O studentských Oscarech jsme naposledy výrazně slyšeli v roce 2019, kdy jednoho získala Darja Kaščejeva za svůj krátkometrážní animák Dcera. Nyní se podobného úspěchu dočkala i dvojice režisérů Pavel Sýkora a Viktor Horák, jejichž válečné drama Krajan uspělo v kategorii krátkých příběhových snímků.
Články 13
Možná ještě letos se do kin dostane hudební komedie Spinal Tap II, pokračování milovaného mystifikačního dokumentu Hraje skupina Spinal Tap (This Is Spinal Tap). Ten zároveň slaví 40. výročí, a tak stojí za to si ho trochu připomenout. Nejde totiž jen o stále zábavnou podívanou, nýbrž i o průlomový snímek co se týče jednoho subžánru, který v posledních dvou dekádách nabral na popularitě.
Tento čtvrtek vstoupil do českých kin v pořadí desátý celovečerní hraný snímek režiséra Jana Svěráka, povídková komedie Betlémské světlo. Držitel studentského Oscara za Ropáky (1988) a zahraničního za Kolju (1996) pomáhal formovat tuzemskou porevoluční kinematografii řadou památných snímků. Pojďme si kariéru Jana Svěráka připomenout chronologicky prostřednictvím jeho snímků počínaje Obecnou školou (1991).
Rada Státního fondu kinematografie (dále jen "fond", pozn. redakce) tento týden podpořila ve výzvě na výrobu celovečerních filmů osm projektů. Zaměřila se jak na snímky, které mají šanci zaujmout tuzemské diváky, tak na ambiciózní mladé autory mířící na mezinárodní festivaly.
Skvělého úspěchu dosáhl animovaný film Dcera režisérky a studentky pražské FAMU Darii Kashcheevy. V konkurenci 1 615 filmů z celého světa získala Dcera studentského Oscara. Film vyhrál v mezinárodní sekci filmových škol v kategorii animace, když ve finále porazil spolunominované německé a francouzské snímky.
V prostředí severočeských hnědouhelných dolů a výsypek, v místech, kde se před třiceti lety natáčel oscarový fiktivní dokument Ropáci (1988), a která i dnes na první pohled připomínají měsíční krajinu, začíná paradoxně skutečný příběh nezdolné divoké přírody.
Pětadvacátý ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest bude slavnostně zahájen 15. března 2018 v pražském Obecním domě a v Praze bude probíhat až do 23. března. Následně na něj naváží festivalové ozvěny v dalších regionech. V rámci výročí festival nabídne nejen kvalitní filmy a hosty, ale také spoustu novinek a speciálních akcí.
Krátký film Kdo je kdo v mykologii (2016) režisérky Marie Dvořákové byl zvolen Americkou filmovou akademií jako jeden ze tří vítězů v kategorii hraných studentských filmů za rok 2017.
Scenárista, textař a herec Zdeněk Svěrák dnes slaví významné životní jubileum. Držiteli Českého lva za scénář ke Koljovi (1996) a Vratným lahvím (2007) je osmdesát let. Spoluzakladatel Divadla Járy Cirmana, textař oblíbených skladeb Jaroslava Uhlíře a scenárista snímků svého syna Jana Svěráka dnes zavzpomíná na své dětství spolu s diváky po celém světě!
15. ledna bude v kině Světozor zahájen jubilejní 10. ročník Festivalu krátkých filmů Praha. A protože půjde o kulatiny, bude se mimo mezinárodní soutěžní program též vzpomínat na originální a nezapomenutelné kraťasy let předchozích. Nějaké další důvody, proč se na přehlídku vydat?