Libertin

60%
Libertin

V každé generaci se objeví nějaká osobnost, která má natolik příznivý vztah k vyvolávání skandálů, rebelii a porušování tabu, že se jí dříve či později podaří překonat obecný světový názor na to, co to doopravdy znamená být svobodným člověkem. V 17. století byl touto osobností jednoznačně John Wilmot, známý také jako Hrabě z Rochesteru - prohnaný a talentovaný rošťák, který prožil svůj krátký a divoký život jako středověká rocková hvězda a stal se známým potížistou, géniem i jedním z nejnezkrotnějších prostopášníků v historii.

Příběh, který se odehrává v době osvícení, kdy rychlý vývoj v oblastech vědy, náboženství a umění a rostoucí pocit sexuální svobody přispěl ke vzniku moderního světa, dokumentuje rychlý vzestup hlavního hrdiny a jeho ještě rychlejší pád. Na začátku příběhu přitahuje zájem okolí svým odvážným psaním a získává pověst talentovaného dareby s lascívním životním stylem. Hrabě, který je důvěrným přítelem krále Karla II. (na dva Oscary nominovaný John Malkovich), se vyžívá v zesměšňování anglické šlechty a neustále šokuje londýnskou společnost svými sexuálními eskapádami - a všechno mu neustále prochází. Když se však zamiluje do divadelní herečky Elizabeth Barry (taktéž na dva Oscary nominovaná Samantha Morton), z níž chce udělat největší hvězdu celé Anglie, jejich vztah a následná zrada zvěstují začátek Earlova sestupu z výšin společenské prestiže a jeho proměnu v lidskou trosku, hledající své poslední vykoupení.

Pro titulní roli rebela, který si dokáže získat srdce publika i navzdory svému nespoutaně dekadentnímu způsobu života, filmaři už od začátku počítali s jediným představitelem - Johnnym Deppem, který byl v minulosti (tak jako dva výše jmenovaní) dvakrát nominován na Oscara. Charismatického herce, jenž ztvárnil natolik nezapomenutelné postavy jako kapitána Jacka Sparrowa v Pirátech Z Karibiku, spisovatele Barrieho v Hledání Země Nezemě či Willyho Wonku v Karlíkovi A Továrně Na Čokoládu, tato nabídka nadchla a ihned se ponořil do studia této nevšední historické osobnosti. Jak se mu to podařilo, mohou čeští diváci hodnotit od 20.4.2006.




Chrustyn
Chrustyn
44 045 bodů
6
Johnny Depp je král podivínu a rolí Johna Wilmota si do své sbírky přidal další svérázný kousek. Už v prologu nám "hrdina" vysvětlí co je zač a o čem film bude ale v pozdějších fázích jsem začal zjišťovat, že tak horké to zase nebude. John Wilmot sice nechodí pro ostřejší výrazy daleko a řekne to co se mu zrovna honí hlavou ale i tak je film docela mírný a chvílemi by se klidně dalo říci, že se jedná o klasickou romanci. Ale díky Deppovi jsem se celé dvě hodiny docela slušně bavil.
kunafix
kunafix
20 062 bodů
8
Chch, to byl sen. První pornohra v divadle, no někdo s tím přijít musel, ale nečekal jsem, že už tenkrát. Ono celkově ta postava byla pěkně hnusná a šokující a provokující šlechtu i obyčejné lidi a to mě právě bavilo. Depp a jeho buzerantsky špulená pusa k tomu skvěle seděl. Škoda, že mi často unikal smysl vět - hlavně poezie, ale někdy i normální řeč. Leč stylově to napsané (a přeložené) bylo - jazykem šlechticů 17. století. Nevim, jestli to byla fakt existující postava, ale jestli jo, tak to byl týpek, co si zaslouží o sobě film... protože je prostě hajzl. Vykreslení syflu bylo podle mě dost přehnané. Chvilu jsem si řikal, jestli to neni spiš náhodou lepra. Bohužel, na druhou stranu, celkově mi ten film nic nedal - rozhodně to není dobrej příklad ani pro mě, ani pro dospívající jedince, takže až někdy budu přemejšlet o potomcích a pujde to v TV, tak jim pustim rači Pulp Fiction...
kOCOUR
kOCOUR
7 123 bodů
6
Artová zpověď hříšníká pro náročné, které jsem bohužel nepodlehl. Depp hraje jako o závod, audiovizuální stylizace má své nepopiratelné kouzlo, líbivé peprné dialogy jsou úměrné hrdinově nátuře. Ale je to zatraceně dlouhé - ruku na srdce, pro běžného diváka naprosto neúnosně; Zejména závěrečná třicetiminutová katarze je už skoro smrtící nejen pro našeho hrdinu. Více humorných prvků (postava rebela k provokacím umírněné společnost přímo svádí!) by neškodilo stejně jako nějaké to oživení ve scénáři. Tak by se Libertin mohl dostat mezi širší publikum a nezůstával by na okraji filmového lemu pro čistě intelektuální publikum.

Dodatečné informace

Původní název:
The Libertine (více)
  • Velká Británie Libertin
  • Velká Británie The Libertine
  • Velká Británie El decadente
  • Velká Británie El libertino
  • Velká Británie Libertinen
  • Velká Británie Libertine - otrov za zene
  • Velká Británie Libertine, The
  • Velká Británie O Libertino
  • Velká Británie Rochester, le dernier des libertins
  • Velká Británie Rochester - Le dernier des libertins
  • Velká Británie The libertine
  • Velká Británie The Libertine - Sex, Drugs & Rococo
  • Velká Británie Viimeinen vapaamielinen
  • Velká Británie Распутник
Premiéra v ČR:
20. 4. 2006
Země původu:
Velká Británie, Austrálie
Rozpočet:
11 mil. USD
Tržby:
10,9 mil. USD (celosvětově)
Ocenění:
Žádná ocenění

Podobné


  • Dva týdny před natáčením přišel Libertin o třetinu svého rozpočtu. Na vině byly změny v britském systému daní.
  • Po úspěchu filmu Piráti z Karibiku – Truhla mrtvého muže (r. Gore Verbinsky) v kinech se DVD s Libertin rázem dostalo v USA do první desítky v žebříčku půjčování. Jméno Johnny Depp se totiž stalo nejúspěšnější značkou roku.
  • Většinu natáčení se místo běžného filmového osvětlování používaly svíčky. Aby se udržel efekt svíčkového osvětlení a aby ale zároveň bylo dost světla, kameraman Alexander Melman navrh zvláštní vybavení - stojan s reflexivním podkladem, na kterém bylo umístěno nesčetně svíček. Na place se mu říkalo "narozeninový dort".