„Nevím, čím jsem si tohle vysloužila. Jsem jenom holka z přívěsu, která měla sen,“ reagovala Hilary Swank roku 2005 na svou druhou proměněnou oscarovou nominaci za snímek Million Dollar Baby. Jako houževnatou boxerku z dramatu Clinta Eastwooda si lidé čerstvě padesátiletou herečku pamatují nejvíc, kvůli fyzicky náročné roli tehdy nabrala přes deset kilo svalové hmoty a potvrdila, že do svých postav se umí vžít jako málokterá její herecká vrstevnice. Po dvou dekádách už není na vrcholu a soustředí se na péči o dvojčata, jež počala v osmačtyřiceti. Jako charakterní osobnost z ranku Meryl Streep, nad jejímž magneticky přitažlivým vzhledem slavně dumal i komediální sitcom Kancl, má ale Hollywoodu stále co nabídnout.
Články 12
Buffy, přemožitelka upírů, se zrodila v hlavě producenta a scenáristy Josse Whedona v roce 1992, nejprve v celovečerním filmu, jehož obliba však o pět let později zajistila vznik seriálu. Poprvé se vysílal v roce 1997 a v hlavní roli představil Sarah Michelle Gellar. Dočkal se sedmi sezón, přičemž většina z nich měla přes dvacet epizod, nadšení mezi fanynkami a fanoušky různých cílových skupin a dodnes je i tématem seriózních vědeckých konferencí. Buffy zkrátka změnila svět.
Vyjednat si výhodné podmínky není pro spoustu herců a hereček samozřejmostí a v počátcích kariéry to platí dvojnásob. Pohled na výplatní pásky některých hollywoodských hvězd proto představám o milionářích nořících se po vzoru strýčka Skrblíka do hromady peněz v sejfu nenahrává.
79. ročník Mezinárodního filmového festivalu v italských Benátkách byl zahájený ve středu 31. srpna a potrvá do soboty 10. září. Přehlídka, na níž se v nemalé míře představují i hollywoodské novinky, uvádí v hlavní soutěži o Zlatého lva hned 23 snímků. Pojďme si je představit.
LGBTQ+ komunita už dávno není tabuizované téma. Podívejte na výběr desíti nejvýraznějších filmových rolí, kde slavní herci a herečky ztvárnily opačné „pohlaví“.
Následující desítka hollywoodských herců se může pochlubit tím, že není součástí žádné rozsáhlé a výdělečné filmové série. Vybrané osobnosti jsou v pozici, kdy si mohou pečlivě volit, jakému projektu se upíší, a navrch upřednostňují výhradně originální náměty od autorských filmařů. Ač se vždy nestrefí úplně 'do černého' ohledně kvality, rozhodně se vyplatí jejich rozmanitou a nepředvídatelnou kariéru sledovat. O koho jde?
Prvotřídní reklamní režisér a autor znělek pro Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary Martin Krejčí představil upoutávku ke svému vůbec prvnímu celovečernímu snímku, dramatu The True Adventure of Wolfboy (česky Podivuhodná dobrodružství Paula Harkera). Ve vybraných severoamerických kinech by se měl prvně promítat na konci října letošního roku.
U většiny slavných a významných děl kinematografie se nějak automaticky očekává, že pochází z dílny neméně slavných filmařů. Ale není to vždy pravda. V kinematografii nalezneme také řadu režisérů, kteří mají na svědomí nějaký velký hit, za nějž si připsali přetrvávající oblibu a uznání, ale jejich jména v rámci režisérské branže přesto příliš skloňována nejsou - onen hit je totiž ojedinělým kariérním úkazem.
Letos je to 20 let, co do kin vstoupil kultovní Matrix. Že šlo o jeden z milníků kinematografie, o tom nelze pochybovat. Ale v roce 1999 nejde o jediný výjimečný kousek.
Režisér Martin Krejčí patří k nejuznávanějších českým reklamním autorům, kteří se prosadili v zahraničí. Kromě toho stojí za celou řadou znělek k Mezinárodnímu filmovému festivalu Karlovy Vary (natáčel například s Melem Gibsonem). Nyní se představuje v roli režiséra-debutanta spolu s celovečerním dramatem Podivuhodná dobrodružství Paula Harkera (2019).