Někdy se zdá, že herec či herečka má pro určitou úlohu až přehnaně vysokou kvalifikaci. I ti nejslavnější lidé z oboru si často rádi odskočí k takřka komiksovému padoušství, kdy jejich zloduši vedou excentrické řeči o dominanci, podrobování či vsazení svých nemesis do věčných okovů. Někdy je k účasti na těchto projektech vedou silné osobní motivace, jindy peníze, důvěra ve scénář nebo i jejich umělecká vize, která daný film přímo utváří. V následujících případech se skvělí a renomovaní herci chopili záporáků v dílech, která u mainstreamového publika a kritiky pohořela. Často hlavně díky nim však posléze načichla kultovním odérem a přestřelené nebo prostě neobvyklé herecké výkony jsou tím, co si na nich můžeme zaručeně užívat.
Články 19
Nemá sice prořízlou pusu jako Steven Seagal, s nímž se podle vlastních slov mohl utkat v milionovém souboji v lasvegaském kasinu, belgický mistr bojových umění a akční hrdina Jean-Claude van Damme však i přesto umí upoutat pozornost. V novém rozhovoru přes zoom z Hong Kongu se pro MailOnline nechal slyšet, že se považuje za statečnějšího herce než slavnější kolegové Arnold Schwarzenegger a Sylvester Stallone.
Tyhle Vánoce nebudou tiché a pokojné. Legendární čínský režisér John Woo se totiž po dvaceti letech vrátil do Hollywoodu, kde v 90. letech rozjel explozivní show s kultovními akčňáky Živý terč nebo Tváří v tvář. Jeho novinka Silent Night od producentů Johna Wicka se obejde bez dialogů, a byť nabídne triviální žánrové schéma o ztrátě syna a následné otcově pomstě na nebezpečném gangu, první trailer skýtá perfektně sestříhaný festival akční zábavy.
Jean-Claude Van Damme se podělil o to, jak získal roli v hitu Krvavý sport o bojových uměních z roku 1988, který z něj přes noc udělal hvězdu prakticky po celém světě. A nebyla to snadná cesta k úspěchu.
Jean-Claude Van Damme nikdy nebyl zárukou dobrého filmu, jenže třicet let starý Živý terč měl jednu nepopiratelnou výhodu. Za kormidlo se postavil ikonický čínský režisér John Woo, jehož rané asijské filmy vyšlapaly cestu Smrtonosné pasti i Johnu Wickovi, a víc pozornosti než belgickému mistrovi roznožek připadlo dvojici chladnokrevných záporáků v podání Lance Henriksena a Arnolda Voslooa.
Arnold Vosloo, charismatický filmový a divadelní herec jihoafrického původu, slaví jednašedesáté narozeniny. Proslavil se na sklonku devadesátých let úlohou mumifikovaného a oživeného egyptského kněze Imhotepa v sérii Mumie, kterou si diváci zamilovali a jejíž herci a herečky napomohli k takzvanému probuzení queer kultury.
Ikonický dobrodružný thriller Nejnebezpečnější hra z roku 1932 by americké publikum popsalo spojením „quintessential action movie“. Tedy čistý, kvintesenciální akční snímek, který stál krátce po nástupu zvukového filmu u zrodu přímočarých příběhů z exotického prostředí, v nichž dialogy jen zvýznamňovaly strhující vizuální provedení. Šílený ruský hrabě v něm na karibském ostrově loví trosečníky, jejichž lodě se roztříštily o útesy obehnané nastraženými bójkami. Nejnebezpečnější hra předznamenala dodnes neutuchající oblibu sadistického tématu, jímž je hon na člověka.
Milujeme je proto, že je nenávidíme. Nehrají vždy záporáky, ale když už naskočí na kolej zloduchů, obvykle nám tím udělají ohromnou radost. A hrdinové jsou jim také vděční, protože ne náhodou se říká, že příběh je jen tak dobrý, jak dobrý je jeho padouch.
Dnes slaví 81. narozeniny herec Lance Henriksen, mistr převážně vedlejších rolích, jenž za svou mnohaletou kariéru zazářil v nejednom kultovním snímku.
Bruce Willis se nadále spokojuje s hraním ve filmech putujících rovnou na video a na tom už se nejspíš nic nezmění. Blížící se várka nicméně slibuje o něco výživnější zábavu.