Hombre

78%
Hombre
Hrdinou amerického westernu, odehrávajícího se koncem osmdesátých let minulého století, je bílý muž John Russel, přezdívaný Hombre. Jako dítě byl unesen rodičům a vychován mezi indiány. Přestože byl později bělochy vysvobozen a přijal i jméno svého pěstouna, nikdy si mezi bílými nezvykl. Příběh se odehrává v době, kdy byl americký západ bělochy již zcela dobyt, a zbytky původního obyvatelstva přežívaly, nahnány do nehostinných rezervací. Hombre, uvědomující si zločiny páchané bělochy na Indiánech, bělochy opovrhuje a vrací se ke svým rudým bratrům do jedné z rezervací. Přes své opovržení se však statečný muž postaví na obranu bělochů, přepadených cestou dostavníkem bandou krutých lupičů. A když banditi, kteří mají zálusk na kufřík správce indiánské rezervace plný nakradeného bohatství, odvedou do pouště jako rukojmí správcovu ženu, vydá se v čele ostatních cestujících za nimi, aby se ji pokusil zachránit.



Pete69
Pete69
32 609 bodů
7.5
Hombre není rozhodně western, v kterém uvidíte klasické souboje cowboyů, sheriffů a lovců hlav. Žádní přežvykující desperáti v saloonu. Jde o dobrodružný psychologický western se spoustou dialogů a.. má hloubku. Po přepadení dostavníku se rozehraje pomalá taktická bitva, mezi gangstery a posádkou dostavníku. Pěkné - 75%.
xxmartinxx
xxmartinxx
22 532 bodů
8
Newman je natolik předurčen k rolím klaďasů, že vždy, když jen trochu vybočí, to vypadá minimálně pozoruhodně. Tenhle western mu sluší, přestože by byl rád mnohem chytřejší, než ve skutečnosti je. To ale nevadí, v jednoduchosti je někdy síla.
lamps
lamps
15 317 bodů
8
Pomalu vyprávěný western, zpočátku evokující Dostavník Johna Forda, postupně utahující psychologické šrouby a ústící do napínavé symbolické situace. Režii ani hercům se nedá nic vytknout, problémem zůstává jen jednoznačnost a čitelnost všech charakterů od chvíle, kdy se poprvé objeví na scéně. Newmanův Hombre je skvělý a na povrchu neproniknutelný, ale každý kromě ostatních postav musí vidět, že je to férový dobrák s jasně nalajnovaným osudem - kdyby se víc zapracovalo na osobních motivacích a vytvořil se silnější skupinový konflikt, mohlo jít o naprostou pecku. Takhle zbude "jen" zatraceně podmanivý a chytrý snímek...

Dodatečné informace

Původní název:
Hombre (více)
  • USA Hombre
  • USA A hallgatag ember
  • USA Asi kabadayi
  • USA Man nannte ihn Hombre
  • USA O Homem
  • USA Ombre!
Země původu:
USA
Rozpočet:
5,86 mil. USD
Tržby:
12 mil. USD (celosvětově)
Ocenění:
Žádná ocenění

Podobné


  • Natáčení kolidovalo s termínem předávání Cen Akademie. Martin Balsam (představitel Mendeze) byl tehdy zrovna nominován na Oskara pro “nejlepšího herce ve vedlejší roli“ za A Thousand Clowns (1965), ale neměl povolení natáčení opustit. Potají zmizel, aby se mohl ceremonie zúčastnit. Oscara získal.
  • Steve McQueen dostal nabídku na roli Johna Russella, ale odmítl ji, protože mu připomínala film Melodie Batchelor, ve kterém hrál polovičního indiána. Po uvedení tohoto filmu McQueen prohlásil, že to byla jedna z nejlepších rolí Paula Newmana.
  • Oblíbený film Seana Conneryho, který byl v té době ženatý s Dianou Cilento.