Pohár

67%
Pohár
Plakát traileru

V padesátých letech obsadila čínská Rudá armáda Tibet, zabila více než 1,2 milionu z celkového počtu 6 milionů obyvatel a zničila přes 10 000 klášterů. V současné době je v Tibetu více Číňanů než Tibeťanů. I přes veškeré útrapy a nebezpečí posílá mnoho tibetských rodin potají své děti do jiných zemí a doufají, že se jim tam dostane tradičního buddhistického vzdělání. Tento příběh vznikl podle skutečných událostí. Líčí osudy dvou tibetských chlapců, Paldena a Nyimy, kteří utekli z Tibetu a dostali se do tibetského exilového kláštera, který se nachází na malebném úpatí Himálají. Zde budou vysvěceni a zasvěceni do mnišského života. Těsně poté, co jsou vysvěceni, se chlapci ocitnou ve víru událostí, které normálně se životem v tradičním tibetském klášteře nespojujeme probíhá finále Světového poháru ve fotbale a na posvátné půdě řádí fotbalové šílenství. Všude jsou vidět hesla týkající se fotbalu a zpěv mladých mnichů se nenese v tradičním duchu, což se nelíbí Gekovi, který má na starost klášterní disciplínu. Prvý film nakrútený v jazyku Tibeťanov je netradičnou komédiou o vášni tibetských budhistických mníchov pre futbal. Futbalová horúčka dorazí až do odľahlých končín indických Himalájí, kde 14-ročný Orygen, zanietený pre populárny šport, rozčerí pokojnú hladinu kláštorného života úsilím umožniť mladým mníchom sledovať finále Svetového pohára v televízii. Jednoducho vystavaný príbeh sleduje snahy mladých chlapcov a zároveň mníchov o dosiahnutie ich cieľa, pri čom vzniká množstvo vtipných situácií. Film sa vyznačuje hlbokým ľudským rozmerom - ukazuje mladých mužov zasvätených Budhovi nielen ako meditujúcich svätcov, ale aj ako ľudí z mäsa a kostí, ktorí z času na čas prepadnú svetským vášňam. Režisér, ktorý je sám tibetským lámom, asistoval Robertovi Rosselinimu pri nakrúcaní Malého Budhu a tak sa podučil filmovému remeslu. Vo svojom debute reflektuje proces globalizácie, vplyv moderného sveta na tradičný životný štýl a hodnoty a zobrazuje život tibetských mníchov v indickom exile. Film získal množstvo ocenení (One Futute Award na MFF Mníchov, Cena FIPRESCI na MFF Pusan, 2. miesto na MFF Toronto a i.)




Dodatečné informace

Původní název:
ཕོར་པ། (více)
  • Bhútán Pohár
  • Bhútán ཕོར་པ།
  • Bhútán La copa
  • Bhútán La coppa
  • Bhútán La Coupe
  • Bhútán Phörpa
  • Bhútán Phörpa - Spiel der Götter
  • Bhútán Spiel der Götter
  • Bhútán The Cup
Premiéra v ČR:
9. 11. 2000
Země původu:
Bhútán, Austrálie
Ocenění:
Žádná ocenění

Podobné


  • Film Pohár je režijním debutem Bhútance Khyentse Norbu a do dějin kinematografie je zapsán jako první film v tibetštině, který natočil významný lama tibetského buddhismu.
  • Pohár se natáčel s mezinárodním štábem z Bhútanu, Austrálie, Kanady, Hong Kongu, Francie a ze Spojených Států.
  • Vzhledem ke geografickým a logistickým podmínkám se natáčelo, aniž by vůbec byla možnost vidět denní práce. Záběry se dělaly "v dobré víře" a Khyentse se štábem shlédli materiál z prvního týdne až když dorazily na videu z Austrálie, což bylo už po třech týdnech natáčení.