Zemřel Cormac McCarthy, kronikář moderní Ameriky. Podle jeho díla vznikl oscarový film

Zemřel Cormac McCarthy, kronikář moderní Ameriky. Podle jeho díla vznikl oscarový film
Cormac McCarthy | Columbia/TriStar
Cormac McCarthy
Cormac McCarthy

Scenárista

6.3
Cormac McCarthy se narodil 20. července roku 1933 v Providence na východním pobřeží Spojených států amerických. Jeho život formovala krajina a prostředí, v němž vyrůstal. Od roku 1937 bydlel v Knoxvillu, prostředí Appalačských hor ho výrazně ovlivnilo již v jeho prvních románech. Na konci 70. let se přestěhoval na americký jihozápad, později přesídlil do texaského El Pasa, kde napsal Krvavý poledník aneb Večerní červánky. Hraničářská trilogie k McCarthymu přitáhla pozornost čtenářstva díky titulům Všichni krásní koně, Hranice a Města na planině.
Matt Damon
Krása divokých koní | Columbia/TriStar
Všichny krásně koně zfilmoval pod názvem Krása divokých koní Billy Bob Thornton, který do hlavních rolí obsadil Matta Damona, Henryho Thomase a Penélope Cruz. Snímek vypráví o dvojici kovbojů, která jede do Mexika za dobrodružstvím a pracovat u koní. Najdou zde chaos, krutost, bezcitnost, ale i vášeň. Kolem těchto témat se ostatně točí většina McCarthyho literatury.
Martin Turek, překladatel a velký fanoušek autorovi tvorby, na svůj facebookový profil výstižně napsal: „Dokázal se naplno ponořit do lidské temnoty, bez moralizování, soudů; svými biblickými apokalyptickými motivy jako by přivolával konec a zánik, v jeho knihách má málokdy místo láska, pokud už tam někde je, tak jen pokrouceně a nepříliš naplněně... Možná se v jeho tvorbě dá nalézt nějaká naděje, ale jen jako nějaká vedlejší ulička, trnitá stezka, kterou si člověk musí proklestit a prosekat se jí, pak možná dojde nějakého naplnění, spásy.“
Tahle země není pro starý
Javier Bardem – Tahle země není pro starý | Miramax
Mimořádný úspěch zaznamenal Cormac McCarthy s románem Tahle země není pro starý, jehož filmová adaptace získala hned čtyři Oscary, a s postapokalyptickou Cestou syna a otce, která se též dočkala celovečerního snímku. Pro Cestu se McCarthy inspiroval vlastním životem, ve stáří se stal znovu otcem a přemýšlel o tom, jak by asi dokázal svého syna ochránit v mezní situaci. Za Cestu obdržel McCarthy Pulitzerovu cenu za literaturu. Díky úspěchu filmu Tahle země není pro starý a zisku Pulitzera se o McCarthym začalo víc mluvit, ale on se do médií vyjadřoval pouze minimálně. Jeho stěžejním tématem byla stále literatura, rodina a sídlo v Santa Fe v Novém Mexiku, kde tento týden zemřel.
Tahle země není pro starý ani po 15 letech. Novodobá klasika bratří Coenů představila modernizaci westernu, nejdokonalejšího psychopata a drahou krev
Filmy9. 11. 2022
Tahle země není pro starý ani po 15 letech. Novodobá klasika bratří Coenů představila modernizaci westernu, nejdokonalejšího psychopata a drahou krev
Agentura AP McCarthyho označila za jednoho z nejvýznačnějších severoamerických spisovatelů od dob Ernesta Hemingwaye či Williama Faulknera. Pro zájemce o McCarthyho tvorbu je tu do češtiny téměř kompletně přeložené autorovo dílo, které vyšlo v nakladatelství Argo v edici angloamerických autorů, ale řada titulů už je pochopitelně vyprodaná. V případě hůře dostupných titulů můžete pátrat na e-shopech, v antikvariátech, případně půjčovnách knih. Dle slov vedoucího redaktora Arga Petra Onufera McCarthymu možná v blízké budoucnosti věnují samostatnou ediční řadu.
zdroje: Kinobox, Argo, Novinky, Plav