Akční snímek Krvavý sport (Bloodsport, 1988) udělal z Jeana-Clauda Van Damma hvězdu. Když vznikla první verze, padlo rozhodnutí, že film vůbec nepůjde do distribuce. Van Damme pak celé dílo sám přestříhal. Nemohl však odstranit to, že celý „příběh podle skutečných událostí“ vznikl na základě lží osob, které tolik věřil.
Články 6
Jean-Claude Van Damme se podělil o to, jak získal roli v hitu Krvavý sport o bojových uměních z roku 1988, který z něj přes noc udělal hvězdu prakticky po celém světě. A nebyla to snadná cesta k úspěchu.
Jean-Claude Van Damme nikdy nebyl zárukou dobrého filmu, jenže třicet let starý Živý terč měl jednu nepopiratelnou výhodu. Za kormidlo se postavil ikonický čínský režisér John Woo, jehož rané asijské filmy vyšlapaly cestu Smrtonosné pasti i Johnu Wickovi, a víc pozornosti než belgickému mistrovi roznožek připadlo dvojici chladnokrevných záporáků v podání Lance Henriksena a Arnolda Voslooa.
Věrní ho znají jako "Svaly z Bruselu" či "Fred Astair karate". Jean-Claude Van Damme zažil sice největší slávu před více jak čtvrt stoletím v hitech jako Univerzální voják, Živý terč nebo Kickboxer, stále se ale najde dost lidí, kteří na jeho jméno slyší.
Jean-Claude Van Damme, zřejmě nejslavnější belgický (ne)herec, dnes slaví 60. narozeniny. Ideální příležitost si připomenout nejen světlé, ale i stinné stránky jeho dosavadní filmové kariéry.
Jean-Claude Van Damme možná už dávno netáhne, to ale neznamená, že by se na jeho práci zapomnělo. Ve své filmografii má hned několik klasik, na které fanoušci nedají dopustit, takže se nyní připravují nové verze Timecopa, Krvavého sportu a nyní i Lvího srdce z roku 1990.