Od úterý 23. až do neděle 28. dubna mohou fanoušci filmu a vědy navštívit v Olomouci jednu z největších vzdělávacích událostí v Evropě, a to už 59. ročník festivalu vědeckého filmu AFO. Jedná se o jedinečnou událost, jejímž cílem je otevírat důležitá vědecká či společenská témata, bořit zažité mýty a stereotypy či prezentovat veřejnosti důležité technologie a obory. I letos festival nabídne řadu mimořádných snímků, dokumentů, přednášek a zajímavý doprovodný program. Hlavním tématem tohoto roku je paměť.
Články 15
Adaptace románu Jáchyma Topola Citlivý člověk se uchází o cenu v hlavní soutěži festivalu Karlovy Vary. Jedná se o první samostatný celovečerní snímek 36letého režiséra Tomáše Kleina, který v roce 2016 dokončil za zesnulého Jana Němce film Vlk z Královských Vinohrad. Topolovy knihy jsou kvůli svému jazyku téměř nezfilmovatelné, což ukázal jak Anděl Exit, tak Sestra. Režisér před slavnostní premiérou řekl, že snímek bylo extrémně těžké natočit a práce na něm zabrala tolik času, že jeho žena stihla odrodit dvě děti. Ale to nevěděl, že pro spoustu lidí bylo ještě těžší jeho dílo dokoukat a že řada z nich odcházela z kina s pocitem, že také prožili cosi tak náročného jako porod.
Ve věku 89 let zemřel v úterý 13. června spisovatel, dramatik a scenárista Cormac McCarthy. Držitel Pulitzerovy ceny za postapokalyptický román Cesta se důsledně držel svého řemesla a minimálně komunikoval s médii. Oblíbili si ho však filmaři a několikrát úspěšně adaptovali jeho předlohu. Bratři Ethan a Joel Coenovi podle McCarthyho románu Tahle země není pro starý natočili čtyřmi Oscary oceněný thriller z nehostinné pouště.
K tomu nový sci-fi akčňák z produkce Netflixu, nový trailer na čtvrtého Johna Wicka, netradiční vážný projekt komediálního herce, další Pinocchio, seriál ze světa Zootropolisu a skutečný příběh hudebních legend.
Herec, scenárista a režisér John Krasinski po dvou letech navázal na svůj překvapivý hororový hit. Vyplatí se vyrazit do kina?
Čas běží neúprosně vpřed a čím dál častěji se stává, že klasické snímky, které ve své době předpovídaly vzdálenou budoucnost, už z pohledu dneška svůj futuristický statut ztrácí - nikoli pro své kvality, nýbrž jednoduše proto, že jejich děj je již z kalendářního hlediska záležitostí minulosti. Jaké filmy to jsou a jak jejich vize při srovnání s realitou vyznívá?
85 letý britský herec, Sir a dvojnásobný držitel Oscara Michael Caine zase dostal chuť zahrát si v lupičském filmu. Tentokrát došlo na kriminálku podle skutečného příběhu, kdy v Londýně roku 2015 skupinka důchodců ukradla vzácné klenoty. A je třeba dodat, že to plejádě herců v letech v téhle komediálně laděné kriminálce náležitě sluší.
A to za posledních 10 let. Co kdyby došlo k propuknutí záhadné nákazy, která způsobuje, že postihnutí lidé ztrácí nejprve čich, poté chuť a nakonec i sluch. Co potom? Jak bychom vnímali svět? Možným důvodem této globální katastrofy je to, že lidé zanedbali své životní prostředí a následně i sami sebe. Dokonalý smysl. To je druhé místo pro nejlepší katastrofický film za posledních 10 let. A jaký je ten první?
V pořadí druhé tuzemské dubnové kinopremiéru roku 2018 budou patřit hlavně zábavě, zničující zábavě. O vaši pozornost se hlásí například Dwayne "Rock" Johnson (Rampage: Ničitelé) nebo třetí a dle tvůrců závěrečný film ze série Fakjů pane učiteli. Kdo dá přednost tuzemské tvorbě, může vyrazit na Michala "Pepu" Suchánka, který se v nové komedii Jána Nováka profiluje jako "solidní" podpantoflák.
Knižní předloha je (až na opravdu vzácné výjimky) vždy lepší než její filmový odvar. Platí to léta a asi i nadále platit bude, spisovatel má jednoduše neomezenou moc nad svým příběhem, s nímž si může dělat co chce a vystavět pro něj klidně celou mytologii, originální jazyk nebo celý svět. Scénáristé mají poté nelehký úkol - musí upravovat, zkracovat a škrtat, aby se jim podařilo bohatý příběh dostat do podoby scénáře. Něco se zjednoduší, něco vypustí nebo upraví pro potřeby toho, aby scénář fungoval a nevyšel z toho dějový paskvil.