Dnes večer se můžete podívat na českou komedii Ztraceni v Mnichově, která si rozhodně zaslouží vaši pozornost. Abychom vás nalákali, oživujeme dobové dojmy z kina. PŮVODNÍ TEXT: Nový film Petra Zelenky se nedá dost dobře popsat (natož hodnotit) bez spoilerů. Dokonce i oficiální trailer intenzivně naznačuje mnohé z toho, co bude pro "panenského" diváka v kině nečekaným překvapením. Bez spoilerů se nedá napsat, o čem film je, ani kdo v něm koho hraje. Bez spoilerů mohu o jeho námětu říct jen to, že rámcově připomíná nedávný Polski film (2012).
Články 22
Tvůrci komediálního seriálu Kancelář Blaník po závěrečném finiši během prezidentských voleb dokončili celovečerního Prezidenta Blaníka (2018). Dnes vstupuje do českých kin a vy se můžete těšit na Marka Daniela v roli úlisného lobbisty, který se snaží vypořádat s výsledkem voleb. Spoustu zajímavostí z neobvyklého natáčení si přečtete v rozhovoru s režisérem Markem Najbrtem (Čertí brko, Kancelář Blaník, Polski film, Protektor).
České komedie bývaly pojem a netřeba si nic nalhávat, v posledních letech to není žádná sláva. Pořád se ale najdou kousky, které stojí za pozornost. Ne vždy jde o typickou řachandu (nezapomínejme, že komedie má mnoho odstínů, včetně těch hořkosladkých), ale pokud divák chce, důvod k úsměvu si najde.
V sobotu 28. ledna 2017 udělí česká filmová kritika ceny nejlepším filmům za rok 2016. Slavnostní večer v Divadle Archa budou moderovat herci Jana Plodková a Jakub Žáček a v přímém přenosu přenášet Česká televize.
Ve čtvrtek vstoupil do českých kin nový film scenáristy a režiséra Petra Zelenky, komediální drama Ztraceni v Mnichově (2015). Autor využil historického tématu (Mnichovská dohoda 1938), grotesky a pamětníka dohody, papouška francouzského ministerského předsedy Daladiera, aby rozehrál film ve filmu, karikující mediální svět, filmařskou profesi a nejprovařenější názory na Čechy nebo Francouze.
V roce 2002 debutoval jako režisér celovečerního filmu Děvčátko. Jako scenárista se Benjamin Tuček podílel na vzniku úspěšného Protektoru (2009), seriálu Terapie (2011), Polski filmu (2012) a nejnověji také na parodické sondě do života jednoho lobbisty Blaník (2014). V roce 2011 představil Benjamin Tuček dokumentární snímek Tantra (2011), v němž poodhalil životy lidí z jedné mýty opředené komunity. V té době už natáčel časosběrný snímek Plán (2014), kde hrají hlavní roli město Praha, developeři, spekulanti, politici, občanské iniciativy a taktéž jako v případě Tantry nemalé vášně.
V roce 2005 zčeřil britské vody satirický komediální televizní seriál Je to soda, který ironizoval nejen fungování tamní vlády. Show se stala velmi populární doma i ve světě, přičemž v roce 2009 se dočkala i celovečerní verze. V českém rybníčku se nyní o něco podobného pokoušejí filmoví tvůrci Marek Najbrt, Robert Geisler a Benjamin Tuček, mj. tvůrci filmů Mistři, Protektoru nebo snímku Polski filmu.
České filmy nemají v rámci propagace na růžích ustláno, díky čemuž se řada filmů "propálí" až s Českými lvy. Letošní ročník pomohl kupříkladu snímku Odpad město smrt Jana Hřebejka, který kiny vyloženě prošuměl.
Říkat o loňském roce, že se českému filmu dařilo, by bylo naivní. Vzniklo 45 filmů (30 hraných, 15 dokumentárních) a málokterý si našel cestu k divákům.
Na žebříček nejlepších filmů za rok 2012 jsme se již podívali. Jak si ale vedla čistě domácí scéna? Koho kritici zvolili za toho nejlepšího z nejlepších? Jaké by byly výsledky ceny filmových kritiků podle jejich průběžných recenzí?