České komedie bývaly pojem a netřeba si nic nalhávat, v posledních letech to není žádná sláva. Pořád se ale najdou kousky, které stojí za pozornost. Ne vždy jde o typickou řachandu (nezapomínejme, že komedie má mnoho odstínů, včetně těch hořkosladkých), ale pokud divák chce, důvod k úsměvu si najde.
Články 9
Loni v květnu oslavil Hurvínek 90. narozeniny. Po přenosu z divadelního představení Hurvínek na scéně 3D (2010) se okatý klučina s blonďatou kšticí vrací na filmovou scénu. Představujeme celovečerní 3D animák Hurvínek a kouzelné muzeum (2017).
Dvanáct kategorií Českého lva = dvanáct nominací pro film Odcházení! Optikou těchto počtů lze říct, že takový debut jsme tu za posledních devatenáct let ještě neměli. Snímek, který na Cenách české filmové kritiky nezískal ani jednu nominaci (!) a v prognózách byl zatím považován spíš za outsidera, se rázem stává největším favoritem výročních filmových cen. Je to pieta k zesnulému prezidentovi Václavu Havlovi, nebo ohodnocení skutečných kvalit snímku? Definitivní odpověď padne už 3. března 2012 ve Velkém sále Lucerny. Největšími konkurenty budou Havlovi převážně další debutanti - Poupata Zdeňka Jiráského mají deset nominací, Alois Nebel Tomáše Luňáka osm, stejně jako Nevinnost velezkušeného Jana Hřebejka. Alespoň na jednu nominaci dosáhlo jedenáct ze čtyřiadvaceti loňských filmů.
Analýza - Letošní rok je z hlediska návštěvnosti českých filmů zřejmě nejslabší za posledních zhruba deset let. Za uplynulou dekádu se každoročně našlo pět šest českých filmů, které mají návštěvnost alespoň 200 tisíc diváků, mnohdy mezi nimi dva až tři tituly měly návštěvnost kolem půlmilionu a téměř každý rok nějaký film atakuje milionovou hranici.
Vystudoval FAMU a nyní byl za svůj krátký animák Graffitiger nominovaný na studentského Oscara. Do úzkého výběru tří nejlepších se ale nakonec nedostal. Vyhrát ho se u nás zatím podařilo pouze Janu Svěrákovi. O čem je Pixův film, který je podle porotců jeden z pěti nejlepších na světě? A co si Libor Pixa myslí o animaci u nás? Exkluzivní ukázka z Graffitigera uvnitř článku!
Producent Martin Vandas bude ve čtvrtek od 11:00 do 12:00 odpovídat na dotazy čtenářů. V jeho společnosti Maur Film vznikají loutkové filmy jako Fimfárum nebo Jedné noci v jednom městě. Nyní spolupracuje s režisérem Balejem na výpravné koprodukční verzi pohádky O malé mořské víle.
Praha /EXKLUZIVNÍ RECENZE/ – Nápadité a moderní – takové je poslední filmové Fimfárum s podtitulem Do třetice všeho dobrého, jehož premiéra proběhla ve středu v pražské Lucerně a které ve čtvrtek vstupuje do kin. Je natočeno technologií 3D a provází ho půvabná stejnojmenná kniha (vydává Albatros) se všemi třemi pohádkami, vysvětlivkami k natáčení a menší fotografickou přílohou, kterou děti uvidí díky přiloženým brýlím rovněž trojrozměrně. Do kin tedy vstupuje trojrozměrné Fimfárum s hádavými obry i digitálním rozumem. Tentokrát prý opravdu naposled...
Třetí filmovou porci pohádek Jana Wericha pro chytré děti a chytré dospělé trápí stejné neduhy a zdobí stejné přednosti jako většinu filmových sérií. Na jedné straně je zřejmé, že nejlepší nápady a zápletky už tvůrci vyčerpali v předchozích dílech, na straně druhé není pochyb o tom, že výpravnost, technická dokonalost a hravost v nejmenších detailech je zase o něco vyšší než minule (a předminule).
Po 450 dnech vyvrcholil natáčecí maratón třetího dílu Fimfára! Filmaři tentokrát z pohádkové klenotnice Jana Wericha vybrali pohádky O kloboučku s pérkem sojčím, Jak na Šumavě vyhynuli obři a Rozum a Štěstí. Každá z nich bude ovšem jinak dlouhá - první pětadvacet minut, druhá devět a třetí čtyřicet minut. Navíc všechny budou 3D!