Mimořádná osobnost našich novodobých dějin, která na vlastní kůži zažila období tzv. První republiky, Protektorátu Čechy a Morava, poválečné roky, vzestup komunistů k moci, emigraci, zahraniční slávu a poté i návrat do milované vlasti. Lidé kolem ní umírali, ona šla dál a i ve svých 95 letech je zdrojem inspirace pro mladé kolegyně a kolegy od pěveckého a hereckého fochu. Soňa Červená.
Články 11
Dnes si připomínáme výročí, kdy skonala Milada Horáková. 27. června roku 1950 byla v rámci justičních čistek popravena udušením ve vykonstruovaném monstrprocesu. 27. červen vešel v povědomí jako "Den památky obětí komunistického režimu". Pojďme si připomenout osud Milady Horákové spolu s filmaři, kteří se jejímu příběhu věnovali.
Debutující režisér David Mrnka uvedl do kin životopisný snímek o političce, právničce a bojovnici za lidská práva Miladě Horákové. Oběť vykonstruovaného komunistického monstrprocesu tak má po 67 letech od své smrti celovečerní film, na jehož vzniku asistovala její jediná dcera, Jana Kánská. Vybočuje Milada (2017) z řady nedávno uvedených snímků, které se taktéž věnovaly našim moderním dějinám?
Film, který nese prostý název Červená (2017), bude poprvé uveden v rámci Pražského jara 24. května v pražském kině Lucerna.
Po devíti letech příprav a shánění financí začíná režisér David Mrnka konečně realizovat svůj sen. Autor chce přiblížit dramatický osud Milady Horákové mezinárodnímu publiku. Ve vykonstruovaném procesu odsouzenou ženu, jejíž případ otřásl světem, ztvární herečka Ayelet Zurer (Mnichov, Muž z oceli, Ben-Hur). Snímek Milada by měl jít do kin už za rok na podzim.
Druhého listopadu začala televize HBO vysílat sitcom o vztazích Až po uši. Jeho autorem je režisér Jan Hřebejk, který tak měl možnost nahlédnout do světa nadnárodní televizní společnosti. Na DVD aktuálně vychází jeho filmová adaptace divadelní hry Zakázané uvolnění. A do toho se vzpomíná na 25 let od začátku sametové revoluce. Hned několik důvodů k tomu navštívit Jana Hřebejka. Kde jinde než na jeho hausbótu, který vás vytrhne z ruchu velkoměsta.
Co všechno se může stát, když se opijí unesená nevěsta, ženský svědek jejího ženicha a životem protřelá barmanka? Výbušná konverzační a situační komedie na motivy úspěšné divadelní hry Petra Kolečka vstupuje do kin již tento čtvrtek. Přinášíme rozhovor s režisérem filmu Janem Hřebejkem, který se i po Líbánkách (2013) drží tématu svatby.
Pirátství, sdílení, nelegální stahování filmů žene filmový průmysl do těžkých let. Pokud se něco nezmění, podmínky na to, aby vznikaly nové filmy, budou čím dál těžší. Film se prostě zadarmo a z nadšení nevyrobí. V Čechách už vůbec ne. I proto se celá řada tvůrců pokouší o sbírky na své vlastní projekty, ale většina domácích producentů to zatím vzdala. Zájem byl minimální. Bude o něco úspěšnější projekt o Miladě Horákové? Bude stačit na rozjezd milión korun? I v USA se zastavuje čím dál více projektů kvůli návratnosti.
Evropské filmová akademie oznámila nominace na svoje výroční ceny a Česká republika bude mít letos svoje želízko v ohni. Zasloužil se o něj hudební skladatel Aleš Březina díky své práci na filmu režiséra Jana Hřebejka Kawasakiho růže.
Uherské Hradiště si prohodilo počasí s Karlovými Vary. Zatímco na západě Čech vládly úmorné hice, na jihu Moravy prší. Nikomu to ale moc nevadí, protože všichni, včetně přítomných hvězd (Hřebejk, Hádek, Cieslar...) se shodují v jednom – letošní program se opravdu povedl! Nejvíc táhnou Jacques Tati, film noir, Ján Kadár, český horizont...