Český lev 2011 - nominační večer
JIŽ VYHLÁŠENÉ CENY
Český lev za nejlepší zahraniční film
Králova řeč (The King´s Speech, r. Tom Hooper, 2010, distribuce v ČR Bontonfilm)
Cena Magnesia za nejlepší studentský film
Neplavci (r. Jakub Šmíd, 2011)
Cena filmových kritiků a teoretiků za nejlepší hraný film
Rodina je základ státu (r. Robert Sedláček)
Cena filmových kritiků a teoretiků za nejlepší dokumentární film
Vše pro dobro světa a Nošovic (r. Vít Klusák)
Cena filmového portálu kinobox.cz
Lidice (r. Petr Nikolaev)
Cena za nejlepší plakát
Robert V. Novák (Alois Nebel)
NOMINACE NA ČESKÉHO LVA 2011
Nejlepší film
Alois Nebel - Pavel Strnad (Negativ)
Odcházení - Jaroslav Bouček (Buc-Film)
Poupata - Viktor Schwarcz (Cineart TV Prague)
Rodina je základ státu - Radim Procházka (Produkce Radim Procházka)
Komentář: Ačkoliv má Odcházení nejvíc nominací, troufám si tvrdit, že na ocenění za nejlepší film roku přece jen nedosáhne. Rozhodovat se bude mezi Aloisem Nebelem a Poupaty.
Nejlepší režie
Komentář: Tady se rýsuje několik možných variant vývoje. 1) Hrozí klasická česká dorovnávačka: Pokud cenu za nejlepší film dostane Alois Nebel, stane se nejlepším režisérem Zdeněk Jiráský za Poupata, a naopak. 2) Akademici dají mezi nejlepší film a nejlepší režii rovnítko. 3) Překvapí někdo třetí. Nejméně pravděpodobnou se jeví třetí možnost.
Nejlepší scénář
Komentář: Jedinečná šance, jak dát Českého lva in memoriam Václavu Havlovi. Dojatá manželka přebírá sošku, Lucerna aplauduje ve stoje... Mimochodem, Český lev už se dával in memoriam dvakrát - Petru Čepkovi na jaře 1995 a Vladimíru Dlouhému loni. Tipnul bych si, že scenárista Zdeněk Mahler, podepsaný pod takovými filmy jako Svatba jako řemen, Nebeští jezdci či Božská Ema, přijde zkrátka.
Nejlepší kamera
Komentář: Favorit číslo jedna? Vladimír Smutný! Jednak dlouhodobě potvrzuje asi nejstabilnější formu ze všech tuzemských kameramanů a jednak se v Poupatech dokázal udržet na milimetrově přesném chodníčku, aniž by sklouzl k efektnímu kýčaření či citovému vydírání. A že obojí víc než hrozilo!
Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli
Komentář: I tady se zdá favorit jasný - Anna Geislerová. Jednak Aňa jako magnet přitahuje zajímavé role, jednak kamera Aninu tvář miluje a jednak akademici milují Aňu. Jakýkoliv jiný výsledek by byl velkým překvapením.
Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli
Komentář: Tady už je situace podstatně zamotanější. Ondřej Vetchý byl už čtyřikrát nominován na Českého lva a pořád ještě nevyhrál! Josef Abrhám zvládl nelehkou roli kancléře Riegra s bravurou vskutku mistrovskou. Miroslav Krobot má ten vzácný dar, jaký měl Rudolf Hrušínský nejstarší - pouhým pohledem říct o stavu vesmíru vše. Vladimír Javorský dostal po dlouhé době velkou filmovou roli a zvládl ji bravurně. Kritici vybrali Vladimíra Javorského, budou je akademici následovat?
Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli
Komentář: Teoreticky vzato by měla jasně zvítězit Anna Linhartová. U mladinké herečky, pro kterou to byla vůbec první filmová zkušenost, ovšem snadno může zvítězit názor, že nešlo o herecký výkon ale o režisérem šikovné využití zajímavého typu. Pak by se otevíral prostor pro sympatickou obyčejnost Simony Babčákové. Bez šancí ale není ani nádherně obyčejná a obyčejně utrápená Taťjana Medvecká. Škoda, že akademici stejně trestuhodně jako kritici přehlédli skvostnou Anetu Krejčíkovou v Poupatech! Při vší úctě a obdivu k Vlastě Chramostové si nominaci zasloužila mnohem víc.
Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli
Komentář: Nominace kresleného Karla Rodena za postavu Němého, který se ve filmu vyskytuje opravdu minimálně, je úsměvná. Mnohem spíš měl být nominován Igor Chmela za Vendetu nebo Roman Luknár za Lidice!!! Buď jak buď, favorit je jasný - Hynek Čermák za dechberoucí ztvárnění policajtského hromotluka s duší zas a znovu zraňovaného kolibříka.
Nejlepší střih
Komentář: Adam Dvořák, nebo Jiří Brožek? Pro druhého z nich rozhodne fakt, že ustříhat film, který staví JEN na mluveném slově a který se doslova CELÝ odehrává na jednom jediném místě tak, aby si divák neukousal nehty nudou hned po první patnácti minutách, opravdu není legrace. Pro rekordmana Brožka by to už byl osmý Český lev!
Nejlepší zvuk
Komentář: Řekl bych, že Pavel Rejholec, který se v posledních pěti letech radoval hned čtyřikrát, tentokrát vyjde zkrátka. Nejspíš se bude rozhodovat mezi Aloisem Nebelem a Lidicemi.
Nejlepší hudba
Komentář: Srdce milionů Čechů si získala Půlnoční Václava Neckáře a dojemný příběh zpěváka, který se po vážných zdravotních komplikacích dokázal znovu vrátit na špičky hitparád. To rozhodne, bez ohledu na to, že s tímto faktem Petr Kružík a Ondřej Ježek nemají nic společného. Osobně bych preferoval spíš Vladivojnu La Chiu nebo Michala Pavlíčka.
Nejlepší výtvarné řešení
Komentář: Většinou jediná kategorie, kde mají šanci triumfovat a také triumfují animované filmy. Letos je ale víc než favoritem, takřka sázkou na jistotu vítězství Aloise Nebela.
Nejlepší dokument
Komentář: Na Cenách kritiky se zdály favoritem Nošovice a nakonec vyhrála africká Tma. Otočí se na Českých lvech role? Nebylo by ovšem dobré podceňovat ani druhý sled. Zejména Nickyho rodina sbírá ve světě ceny doslova po desítkách a při nedávném uvedení v Německu na televizi ARD ji sledovalo neuvěřitelných 6,6 milionu diváků! Největším outsiderem se jeví Trafačka.
Rekapitulace nominací:
Odcházení - 12
Poupata - 10
Alois Nebel - 8
Nevinnost - 8
Lidice - 5
Vendeta - 4
Dům - 2
Autopohádky - 1
Komentář: Víc nominací asi čekaly zejména Lidice a Dům. Naopak velmi mile musí být překvapen producent Odcházení Jaroslav Bouček. Mimochodem, je to právě on, kdo díky snímku Je třeba zabít Sekala drží s deseti získanými Českými lvy zatím absolutní rekord výročních cen. Letos svůj vlastní triumf ale dle mého názoru nedorovná. V celkovém součtu by mohla nejvíc cen posbírat Poupata, v závěsu za nimi by měl být Alois Nebel, až potom Odcházení a nakonec Nevinnost. Rodina je základ státu, která triumfovala na Cenách české filmové kritiky, získá maximálně jednoho Lva, na hraně zisku aspoň jednoho Lva se pohybují i Lidice a Vendeta. Perfect Days vyjdou nejspíš na prázdno, stejně jako Dům, Autopohádky a třetí Fimfárum. Ale to všechno jsou jen spekulace a čirá teorie, hlasovací lístky pro druhé kolo se dvěma stům akademikům rozešlou až za dva dny po napsání tohoto textu, 6. února 2012. Teprve oni rozhodnou!
Záznam přímého přenosu Nominančního večera ZDE.
Záznam přímého přenosu Nominančního večera ZDE.
Autor fotografií : Ondřej Dobiáš