Rozhodně se nejedná o nejlepší válečný film všech dob, ale že má film průměrné hodnocení 60% mě trošku překvapilo. Ano, na rok 2000 velmi slabě ztvárněné scény pod vodou a film spíše připomíná sedmdesátá, či osmdesátá léta, ale příběh napsal sám život a náboj film má..70%..
Filmy o ponorkách jsem nikdy nějak nemusel, ale tenhle je obzvláště vyjimečně dobrej. Člověk se tam naučí dost ponorkovýho slangu a nemá z toho ponorku. Napětí tam sílí, akorát je jasný, že všechno směřuje do šťastnýho konce. Dokonce i Matthew McConaughey je tam dobrej, ale ta přehnaná a vyzdvihovaná americká statečnost je opět hrozně do hlavy vtloukaná...
Poručík Tyler (Matthew McCounaughy) se nestane velitelem ponorky a je z toho nepříjemně zaskočen. Přesto vyplouvá jako člen posádky na nebezpečnou misi, kdy se mají zmocnit nepřátelského kódovacího stroje Enigma z německé ponorky U-571. Při misi dojde k vážnému poškození amerického stroje a přeživší členové posádky se musejí s ponorkou U-571 vyhnout nepřátelské palbě ze všech stran.
Film z produkce ostříleného matadora Dina DeLaurentiise sází na napínavý dobrodružný příběh, správné chlapské přátelství a navnaďuje diváky tvrzením, že nějak takhle se to skutečně stalo. Film velmi dobře funguje nejen v akčních scénách, ale i v hereckém obsazení, kterému dominují kvalitní herci formátu Matthewa McCounaghyho, Billa Paxtona nebo Harveyho Keitela. Za zmínku stojí i Jon Bon Jovi, který se zde rozhodně neztrácí. Ztratil se však jeho konec na podlaze střižny, kde byla vystřižena sekvence, jak přijde o hlavu ze strachu o diváckou přístupnost filmu. Ponorka se tak stala příjemným diváckým filmem, který se příjemně vyplácí v pozdějších televizních reprízách.
Americký film, Americké zásluhy....
Američané, jak je jejich zvykem nejen v tomto případě pracují s historickými fakty opravdu svojsky. Přistroj totiž ve skutečnosti získali Britové a nikoliv oni , též to bylo v jiném roce a z jiné Německé ponorky (U 101,rok 1941).S realitou toho tento Mostowův film sice moc nemá, ale jako akční drama se na něj kouká celkem příjemně, herci občas i něco hrají a i když některé scény vypadají hodně televizně tak ani výprava vyloženě nehapruje. Takže jako zábavná oddychovka...
Souhlas s Mattym, vedle Das Boot nebo K-19 Widowmaker si to stoupnout nemůže. Asi nejvíc mi vadilo, že to není podle skutečných událostí. Trocha věrohodnosti a mohlo to být někde jinde..
Zručně natočené válečné drama s parádní akcí a trochou psychologie. Navíc skvělí herci, úžasně gradované napětí a klaustrobická atmosféra. Mimochodem jde mistrovské dílo v oblasti zvukových efektů. Na závěr malé upozornění - CZ dabing je otřesný.
Film se tváří, že je postaven na skutečných událostech. Částečně také je. Jen šifrovací stroj Enigma místo Angličanů dle filmu získali Američané. V čem se tato nacionalistická propaganda liší od propagandistických filmů točených za Hitlera nebo Stalina? Vykonstruovaná lež nacionalisticky oslavující americký národ. To samo osobě si již nezaslouží nic jiného než hodnocení jako odpad.
Ponorka U-571 je drzá fikcia tváriaca sa ako skutočná inšpirácia z môjho pohľadu už za hranou znesiteľnosti. To, že skutočnú udalosť veľkoryso zdramatizovala je bežná praktika, ale to že si pripisuje úspechy niekoho iného je hrubý dešpekt. A vôbec sa nedivím, že tehdajší britský premiér Tony Blair nie je fanúšikom tohto filmu. Najzábavnejšie momenty filmu sú keď sa americkí namorníci tvária ako nemeckí, a pritom na hlavách im svietia americké čapičky. Jonathan Mostow by urobil lepšie, keby si k tomuto príbehu vymyslel aj fikčnú vojnu. Ale to by musel celý žáner rovno premenovať na sci-fi, keďže tu aj tá fyzika je nejaká pokrútená.