení chovat jako chudinka, ale mimo soudní síň vypadá skutečně velmi vyzývavě, obzvláště se mi líbily její vlasy. Zkrátka se jedná o pořádné soudní drama, kde se neřeší ani tak vina či nevina obžalovaného, ale jeho motiv a nepříčetnost, způsobená tím, co jeho oběť provedla jeho ženě. James Stewart zahrál toho inteligentního, ale výbušného právníka skvěle a při scénách v soudní síni jsem se nesmírně bavil.
Smazaný uživatel
0 bodů
10
James Steward potřebuje právě tolik prostoru. Výborný herecký (a nejen herecký) soudní koncert. Těžko uvěřit, že tak dlouhé drama, navíc ještě ze soudního prostředí, může být tak napínavé a každou vteřinu zajímavé.